Survivor… Κολοσσός με πρωταγωνιστή τον Σταρκς!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τι Τζέι Σταρκς και καθοριστικούς στις βολές, στο τέλος, τους Γιαννόπουλο και Όσμπορν, ο Κολοσσός λύγισε την αντίσταση του Π.Α.Ο.Κ. με 80-76 και πέτυχε τη δεύτερη του νίκη στη Basket League. Παρά το γεγονός ότι δεν είχε στο τέλος τους Μορέιρα και Χρυσικόπουλο, ο Κολοσσός έκανε το 2 στα 2 στη Ρόδο και κοιτάζει με διαφορετικό μάτι τη συνέχεια. Βέβαια, θα πρέπει να αναφέρουμε ότι οι ”θαλασσί” θα πρέπει να κάνουν άμεσα αλλαγές στο ρόστερ για να βελτιώσουν την εικόνα τους.
Ο Κολοσσός δεν είχε καλή εικόνα και ρυθμό στο α’ δεκάλεπτο… Μετά το πρώτο τριλεπτο, ο Π.Α.Ο.Κ. έδειξε καλύτερο πρόσωπο και με αιχμή του δόρατος τον Φράνκε έλεγξε το ρυθμό του αγώνα (4-10 στο 4’). Οι «θαλασσί» ήταν εκνευριστικά άστοχοι (4-12 στο 5’), με τον Μορέιρα να δίνει λύσεις στη συνέχεια στους Ροδίτες που μείωσαν σε 7-12 (8.30’) και 9-14 (9’). Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου με δύο βολές του Χρυσικόπουλου και καλάθι του Στεφάνοβιτς κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι και να μειώσει σε 15-16 στο α’ δεκάλεπτο.
Στη συνέχεια συνεχίστηκε η… ισορροπία ανάμεσα στις δύο ομάδες. Από τη μία πλευρά ο κορυφαίος Φράνκε του Π.Α.Ο.Κ. και από τον άλλη Κατσίβελης και Σταρκς έδωσαν λύσεις στις ομάδες. Οι ισοπαλίες ήταν πολλές (17-17, 19-19, 21-21, 24-24, 26-26, 28-28), με τον Κολοσσό να προηγείται 35-32 με τον Σταρκς, αλλά τους Θεσσαλονικείς να απαντούν με σερί 0-6 και να κλείνουν το α’ ημίχρονο με 35-38.
Στο β’ ημίχρονο «έσπασαν καρδιές», με το παιχνίδι να κρίνεται στις λεπτομέρειες… Ο Π.Α.Ο.Κ. προηγήθηκε με 35-41 και 39-44 (23’), με τον Κολοσσό να βρίσκει λύσεις με τον Τιγκ και να περνάει μπροστά (45-44 στο 25’). Ο «δικέφαλος» απάντησε με τον Χαντς να ανεβάζει την απόδοση (48-49 στο 28’) για να κλείσει το γ’ δεκάλεπτο με 53-54. Το φινάλε ήταν συγκλονιστικό με τους φιλοξενούμενους να κάνουν το σκορ 54-58 και 56-61 (33’). Ο Μορέιρα, που ήταν πολύ θετικός αποβλήθηκε με πέντε φάουλ στο 33’, με τον Κολοσσό να μετατρέπει το 58-64 σε… 64-64 (35’). Ακολούθησε… θρίλερ. Με τρίποντο τους Σταρκς ο Κολοσσός έκανε το σκορ 69-66 για να ισοφαρίσει ο Χαντς (69-69). Ο Αμερικανός του Κολοσσού διαμόρφωσε το 71-69 (38’) για να ισοφαρίσει ο Μαργαρίτης (71-71), ο οποίος αστόχησε στη συμπληρωματική βολή. Στα 47’’ Σταρκς έκανε τα 73-71 και στα 38’’ Ρένφρο αστόχησε σε δύο βολές. Εκεί μίλησε η ψυχραιμία του Γιαννόπουλου… Με 2/2 βολές ο Γιαννόπουλος στα 22’ έκανε το σκορ 75-71, για να απαντήσει με λέι-απ ο Χαντς στα 14’’ (75-73). Και πάλι στα 8’’ ο Γιαννόπουλος με 2/2 βολές έκανε το 77-73 για να πετύχει απίθανο τρίποντο στα 4’’ ο Χαντς, κάνοντας το σκορ 77-76. Στα 2’’ ο Όσμπορν κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ και με μία βολή έκανε το 78-76. Μόλις 0.8’’ πριν το τέλος ο Όσμπορν με 2/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 80-76 και η δεύτερη νίκη για τον Κολοσσό είναι γεγονός…
Τα δεκάλεπτα ήταν: 15-16, 35-38(ημ.), 53-54, 80-76
Διαιτητές: Τσαρούχα- Πιτσίλκας- Τσώνος
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Παπαθεοδώρου): Σταρκς 29(2), Μορέιρα 14, Χρυσικόπουλος 8, Όσμπορν 3, Μπιλλής, Μπαρσέλο, Χατζηδάκης 2, Κατσίβελης 8, Ιορδάνου, Τιγκ 7, Γιαννόπουλος 3, Στεφάνοβιτς 2.
Π.Α.Ο.Κ. (Λυκογιάννης): Φράνκε 18(3), Τσιακμάς 5(1), Χαντς 24(3), Μαργαρίτης 3(1), Πόλεϊ 5(1), Σλαφτσάκης 3, Χρηστίδης 2, Καμπερίδης 4, Σαλούστρος 3, Ρένφρο 9.