Διαγόρας –Ο.Φ. Ιεράπετρας: 1-0 «Γηραιός» για μεγάλα πράγματα!

Την ξέφρενη πορεία του στο πρωτάθλημα της Super League 2 συνέχισε ο Διαγόρας, ο οποίος επικράτησε με το… αγαπημένο του 1-0 του Ο.Φ. Ιεράπετρας στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής.
Οι «κυανέρυθροι» του Σάκη Θεοδοσιάδη πέτυχαν την τέταρτη συνεχόμενη νίκη τους, που τους διατήρησε στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Διαγόρα να έχει τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής και την κατοχή της μπάλας, προσπαθώντας να απειλήσει την εστία του Ο.Φ. Ιεράπετρας.
Οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους, κοίταξαν πρώτα να κλείσουν τους διαδρόμους προς την άμυνά τους και έπειτα αναζητούσαν χώρους για να αντεπιτεθούν.
Ο «γηραιός» κατάφερε να δημιουργήσει ευκαιρίες για να προηγηθεί στο σκορ, ωστόσο τις σπατάλησε, καθώς οι προσπάθειες των Κονέ και Γεωργίου στο 11ο και 21ο λεπτό, κατέληξαν άουτ.
Οι «μελανόλευκοι» της Κρήτης δεν κατάφεραν να απειλήσουν τον Τσέλιο, με το πρώτο 45λεπτό να ολοκληρώνεται χωρίς σκορ.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Διαγόρα να έχει και πάλι την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής, ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι ήταν οι πρώτοι που απείλησαν σε δύο περιπτώσεις με τον Μπαράτα, όμως ο Τσέλιος μπλόκαρε την μπάλα.
Στην πρώτη του καλή ευκαιρία στο δεύτερο 45λεπτο ο «γηραιός» πήρε το προβάδισμα στο σκορ.
Μετά από λάθος της άμυνας, η μπάλα έφτασε στον Μπαστακό που με ψηλοκρεμαστό πλασέ την έστειλε στα δίχτυα του Αθανασόπουλου κάνοντας το 1-0.
Στην συνέχεια ο Διαγόρας οπισθοχώρησε ελαφρώς, δίνοντας το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να απειλήσουν σε δύο περιπτώσεις με τον Κούστα και τον Μπαράτα, όμως ο Τσέλιος ήταν και πάλι εκεί, διατηρώντας το 1-0 για τους «κυανέρυθρους» μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Γιώργου Αλάμπεη.
11ο λεπτό. Σημαντική ευκαιρία για τον Διαγόρα, με τον Κάκκο να κάνει το γύρισμα προς τον αφύλαχτο Κονέ, με τον τελευταίο από το ύψος του πέναλτι να πλασάρει άουτ.
19ο λεπτό. Ωραίο σουτ του Κοντοχρήστου μέσα από την περιοχή, έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Αθανασόπουλος.
21ο λεπτό. Νέα σημαντική ευκαιρία για τον Διαγόρα, με το πλασέ του Γεωργίου από ευνοϊκή θέση, έπειτα από πάσα του Κονέ, να καταλήγει άουτ.
53ο λεπτό. Καλό σουτ του Μπαράτα, μπλόκαρε ο Τσέλιος.
57ο λεπτό. Νέο σουτ του Μπαράτα έξω από την περιοχή, δεν δυσκολεύτηκε ο Τσέλιος που μπλόκαρε την μπάλα.
58ο λεπτό, γκολ. Ψηλοκρεμαστό πλασέ του Μπαστακού έξω από την περιοχή, ο Αθανασόπουλός βρισκόταν εκτός θέσης και δεν κατάφερε να απομακρύνει την μπάλα, η οποία κατέληξε στα δίχτυα του για το 1-0 για τον Διαγόρα.
71ο λεπτό. Επικίνδυνο σουτ του Κούστα μέσα από την περιοχή, δύσκολη επέμβαση του Τσέλιου.
75ο λεπτό. Καλή στιγμή για τον Ο.Φ.Ι., ο Γκίνη τροφοδότησε τον Μπαράτα, ο οποίος νικήθηκε από τον Τσέλιο.
Διαγόρας (Σάκης Θεοδοσιάδης): Τσέλιος, Σανδραβέλης, Σελινιωτάκης, Κωστούλας, Κοντοχρήστος, Μασούρας, Ντοριβάλ (72ο Αθανασίου), Κάκκο (61ο Λινάρδος), Γεωργίου (72ο Αλάεθ), Κονέ (61ο Σμυρλής), Μπαστακός (81ο Μανωλάκης).
Ο.Φ. Ιεράπετρας (Τίμος Καβακάς): Αθανασόπουλος, Πριόνας, Χιντζίδης, Χατζητερζόγλου (8ο λ.τρ Σμίλτος), Μασουέρο, Τεγούσης (36ο Αρσενίδης) (65ο Αποστολίδης), Βογιατζής, Γκίνη, Μπαράτα, Κούστα, Τσιλιγγίρης (36ο Φουάση).