Τεράστιος Κολοσσός, τεράστια νίκη!

Ένας εξαιρετικός Κολοσσός H Hotels νίκησε 88-77 τον ΠΑΟΚ, μέσα στην Πυλαία, για τη 18η αγωνιστική της ΕΚΟ Basket League. Καλό ξεκίνημα για την ομάδα μας στην αναμέτρηση, καθώς πήρε από νωρίς το προβάδισμα (5-10) και διατηρούσε το +5 (11-16), μέχρι το 7’. Εκεί, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν στον πόντο (15-16), αλλά ο Λοβ έστειλε ξανά τους «θαλασσί» στο +5 (17-22), στο τέλος της πρώτης περιόδου. Πιο δυνατά μπήκαν οι παίκτες του Λυκογιάννη στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα σερί 8-0 έστειλαν την υπέρ τους διαφορά στο +13 (17-30). Στη συνέχεια, μέσα από την καλή άμυνα, αλλά και την ευστοχία έξω από τα 6,75μ. η ομάδα μας έφτασε στο +18 (27-45) και διατηρώντας τη συγκέντρωσή της μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, πήγε στα αποδυτήρια με το +15 (33-48). Με τον ίδιο ρυθμό μπήκαν και στην αρχή του δεύτερου μέρους οι «θαλασσί», πηγαίνοντας ξανά την υπέρ τους διαφορά στο +18 (37-55). Στη συνέχεια, η αστοχία και η κακή άμυνα έδωσαν την ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να μειώσει σε μονοψήφια τιμή (48-57), με τον Κρόμα να απαντά και να στέλνει την ομάδα μας στο +13 (48-61). Αλλά, στα τελευταία τέσσερα λεπτά της τρίτης περιόδου τα λάθη έκαναν την εμφάνισή τους, με τους γηπεδούχους να μειώνουν κι άλλο (58-64).
Νωθρά μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα μας, με τον ΠΑΟΚ να μειώνει στο -3 (63-66) και τον Κρομά να απαντά για το +8 (63-71). Στη συνέχεια, η αστοχία και τα λάθη βοήθησαν τους γηπεδούχους να πλησιάσουν τη διαφορά στο καλάθι (71-73). Ωστόσο, η αντίδραση των παικτών του Λυκογιάννη ήρθε με τα μεγάλα σουτ για το αρχικό +7 (71-78), ενώ με τον Λοβ η διαφορά ξέφυγε στο +10 (72-82), στο 39’, όπου ουσιαστικά κρίθηκε η νίκη, η οποία ήρθε με το τελικό 77-88!
Τα δεκάλεπτα: 17-22, 33-48, 58-64, 77-88
ΠΑΟΚ (Χαραλαμπίδης): Τσόχλας, Μαργαρίτης 6(1), Μπεστ 7(1), Σόρτερ 8(1), Σαρικόπουλος 4, Ρετ 12, Σμιθ 9(3), Μπράουν 19(2), Χατζηνικόλας, Γουίλιαμς 12.
Κολοσσός H Hotels (Λυκογιάννης): Αγκμπελέσε, Γκρίφιν 16, Λοβ 20(2), Ντάνιελς 15(2), Κρομά 31(6), Μπρέιζελτον, Μωραΐτης, Τουτζιαράκης 6 (10ριμπ.), Παύλος.