Νίκη για Διαγορα, πήρε το ντέρμπι ο Ηρακλής 2000!

Καλύτερος ο Διαγόρας κέρδισε με 80-73 τη δεύτερη ομάδα του Ροδίων Άθλησις και πέτυχε τη δεύτερη νίκη του στο εφηβικό πρωτάθλημα. Οι «κυανέρυθροι» παίζοντας καλό μπάσκετ στην «τέντα», είχαν αρκετές λύσεις και πήραν τη νίκη απέναντι στο μαχητικό Ροδίων Άθλησις. Οι γηπεδούχοι από την αρχή του αγώνα είχαν το προβάδισμα στο σκορ με πολυφωνία στο σκοράρισμα, αφού ανά διαστήματα έβρισκαν λύσεις με τους Βογιατζή, Τσιγάρο, Νένο, Καρατζόγλου και Καψή. Ο Διαγόρας έκλεισε το ημίχρονο με +15 (44-29), με το Ροδίων Άθλησις να βγάζει αντίδραση στη συνέχεια με μπροστάρη τον Πίττα (πέτυχε 30 πόντους) και συμπαραστάτη τον Λυκοπάντη. Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν μείωσαν κάπως τη διαφορά, αλλά ο Διαγόρας ήταν καλύτερος και πήρε τη νίκη στην έδρα του.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 22-15, 44-29(ημ.), 61-50, 80-73
Διαιτητές: Ασλανίδης- Διαμαντής
Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Λιβιεράτος): Καψής 11, Καλλιγάς 3(1), Τσαγκάρης, Τσιγάρος 15(1), Καρατζόγλου 14, Νένος 14(3), Βογιατζής 21(2), Μπίτζιος 2.
ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ 2 (Βακιρτζής): Πίττας 30, Δρακόπουλος 5(1), Ουγιανίκ, Βλαχοδήμος, Ποτσάκης 11(1), Κούρος, Σεβδαλάκης 2, Δοντάς 5, Παπαθεοδωράκης 3(1), Λυκοπάντης 17(2).
ΟΜΙΛΟΣ ΝΗΣΩΝ
ΕΣΠΕΡΟΣ ΚΩ 1- ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΛΕΡΟΥ 99-36
Οι έφηβοι του Εσπέρου Κω συνέτριψαν με +63 (99-36) τον Πανιώνιο Λέρου και έκαναν το 6 στα 6 στον όμιλο νήσων, συνεχίζοντας το δρόμο τους προς τον τίτλο στα Δωδεκάνησα. Η ομάδα του Δημήτρη Χατζηστέργου προσέφερε σκορ και θέαμα στο κλειστό γυμναστήριο της Κω κάνοντας επίδειξη δύναμης στον πιο αδύναμο Πανιώνιο Λέρου. Με τους Βίλα, Κουζούκα, Αηδονίδη και Παπούλη να πετυχαίνουν διψήφιο αριθμό πόντων, ο Έσπερος Κω έφτασε άνετα στην επικράτηση, πατώντας το πόδι στο γκάζι από το ξεκίνημα του αγώνα. Το α’ δεκάλεπτο τελείωσε με 30-4 και το ημίχρονο με +44 (56-12), ενώ η ψαλίδα άνοιξε κι άλλο για τον Έσπερο, που διατηρεί το αήττητο του.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 30-4, 56-12(ημ.), 83-22, 99-36
ΕΣΠΕΡΟΣ ΚΩ 1 (Χατζηστέργος): Βίλα 26(1), Κουζούκας 16(1), Παπούλης 10, Δρόσος 7(1), Καρβέλας 2, Γούναρης 8(1), Ντονλού 4, Ξυπολυτάς 2, Γιαλλούσης 7(1), Αηδονίδης 13(1), Μερολάρι, Καραντίνας 4,
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΛΕΡΟΥ (Ζηνέλης): Κάβουρας 4, Πατακιούτης 2, Καπνουδάκης 7(1), Φιλιππίδης 6, Γρύλλιας 3(1), Μαντζαρτζής 8, Αναστασόπουλος, Γαρυφαλλής 4, Ορφανός, Χατζηκωνσταντίνου, Βαρνάς, Μπήτρος 2.
ΗΡΑΚΛΗΣ 2000- ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΚΑΛΥΜΝΟΥ 52-47
Τεράστια νίκη με την οποία αλλάζει τα δεδομένα στον όμιλο νήσων του εφηβικού πρωταθλήματος πέτυχε στην παράταση ο Ηρακλής 2000 κόντρα στην Ακαδημία Καλύμνου με 52-47 (κ.α. 45-45). Η ομάδα της Καρδάμαινας λύγισε την αντίσταση των «σφουγγαράδων» και μπήκε τόσο η ίδια όσο και η Ε.Α.ΚΑ. στη διεκδίκηση της δεύτερης θέσης που οδηγεί στο φάιναλ-φορ. Η ομάδα του Αποστόλη Γιασεμή έπαιξε παθιασμένα και στην τελευταία περίοδο κατάφερε να «γυρίσει» το παιχνίδι μετά το 31-37 με το οποίο προηγήθηκε η Ακαδημία στο τέλος του γ’ δεκαλέπτου. Στο έξτρα πεντάλεπτο η Ακαδημία πέτυχε μόλις δύο πόντους και μετά το ισόπαλο 47-47, ο Ηρακλής 2000 πανηγύρισε τη σπουδαία νίκη με τρίποντο του Χρυσόπουλου και καλάθι του Λέπουρι. Οι νικητές είχαν πρώτο σκόρερ τον Διακοδημητρίου και οι φιλοξενούμενοι τους Κουλλιά Χ. και Τσαγκάρη.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 15-12, 25-22(ημ.), 31-37, 45-45(κ.α.), 52-47
Διαιτητής: Παπαδάκη
ΗΡΑΚΛΗΣ 2000 (Γιασεμής): Αλεξανδράτος 9(1), Χρυσόπουλος 8(2), Αγγελής 2, Μπότσι 7(1), Ζάκο, Νικολένδρης, Λέπουρι 8, Διακοδημητρίου 13, Αποστόλ 5.
ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΚΑΛΥΜΝΟΥ (Καλαϊτζίδης): Κουλλιάς Π. 6, Τσαγκάρης 10, Κουλλιάς Χ. 12(1), Μπούζαλης 5(1), Καραγεωργίου, Έλληνας 8, Κουλλιάς Σ., Μπαϊμάκος 3, Μπουλαφέντης 3.
ΦΟΙΒΟΣ ΚΩ- Ε.Α. ΚΑΛΥΜΝΟΥ 57-71
Με εύκολη νίκη (71-57) κόντρα στον ουραγό Φοίβο Κω προχώρησε η Ε.Α. Καλύμνου στο εφηβικό πρωτάθλημα. Η ομάδα του Χρήστου Μυριούνη επικράτησε εύκολα στην Κω του Φοίβου (δεν έχει κερδίσει ακόμη) και συνεχίζει να ελπίζει στην πρόκριση της στο φάιναλ-φορ. Με τους «συνήθεις υπόπτους» (Αλαχούζος- Χρυσάκης) να πετυχαίνουν μαζί 42 πόντους, η Ε.Α.ΚΑ. πήρε το ροζ φύλλου που χρειαζόταν στο νησί του Ιπποκράτη, έχοντας εύκολο έργο από το ξεκίνημα του αγώνα. Από τον Φοίβο ο Σιούλας πέτυχε παραπάνω από τους μισούς πόντους της ομάδας του, που μετράει έξι ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια στον όμιλο νήσων.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 12-24, 27-43(ημ.), 38-57, 57-71
Διαιτητής: Φάκαρος
ΦΟΙΒΟΣ ΚΩ (Κανενόπουλος): Πάχος, Σιούλας 30(4), Φορόζης 1, Ντούρο 2, Φώτης 5, Χατζησταμούλης 1, Καραγκούνης 6, Σύρης 4, Νάκης Α. 4, Χατζημιχαήλ 3, Νάκης Κ. 1.
Ε.Α. ΚΑΛΥΜΝΟΥ (Μυριούνης): Τόλιος, Χρυσάκης 20(2), Καρδούλιας 8(1), Αλαχούζος 22(1), Καλικάτζαρος Μ. 6, Κουλλιάς 6, Καλικάτζαρος Γ. 4(1), Σιαχάμης 3, Σκυλλάς 2, Στεφανιδάκης.
Α.Ε. ΔΙΚΑΙΟΥ- ΕΣΠΕΡΟΣ ΚΩ 2 40-32
Την τρίτη της νίκη πέτυχε στο παιδικό πρωτάθλημα η Α.Ε. Δικαίου, η οποία κέρδισε με 40-32 τους παίδες του Εσπέρου Κω και ανέβηκε βαθμολογικά στον όμιλο νήσων. Η νίκη ήρθε σχετικά εύκολα για την ομάδα του Δημήτρη Τζομάκα, που έπαιξε με έξι παίκτες στο ανοιχτό γήπεδο του Πυλίου. Η Α.Ε.Δ. μετά το ισορροπημένο α’ δεκάλεπτο (6-6) ανέβασε στροφές και έκλεισε το ημίχρονο με +14 (23-9). Τη διαφορά αυτή την συντήρησε στο γ’ δεκάλεπτο και παρά την προσπάθεια του Εσπέρου 2 στην τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα, έχοντας διψήφιους τους Τσαγγάρη Γ. και Χατζηγιακουμή, ενώ από τους ηττημένους πρώτος σκόρερ ήταν ο Χλαπάνης.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 6-6, 23-9(ημ.), 35-22, 40-32
Διαιτητές: Ρώτας- Σταμάτης
Α.Ε. ΔΙΚΑΙΟΥ (Τζομάκας): Χατζηγιακουμής 10, Τσαγγάρης Γ. 19(2), Τσαγγάρης Σ. 2, Βησαρίτης 2, Κουλλιάς 4, Καπίρης 3.
ΕΣΠΕΡΟΣ ΚΩ 2 (Χατζηστέργος): Ποταμιανός, Δρετάκης 4, Σπατιώτης, Χλαπάνης 15, Χατζηστέργος Μ., Λαουμζής, Πουλιού, Παπαχρόνης, Βελισσαρίου 2, Χότζα 9, Χατζηστέργος Θ. 2.