Με απόλυτη επιτυχία πραγματοποιήθηκε το περασμένο σαββατοκύριακο 3 και 4 Οκτωβρίου, το τουρνουά φιλίας με την συμμετοχή του ΑΟ Πανναξιακός, του Γ.Σ Διαγόρας της ΡΣΠΦ Τελχινίς και του ΑΟ Αθλοπαιδιών Κω.

Το τουρνουά διοργανώθηκε από την ΤΕ ΕΟΠΕ Δωδεκανήσου και υπό την αιγίδα της Περιφέρειας Νοτίου Αιγαίου. Οι αγώνες ξεκίνησαν το μεσημέρι του Σαββάτου στη γήπεδο του Διαγόρα , συνεχίστηκαν το απόγευμα στο γήπεδο Κρεμαστής και ολοκληρώθηκαν την Κυριακή το πρωί στο Βενετόκλειο ,με τις νεαρές αθλήτριες να προσφέρουν όμορφο θέαμα, παρουσία αρκετών φίλων του βόλεϊ.

Η ομάδα της Νάξου ήταν η μεγάλη νικήτρια με τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε η ΡΣΦΠ Τελχινίς και στην τρίτη και τέταρτη θέση, ο ΑΟ Αθλοπαιδιών Κω και ο ΓΣ Διαγόρας αντίστοιχα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και η βαθμολογία:

ΑΟ Πανναξιακος -ΓΣ Διαγόρας  2-0 ( 25-12 ,25-10 )

ΑΟ Αθλοπαιδιών Κω – ΡΣΦΠ Τελχινίς 0-2 (17-25,23-25 )

ΑΟ Αθλοπαιδιών Κω – ΓΣ Διαγόρας 2-1 (23-25,25-23,15-5 )

AO Πανναξιακός -ΡΣΦΠ Τελχινίς  2-0 (25-17, 25-15 )

ΑΟ Πανναξιακός – ΑΟ Αθλοπαιδιών Κω 2-0 ( 25-18 , 25- 19 )

ΡΣΦΠ Τελχινίς -ΓΣ Διαγόρας 2-1 (14-25, 25-17 ,15-12)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΑΟ Πανναξιακός              6

ΡΣΦΠ Τελχινίς                   5

ΑΟ Αθλοπαιδιών Κω       4

ΓΣ Διαγόρας                      3

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΟ ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Προπονητής: Φραγκίσκος Ιωάννης , Έφορος: Ρούσσος Ιωάννης): Αναγνώστου Ελισάβετ, Αναγνώστου Βιλελμίνη, Κατσάνη Κυριακή, Κατερίνη Καλλιόπη, Ρώτα Χριστίνα, Ζαζάνη Βάσω, Γεροντή Άννα, Κατσιούλη Ελένη, Σφακιανάκη Μαρία, Κυριακού Μαρίλια, Φρατζέσκου Αναστασία, Βόμβα Παναγιώτα, Βασιλάκη Κυριακή, Μαυρομμάτη Ιωάννα.

ΑΘΛΟΠΑΙΔΙΕΣ ΚΩ (Προπονητής: Χατζηνικολάου Αλκιβιάδης): Δασκάλου Βασιλική, Κεφαλιανού Μαρία, Πισσάρη Ιωάννα, Φεσσάρα Ειρήνη, Αθανασιάδη Αγγελική, Αθανασιάδη Χριστίνα, Ζαμάγια Σταματία, Χατζηνικολάου Ευαγγελία, Ματσούρη Κατερίνα, Τσαφαλοπούλου Ευαγγελία, Λουμιώτη Κοκόνα.

ΓΣ ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Προπονητής: Δικαστόπουλος Πάνος): Γιαλλουράκη Κατερίνα, Μαμαλίγκα Ελιζαμπέτα, Τοτόνι Αικατερίνη, Αθανασίου Ιωάννα, Δεληγιώργη Κατερίνα, Ποβατοπούλου Ασημίνα, Τάκο Αιμιλία, Ρόμπα Μαρία, Σχοινά Βίβιαν, Ανθούλα Γεωργία, Καραμούζη Αγγελική, Τσακίρη Βασούλα, Κούτη Νικολέτα.

Ρ.Σ.Φ.Π.ΤΕΛΧΙΝΙΣ (Προπονητής: Τσιμισίρης Μιχάλης): Αμορανίτη Νικολέτα, Κώτη Αγγελική, Παρασκευά Βάλια, Ντουμάνογλου Φεράχ, Τερζίου Φαμπιόλα, Χουσείν Ντιλέκ, Ζέρβα Ελβίρα, Γκίκα Ανθή, Κουφομανώλη Ραφαηλία, Κωνσταντάκη Ελεάννα, Πέτσι Ματίλντα, Παπαδοπούλου Ζέτα, Αργυράκη Αλεξία.

Τις απονομές στις ομάδες έκαναν ο κ. Θανάσης Παπαγεωργίου που τίμησε με την παρουσία του τη διοργάνωση, ο πρόεδρος του Συνδέσμου Διαιτητών Δωδεκανήσου κ. Λαζαράκης Λάκης και ο έφορος του Πανναξιακού κ. Ρούσσος Ιωάννης.

Η ΤΕ Δωδεκανήσου ευχαριστεί όλες τις ομάδες για την συμμετοχή τους, την Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου για την άψογη συνεργασία, τον ΣΥΝΔΠΕ Δωδεκανήσου, τον ΔΟΠΑΡ, τον ΡΟΔΑ για την παραχώρηση λεωφορείου για τις μεταφορές των ομάδων, τον ΑΕΣΠ Φοίνικα για την προσφορά των μεταλλίων και τέλος τα νερά «Νύμφη».

Σχολιασμός άρθρου

ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ