Α’ Κατηγορία: «Πάτησαν» κορυφή Ηρακλής Μ. και Α.Ο. Πυλίου

Στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Α’ Κατηγορίας, ανέβηκαν οι Ηρακλής Μαριτσών και Α.Ο. Πυλίου μετά από τις νίκες τους στα παιχνίδια που ολοκλήρωσαν το πρόγραμμα της 8ης αγωνιστικής.
Οι «πράσινοι» του Κώστα Πάττα επικράτησαν στο γήπεδο Λακκίου της τοπικής Α.Ε. Λέρου με σκορ 2-1, ενώ οι Κώοι του Δημήτρη Χρυσόπουλου συνέτριψαν την Α.Ε. Κατταβιάς με σκορ 7-0.
Α.Ο. Πυλίου- Α.Ε. Κατταβιάς: 7-0
Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο από το πρώτο έως και το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης με την Α.Ε. Κατταβιάς να μην μπορεί να προβάλει καμία αντίσταση.
Ο Α.Ο. Πυλίου ευτύχησε να έχει σε μεγάλη ημέρα τον Ιμπραϊμ Χατζησουλεϊμάν που σκόραρε τρεις φόρες, στο 9ο, 22ο και 44ο λεπτό, με το 3-0 να είναι το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.
Η ομάδα του Δημήτρη Χρυσόπουλου συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο, πετυχαίνοντας ακόμα τέσσερα γκολ με τους Χρήστο Δρόσο στο 47ο λεπτό, Γιώργο Γεωργιάδη στο 50ο λεπτό και Γιώργο Κεφαλιανό στο 72ο και 84 λεπτό, διαμορφώνοντας το τελικό 7-0.
Να σημειώσουμε ότι από το 54ο λεπτό η Α.Ε. Κατταβιάς αγωνίστηκε με 10 ποδοσφαιριστές λόγω της αποβολής του Γιώργου Σαλαμαστράκη.
Α.Ε. Λέρου- Ηρακλής Μαριτσών: 1-2
Οι Μαριτσενοί ξεκίνησαν στο παιχνίδι πολύ δυνατά, έχοντας τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής και την κατοχή της μπάλας, πιέζοντας την εστία των γηπεδούχων, με την ομάδα του Κώστα Πάττα να ανοίξει το σκορ στην πρώτη της ουσιαστική ευκαιρία, με τον Στέργο Χατζηκοσμά στο 4ο λεπτό να κάνει το 1-0.
Οι φιλοξενούμενοι διπλασίασαν τα τέρματά τους με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, με δράστη τον Μανώλη Παπαδημήτρη στο 45ο λεπτό να κάνει το 2-0.
Η Α.Ε. Λέρου στο δεύτερο ημίχρονο πίεσε και κατάφερε να μειώσει σε 2-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Διαμαντή Τσάτσου στο 63ο λεπτό, ωστόσο, μέχρι το τέλος της αναμέτρησης δεν μπόρεσε να πετύχει την ισοφάριση, καθώς οι Μαριτσενοί είχαν τον έλεγχο.
Να αναφέρουμε ότι ο Ηρακλής Μαριτσών από το 40ο λεπτό αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο έπειτα από την αποβολή του τερματοφύλακα Γιώργου Κουμέντου.