Επέστρεψε στην κορυφή η Τελχινίδα!

Θρίαμβο των γυναικών της Τελχινίδας, είχαμε στο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής του γυναικείου πρωταθλήματος, καθώς νίκησαν με 3-0 στο «Βενετόκλειο» τον Διαγόρα! Για δεύτερη φορά φέτος τα κορίτσια του Νίκου Τσιντομηνά επικράτησαν του «γηραιού» (στον α’ γύρο κέρδισαν με 3-2 στην «τέντα»), δείχνοντας ένα πολύ καλό πρόσωπο στο σημερινό ντέρμπι, με το οποίο η Τελχινίδα επέστρεψε στην κορυφή. Η Τελχινίδα ήταν κυρίαρχη στο γήπεδο και πήρε την «καθαρή» νίκη, που πιθανότατα θα της χρειαστεί στα πλέι-οφ, ειδικά σε περίπτωση που συναντηθεί με τον Διαγόρα.
Τα σετ: 25-22(25’), 25-17 (22’), 25-21 (27’)
Ρ.Σ.Φ.Π. ΤΕΛΧΙΝΙΣ (Νίκος Τσιντομηνάς): Ζωγράφη, Καλιόζη, Τερζίου, Γκιζέττη, Σουρδή, Κακλαμάνου, Βρατσάλη, Σουσάρι, Στρατάκη, Γεωργά, Δαουτοπούλου, Κουφομανώλη.
Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Νίκος Τρατσέλας): Μαμαλίγκα, Καβουνίδη, Φιλίππου, Προβατοπούλου, Μολοπόδη, Κυπριώτη, Αγγελοκωνσταντή, Τάκο, Μπουραμά, Ευσταθίου, Βαρβεράκη.

Αν και βρέθηκε να χάνει στο 1ο σετ, εντούτοις το Ροδίων Άθλησις κέρδισε στο «Βενετόκλειο» με 3-1 σετ τον Π.Α.Ο.Κ. Ρόδου, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής για το γυναικείο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Παναγιώτη Δικαστόπουλου αιφνιδίασε το Ροδίων Άθλησις, το οποίο όμως αντέδρασε στη συνέχεια και πήρε τη νίκη, με την οποία βρίσκεται στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Αυτή ήταν η τέταρτη συνεχόμενη νίκη για το Ροδίων Άθλησις.
Τα σετ: 25-18 (25’), 9-25 (20’), 20-25 (30’), 9-25 (20’)
Π.Α.Ο.Κ. ΡΟΔΟΥ (Παναγιώτης Δικαστόπουλος): Μοστράτου, Σωτηρίου, Φραντζέσκου, Αμερικάνου, Δέμελου, Μαργαρίτη, Παπαμελετίου, Κλαδίτη, Ζωάννου, Πολυτάνου, Γακοπούλου, Μηλοπούλου, Γιαννέλη
ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ (Νίκος Μακρής): Μαστοράκη, Ντέμο, Μαστρογιάννη, Γιακουμάκη, Νουρεδίν, Τζανουδάκη, Αμορανίτη Ε., Φραντζή, Ευθυμίου, Μαλούκου, Αμορανίτη Ν.

Σημαντικό βήμα για την πρόκριση του στα πλέι-οφ του γυναικείου πρωταθλήματος έκανε ο Α.Ε.Σ.Π. Φοίνικας, ο οποίος κέρδισε εύκολα την ουραγό Ρόδο με 3-0 σετ. Έτσι, η ομάδα του Νίκου Αντωνιάδη θα παίξει την επόμενη αγωνιστική με τον Π.Α.Ο.Κ. Ρόδου με θέα την κατάκτηση της τέταρτης θέσης, κι έχοντας κερδίσει το πρώτο ματς με 3-1 σετ. Οι γηπεδούχες δεν συνάντησαν δυσκολίες στο κλειστό γυμναστήριο της Κρεμαστής και πήραν άνετα την «καθαρή» νίκη.
Τα σετ: 25-12 (17’), 25-16 (20’), 25-21 (27’)
Α.Ε.Σ.Π. ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νίκος Αντωνιάδης):  Αθανασάκη, Βελικτσή, Κόρμπα, Κουκιά Καθ., Κουκιά Ρ., Αρχαγγελίτη, Γεράκη, Κουκιά Δ., Κουκιά Καλ., Κουτσούκου, Μαμαλίγκα, Μπαλάκη, Σεΐτι.
ΡΟΔΟΣ: Αναστασιάδη, Αντωνιάδη, Αργύρη, Γιακάι, Γιάννη, Κακούλη, Κότσιου, Κώστα, Κωστοπούλου, Ντουσάκη, Κώτη, Μυρωνίδη, Παπάζογλου.

ΑΝΔΡΕΣ

Μπορεί το παιχνίδι να μην είχε ουσιαστικά βαθμολογικό ενδιαφέρον, αφού οι Αθλοπαιδιές Κω έχουν κατακτήσει τον τίτλο στο ανδρικό πρωτάθλημα, ωστόσο ο Α.Ε.Σ.Π. Φοίνικας και η Τελχινίδα προσέφεραν πλούσιο θέαμα και το ευχαριστήθηκαν και με το παραπάνω στο κλειστό γυμναστήριο της Κρεμαστής. Η ομάδα του Νίκου Αντωνιάδη κέρδισε στο τάι-μπρέικ, μετά από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι και πήρε τη νίκη γοήτρου στο ανδρικό πρωτάθλημα.
Τα σετ: 23-25 (30’), 25-21 (20’), 25-18 (21’), 23-25 (25’), 17-15 (22’)
Α.Ε.Σ.Π. ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νίκος Αντωνιάδης): Ανθής, Γιακουμάρος, Κεφάλας, Κώτης, Μαμαλίγκας, Γρηγοριάδης, Λουκαΐδης, Πιτροπάκης, Πχαμ, Σαμπάνης Β., Ρουσέττος, Σαμπάνης Ρ., Κουκιάς.
Ρ.Σ.Φ.Π. ΤΕΛΧΙΝΙΣ (Νίκος Τσιντομηνάς): Γεράκης, Καζαντζάκης, Καλλιόζης, Μπαλής, Καφαντάρης, Γκέντσι, Σαρικάς, Σκλήβας, Σπυρόπουλος, Σωτηρίου, Χαριστής.

ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ

Σημαντική και πολύτιμη νίκη πέτυχαν οι κορασίδες του Διαγόρα, οι οποίες νίκησαν με 3-1 σετ τις Αθλοπαιδιές Κω, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής για τον α’ όμιλο. Οι αθλήτριες του Νίκου Τρατσέλα αντέδρασαν ιδανικά μετά το χαμένο δεύτερο και συγκλονιστικό σετ (27-29), πήραν το 3ο και το 4ο με το ίδιο σκορ (25-13) και μαζί το «τρίποντο», πετυχαίνοντας την πέμπτη τους νίκη σε έξι παιχνίδια.
Τα σετ: 25-15 (20’), 27-29 (30’), 25-13 (24’), 25-13 (22’)
Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Νίκος Τρατσέλας): Γιακουμάκη, Δεμερτζή, Ντερβίσι, Καβουνίδη, Γιαντσίδη, Μπάρκα, Ουζούνη, Χαμίτ, Τάκο.
ΑΘΛΟΠΑΙΔΙΕΣ ΚΩ (Αλκιβιάδης Χατζηνικολάου): Μυρωνίδη Β., Μυρωνίδη Μ., Ζερβού, Γιαννάκου, Γεωργίου, Θανάκη, Λάμπρου, Σουτζούμ, Θεοδωρέλου, Θυμνιου.

Το 4 στα 4 έκαναν οι κορασίδες της Τελχινίδας, που επικράτησαν με 3-0 σετ των Αθλοπαιδιές Κω, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα κορασίδων Α’. Η ομάδα του Νίκου Τσιντομηνά πήρε άνετα τη νίκη στο «Βενετόκλειο» και παραμένει η μοναδική αήττητη ομάδα του ομίλου. Η Τελχινίδα και ο Διαγόρας θα είναι οι δύο ομάδες που θα προκριθούν στο φάιναλ-φορ του πρωταθλήματος, αφού έχουν ξεφύγει από τους υπόλοιπους.
Τα σετ: 25-14 (22’), 25-18 (20’), 25-19 (27’)
Ρ.Σ.Φ.Π. ΤΕΛΧΙΝΙΣ (Νίκος Τσιντομηνάς): Δογιάμα, Ζωγράφη, Δημητριάδη, Λαζαρίδου, Μαστόρου Δ., Τερζίου, Μπεκίρογλου, Σουσάρι, Γενναιοπούλου, Μαστόρου Ε., Γκιζέττη, Κακλαμάνου.
ΑΘΛΟΠΑΙΔΙΕΣ ΚΩ (Αλκιβιάδης Χατζηνικολάου): Γεωργίου, Μυρωνίδη Β., Θεοδωρέλου, Σουτζούμ, Θανάση, Θυμνιού, Γιαννάκου, Ζερβού, Λάμπρου, Μυρωνίδη Μ.

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΕΣ

Τη δεύτερη τους νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια πέτυχαν οι παγκορασίδες της Τελχινίδας, οι οποίες νίκησαν με 3-0 σετ τον Α.Ε.Σ.Π. Φοίνικας στο «Βενετόκλειο». Η ομάδα του Νίκου Τσιντομηνά ήταν καλύτερη και παρά το γεγονός ότι δυσκολεύτηκε στο 3ο σετ, πήρε την καθαρή νίκη, με την οποία βρίσκεται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.
Τα σετ: 25-18 (27’), 25-14 (20’), 25-23 (30’)
Ρ.Σ.Φ.Π. ΤΕΛΧΙΝΙΣ (Νίκος Τσιντομηνάς): Γενναιοπούλου, Μαστόρου, Τσιλιμίγκα, Γκιάτα Α., Γκιάτα Ν., Γκιζέττη, Σακκομήτρου, Μπάλλιου, Τιόλη, Ξένου, Ζντράβα, Θαρρενάκη, Μπεκίρογλου, Ζαγόρα.
Α.Ε.Σ.Π. ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νίκος Αντωνιάδης): Κηπουρού, Μενούχου, Κωνσταντίνου, Κουκιά Κ., Κόρμπα, Τοντόροβα, Κουτσούκου, Τριανταφύλλου, Μωραΐτη, Δούλου, Νόβα, Κουκιά Ρ., Μπαλάκη.

Την τρίτη τους νίκη σε τέσσερα παιχνίδια πέτυχαν οι κορασίδες της Τελχινίδας 2, οι οποίες κέρδισαν με 3-1 σετ το Ροδίων Άθλησις στο «Βενετόκλειο». Η ομάδα του Νίκου Τσιντομηνά πήρε πολύ εύκολα τα δύο πρώτα σετ, ωστόσο οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν και μείωσαν σε 2-1 τα σετ, με την Τελχινίδα να δείχνει χαρακτήρα και παρά τις δυσκολίες που συνάντησε στο 4ο σετ, να παίρνει και να εξασφαλίζει μία θέση στη δυάδα.
Τα σετ: 25-6 (25’), 25-6 (27’), 10-25 (17’), 25-20 (27’)
Ρ.Σ.Φ.Π. ΤΕΛΧΙΝΙΣ 2 (Νίκος Τσιντομηνάς): Τιόλη, Γκιάτα, Καπετάν Γεωργίου, Ηράκλη, Τσερκές, Μπαλλίδου, Ξένου, Καλιόζη, Ντούσκου, Γκίκα, Θαρρενάκη, Ζαγόρα, Ζντράβα, Ζωγράφου΄.
ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ (Νίκος Μακρής): Μαχραμά, Μαύρου, Ευθυμίου, Παπαδοπούλου, Μετσάι, Μπαχίτι, Γεννημανώλη, Αθανασίου, Αγαδάκη, Φυράι, Λαχανιάτη, Πίττα, Σκαρτσίλη, Τζιτζικώστα.

Ο Γ.Σ. Διαγόρας πέτυχε τη δεύτερη του νίκη στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με 3-0 σετ των Αθλοπαιδιές Κω, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής. Οι «κυανέρυθρες» κέρδισαν άνετα το παιχνίδι στην «τέντα», απέναντι στις Κώες που μετρούν μόνο ήττες χωρίς μάλιστα να έχουν πάρει ακόμη σετ στο πρωτάθλημα. Σε λίγότερο από μία αγωνιστική ώρα, οι αθλήτριες της Χαρούλας Ελευθεριάδου πήραν την ”καθαρή” νίκη στην έδρα τους.
Τα σετ: 25-13 (17’), 25-19 (22’), 25-18 (20’)
Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Χαρούλα Ελευθεριάδου): Αναγνώστη, Δεμερτζή, Κυπριώτη, Μπάρκα, Ντερβίσι, Ουζούνη, Παγκά, Χαμίτ, Χατζησταυρίδη, Χρυσοχοΐδη.
ΑΘΛΟΠΑΙΔΙΕΣ ΚΩ (Αλκιβιάδης Χατζηνικολάου): Κανελλοπούλου, Χριστοφή, Μυρωνίδη Β., Μυρωνίδη Μ., Ζερβού, Γιαννακού, Καρδούλια, Μαραγκού, Κώστογλου.