Ιππική αντοχή: Ξεχώρισε ο Μαχραμάς στους αγώνες στο Κιλκίς

Το σαββατοκύριακο 29 και 30 Απριλίου διεξήχθη από τον Ιππικό Όμιλο Κιλκίς το Πρωτάθλημα και οι Διεθνείς Αγώνες Ιππικής Αντοχής, με την συμμετοχή αναβατών και αμαζόνων από τον Κέντρο Εκπαιδεύσεως Ιππασίας Ρόδου.
Αυτός που ξεχώρισε με την παρουσία του ήταν ο Μανώλης Μαχραμάς με τον ίππο LLG Nadide, καθώς κατέκτησε την 2η θέση στην κατηγορία τω Ενηλίκων, ενώ τερμάτισε στην 4η θέση στο διεθνή αγώνα CEI 1Star.
Στη σχετική ανακοίνωση που εξέδωσε η Ελληνική Ομοσπονδία Ιππασίας αναφέροντραι τα εξής:
«Με μεγάλη επιτυχία και ρεκόρ συμμετοχών πραγματοποιήθηκαν το περασμένο διήμερο 29 και 30 Απριλίου το Πρωτάθλημα και οι Διεθνείς Αγώνες Ιππικής Αντοχής στον Ιππικό Όμιλο Κιλκίς και την ευρύτερη περιοχή. Στην Κατηγορία Ενηλίκων Πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Χρήστος Κωνσταντίνου από την Λαμία και τον ΑΙΟΛJC με την Soraya που ολοκλήρωσε τη διαδρομή των 100χμ. σε 07:30:24. Δεύτερος ήταν o Μανώλης Μαχραμάς από την Ρόδο και το ΚΕΙΡ με την LLG Nadide με χρόνο 07:43:20 και τρίτη η Στέλλα Παπανικολάου επίσης από το ΚΕΙΡ με την GA Evinia με χρόνο 07:43:21.
Στην Κατηγορία Εφήβων ο μοναδικός αθλητής που τερμάτισε τα 80 χμ. σε χρόνο 05:17:13 ήταν ο Ανδρέας Τσιρούνης με την Akira από τη Λαμία και τον ΑΙΟΛJC και αναδείχθηκε Πρωταθλητής. Στην Κατηγορία Παίδων Πρωταθλήτρια αναδείχθηκε η Σοφία Φελέκη του ΙΠΟΑ με τον Nihal που ολοκλήρωσε τη διαδρομή των 60χμ. σε χρόνο 04:08:26. Στην 2η θέση ήταν η Κυριακή Καλπαξίδου με την Amira του ΑΙΚ με χρόνο 04:08:27 και στην 3η θέση η Αρετή Πατσιούρα με τον Salamon Ektoras Rτου ΙΟΚΙΛ με χρόνο 04:49:57.
Στις υπόλοιπες κατηγορίες των αγώνων Πρωταθλήματος νικητές ήταν στην Κατηγορία Β’ ο Πολυχρόνης Παπαδόπουλος του ΙΟΚΙΛ με τον Atac, στην Κατηγορία Γ’ η Βασιλική Γαλιγαλίδου με την Izarma του ΙΟΠΙ, στην Κατηγορία Δ’ η Γεωργία Μαμάη του ΙΠΟΑ με τον Morgan και στην Κατηγορία Δ’ Παίδων η Βασιλική Κατσαρού με την Faidra του ΙΟΠΙ.
Στο διεθνή αγώνα CEI2* ο μοναδικός αθλητής που τερμάτισε τα 120χμ. σε χρόνο 08:10:06 ήταν ο Βούλγαρος Martin Kolev με την Mafia που κέρδισε την 1η θέση. Στο διεθνή αγώνα CEI1* νικητής ήταν ο Ρουμάνος Claudiu Mihail Mircea με τον Zizitop που ολοκλήρωσε τα 100χμ. σε 06:39:07, ενώ για την Ελλάδα στην 4η θέση ήταν ο Μανώλης Μαχραμάς με την LLG Nadide με χρόνο 07:43:20 και στην 5η θέση η Γιαννούλα Μητώνα με την Aphroditi με χρόνο 08:01:10. Στους Διεθνείς αγώνες συμμετείχαν αθλητές από την Ελλάδα, την Βουλγαρία, την Τουρκία και τη Ρουμανία.
Η διοργάνωση του Πρωταθλήματος ήταν αφιερωμένη στη μνήμη του Γιώργου Παπαδόπουλου, από τους πρωτεργάτες της Ιππικής Αντοχής στην Ελλάδα, διεθνή κριτή, διεθνή επόπτη του αθλήματος και μοναδικό Έλληνα διεθνή Τεχνικό Επιτετραμμένο, ο οποίος έφυγε πρόσφατα από τη ζωή».