Ροδίτικες επιτυχίες στη Λαμία

Ο πρώτος αγώνας του Πρωταθλήματος Ιππικής Αντοχής στην Λαμία, που διεξήχθη το Σαββατοκύριακο 27 και 28 Φεβρουαρίου 2016 τα είχε όλα. Πολλές συμμετοχές, πανέμορφα άλογα που εντυπωσίασαν τους πολλούς θεατές και φυσικά τα τοπία γύρω από την πόλη της Λαμίας που ξεχωρίζουν για την ομορφιά τους.

Στον αγώνα πήραν μέρος και οι αθλητές του Ιππικού Ομίλου Ιαλυσού, που επέστρεψαν στο νησί μας με επιτυχίες, όπως άλλωστε συνηθίζουν. Συγκεκριμένα, ο Παντελής Σαλονικιός κατέκτησε την πρώτη θέση στην κατηγορία των 90 χιλιομέτρων, ενώ η Νάταλι Πιλατάκη κατετάγη 3η στην κατηγορία των 90 χιλιομέτρων, όμως κατέλαβε τελικά τη 2η αφού η Λούσι Χατζηπαντελή που ήταν μπροστά της δεν συμμετέχει στο πανελλήνιο πρωτάθλημα, καθώς είναι από την Τσεχία. Στο ίδιο αγώνισμα, η Μαίρη Χατζηβασιλείου ήταν 4η, όμως κατέκτησε την τρίτη θέση για τον ίδιο λόγο. Επίσης στα 60 χλμ. συμμετείχε και ο Σαλίχ Καλαφάτ, που πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση. Η Κατερίνα Παπασάββα τερμάτισε στον αγώνα των 60 χιλιομέτρων, όμως τελικά δεν βαθμολογήθηκε λόγω χωλότητας του αλόγου της.

Η ομάδα του Ιππικού Ομίλου Ιαλυσού ήταν η πιο οργανωμένη από αυτές που πήραν μέρος στον αγώνα, αποτελούμενη από πέντε άτομα και με αρκετούς βοηθούς. Ο επόμενος αγώνας πρωταθλήματος θα γίνει στις 3 Απριλίου στη Ρόδο και συγκεκριμένα στις εγκαταστάσεις του «Κάδμου», ο οποίος θα συγκεντρώσει μάλιστα πολλές συμμετοχές από όλη την Ελλάδα, καθώς το «παρών» θα δώσουν αθλητές που διεκδικούν τον τίτλο για το 2016.

Η αποστολή του Ιππικού Ομίλου Ιαλυσού που βρέθηκε στη Λαμία, ευχαριστεί θερμά για την στήριξη τους, το εστιατόριο «Πολλωνιάτισσα», τη EuropCar και τη Blue Star Ferries.