Β’ Κατηγορία: Πρώτη νίκη για Πολυβώτη

Το πρώτο του «τρίποντο» στο φετινό πρωτάθλημα της Β’ Κατηγορίας στον 1ο όμιλο, κατέκτησε ο Πολυβώτης, επικρατώντας στο γήπεδο Νισύρου του Ταξιάρχη Καλάθου με σκορ 4-2 στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής.
Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης και πήραν ισχυρό προβάδισμα για την κατάκτηση της νίκης από το πρώτο ημίχρονο, καθώς προηγήθηκαν με 3-0, με τέρματα που σημείωσαν οι Μιχάλης Ψαράς στο 5ο λεπτό, Τάσος Σφακιανός στο 24ο λεπτό και Τάκης Ανδριώτης στο 45ο λεπτό.
Ο Ταξιάρχης Καλάθου αντέδρασε στο δεύτερο ημίχρονο, μειώνοντας το σκορ σε 3-2 με γκολ του Θανάση Πουλή στο 47ο και 67ο λεπτό, ωστόσο, στο 80ο λεπτό ο Βασίλης Χατζηνικολάου του Κ. με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 4-2 για τον Πολυβώτη Νισύρου.
Να σημειώσουμε ότι οι άνθρωποι του Ταξιάρχη διαμαρτύρονται για την επίτευξη του πρώτου και του τέταρτου γκολ των γηπεδούχων, καθώς υποστηρίζουν ότι στο πρώτο τέρμα έγινε φάουλ στον τερματοφύλακά τους και στο τέταρτο τέρμα δεν υπήρχε καμία παράβαση πέναλτι.