Α.Σ. Ρόδος -Ένωση Ασπροπύργου: 1-0 Τα «ελάφια» έκαναν το… καθήκον τους

Παρά την αναστάτωση που προέκυψε την Τρίτη στις τάξεις του Α.Σ. Ρόδος, οι ποδοσφαιριστές των «ελαφιών» έκαναν το καθήκον τους και επικράτησαν στο δημοτικό στάδιο της πόλης μας της Ένωσης Ασπροπύργου με σκορ 1-0 στο εξ αναβολής παιχνίδι της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Football League στο Νότιο όμιλο.
Οι «πράσινοι» της πόλης μας με το συγκεκριμένο αποτέλεσμα, προσπέρασαν την Καλλιθέα και βρίσκονται στην 2η θέση του πίνακα, φτάνοντας τους 26 βαθμούς, μόλις δύο πόντους πίσω από την πρωτοπόρο Καλαμάτα.
Ο Α.Σ. Ρόδος ήταν καλύτερος σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, καθώς είχε την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής, ωστόσο, δεν κατάφερε να σκοράρει.
Τα «ελάφια» απείλησαν μόλις στο 3ο λεπτό, όμως το σουτ του Σερέντιουν κατέληξε στην αγκαλιά του Ντιμίτροβιτς που δεν ανησύχησε.
Στο 21ο λεπτό ο Μπαξεβάνος έκανε το δυνατό σουτ, όμως ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων δεν αιφνιδιάστηκε και απομάκρυνε δύσκολα με τις γροθιές, ενώ στο 39ο λεπτό οι «πράσινοι» της πόλης μας… άγγιξαν το γκολ με τον Σερέντιουν, το σουτ του οποίου αποκρούστηκε δύσκολα από τον Ντιμίτροβιτς, με το 0-0 να μένει έως και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
Το δεύτερο 45λεπτο ξεκίνησε με τον Α.Σ. Ρόδος να απειλεί στο 55ο λεπτό με το σουτ του Δελαπόρτα να καταλήγει άουτ, έπειτα από απόκρουση του Ντιμίτροβιτς. Το κόρνερ εκτέλεσε ο Δελαπόρτας, η μπάλα κόντραρε πάνω σε σώματα των φιλοξενούμενων, πήρε ύψος και κατέλεξε στο οριζόντιο δοκάρι του Ντιμίτροβιτς.
Στο 74ο οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να προηγηθούν στο σκορ όταν ο Ρεβυθόπουλος έκανε την παράλληλη σέντρα με τον Χύσι να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα εξ’ επαφής, αφού ο Ντιμίτροβιτς έκανε την επέμβαση του αγώνα, με τους «πράσινους» να διαμαρτύρονται ότι ο μπάλα πέρασε την γραμμή.
Ό,τι δεν κατάφεραν στη συγκεκριμένη φάση τα «ελάφια» το πέτυχαν στο 77ο λεπτό, με τον Διονύση Μακρυδημήτρη να λυτρώνει τους γηπεδούχους, στέλνοντας, με… ανάποδη κεφαλιά, την μπάλα στα δίχτυα της Ένωσης Ασπροπύργου, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Δελαπόρτα (1-0).
Στη συνέχεια οι ποδοσφαιριστές του Α.Σ. Ρόδος, έλεγξαν το χώρο της μεσαίας γραμμής, έως και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Τσιάρα, κατακτώντας το πολύτιμο «τρίποντο» με σκορ 1-0.
Το γκολ
77ο λεπτό. Ο Δελαπόρτας εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα έφτασε στον Μακρυδημήτρη που με… ανάποδη κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα της Ένωσης Ασπροπύργου, κάνοντας το 1-0 για τον Α.Σ. Ρόδος.
Α.Σ. Ρόδος (Κώστας Βελιτζέλος): Πίτκας, Καραγεώργης, Χύσι, Μαρτσάκης (64ο Ρεβυθόπουλος), Νικολόπουλος, Σουλάι (46ο Ριτάκο) , Μπαξεβάνος, Δελαπόρτας (82ο Βουργουτζής), Σερέντιουκ (64ο Μακρυδημήτρης), Λίχτι (56ο Τσίπρας), Αρναρέλλης.
Ένωση Ασπροπύργου (Ηλίας Φυντάνης): Ντιμίτροβιτς, Αργυρόπουλος, Θεοδώρου, Παπαθανασίου, Νάια, Τζόσεφ, Κατίδης (56ο Τραορέ), Μαρούδας (69ο Βασιλείου), Τζανουλίνος, Μουκίδης Β. (81ο Ζαχαρός), Λάμπογλου (81ο Γεωργόπουλος).