Αδειάζει η κλεψύδρα της παραμονής!

Όταν δέχεσαι 91 πόντους στην άμυνα σε ντέρμπι παραμονής, δύσκολα θα έχεις τύχη να κερδίσεις… ! Ο Κολοσσός γνώρισε την ήττα με 91-86 από τον Γ.Σ. Κύμης στον «τελικό» παραμονής και πλέον θα χρειαστεί την υπέρβαση για να παραμείνει στη Basket League. Ο Κολοσσός δεν εκμεταλλεύθηκε το γεγονός ότι πήρε 18 ριμπάουντ περισσότερα (43-25), ούτε την απουσία του Χόρτον, χάνοντας σ’ ένα ακόμη παιχνίδι, χάρη κυρίως στην πολύ κακή του άμυνα. Εξάλλου, αρνητικό ήταν το ντεμπούτο του Μάλκολμ Λι, ο οποίος σε 10 λεπτά συμμετοχής, έμεινε άποντος, είχε 0/1 δίποντα και έκανε 2 λάθη. Οι γηπεδούχοι με όπλα τους Ουάσιγκτον, Λιούις και Σαγκς, πήραν τη νίκη παραμονής, ενώ πλέον για τον Κολοσσό αδειάζει η κλεψύδρα της παραμονής…
Ο Στάθης Νεραντζάκης προτίμησε να ξεκινήσει το παιχνίδι με «άσο» τον Μπράουνινγκ, στην περιφέρεια τους Δημάκο και Ντιγκς και ψηλούς τους Πίνκστον και Μαυροειδή. Η παρουσία του Κολοσσού α’ δεκάλεπτο ήταν εξαιρετική, με την ροδίτικη ομάδα να προηγείται ακόμη και με +8, έχοντας καθαρό μυαλό, πολυφωνία στο σκοράρισμα και καλές επιλογές στην επίθεση. Οι «θαλασσί» από την αρχή του αγώνα πήραν το προβάδισμα στο σκορ (4-9 στο 2’) και κρατούσαν πάντα ένα σημαντικό προβάδισμα. Ο Κολοσσός εκμεταλλεύθηκε την απουσία του Χόρτον και «χτύπησαν» μέσα στη ρακέτα με τον Μαυροειδή (10-16 στο 6’), ενώ προηγήθηκε ακόμη και με 14-22 (8’) μετά από τρίποντο του Πίνκστον. Με την είσοδο του Καρινιάουσκας, ο Γ.Σ. Κύμης βρήκε τον τρόπο να ροκανίσει τη διαφορά και να πλησιάσει σε 23-25, για να λήξει το α’ δεκάλεπτο με το 23-27 μετά από προσπάθεια του Κάρτερ.
Στη συνέχεια όλα λειτούργησαν στραβά και ανάποδα για τον Κολοσσό, ο οποίος σ’ ένα ακόμη παιχνίδι είχε… τρομερές αμυντικές αδυναμίες. Ουάσιγκτον και Λιουις έκαναν ότι ήθελαν στο παρκέ και ο Γ.Σ. Κύμης με το… «εκκωφαντικό» 7/11 τρίποντα, άλλαξε τη ροή του αγώνα. Ο Κολοσσός με Μπράουνινγκ και Πίνκστον προηγήθηκε με 28-33 και 31-35 με δύο βολές του δεύτερου. Σε διάστημα όμως ενάμισι λεπτού, οι γηπεδούχοι έκαναν απίστευτο σερί 12-0 (!) και μετέτρεψαν το σκορ σε 43-35 στο 15’. Ο Κολοσσός δεν μπόρεσε να αντιδράσει, η ψαλίδα μεγάλωσε στο +9 (46-37) για να λήξει το ημίχρονο με 49-41, με τους Ροδίτες να έχουν σοβαρά θέματα στην αντιμετώπιση τον Ουάσιγκτον και Λιούις, που είχαν μαζί 7/8 τρίποντα. Αντίθετα ο Μάλκολμ Λι πρόλαβε να παίξει τέσσερα λεπτά, χωρίς να σκοράρει και κάνοντας δύο φάουλ.
Στο γ’ δεκάλεπτο τα πράγματα αρχικά έγιναν χειρότερα για την ομάδα του Στάθη Νεραντζάκη, η οποία δεν μπόρεσε να βρει αντίδοτο στο μαρκάρισμα του Ουάσιγκτον. Μετά το 49-43, η ομάδα του Ισίδωρου Κουτσού ξέφυγε με 55-43 (22’) και μάλιστα η διαφορά έφτασε και στους 14 πόντους (60-46 στο 24’ και 68-54 στο 28’). Οι Ροδίτες πάντως στο φινάλε της γ’ περιόδου κατάφεραν να βρουν λύσεις και να μειώσουν σε 70-64, μπαίνοντας ξανά μέσα στο παιχνίδι.
Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε συγκλονιστική εξέλιξη, με τον Κολοσσό να πλησιάζει σε 72-71 (33’), αλλά τους γηπεδούχους να κάνουν το 76-71 (35’), με τον Σαγκς να δίνει λύσεις. Ο Γ.Σ. Κύμης ξέφυγε ακόμη και με +10 (84-74), αλλά ο Κολοσσός με πέντε συνεχόμενους πόντους του Μπράουνινγκ επέστρεψε (85-82, 1.54’ πριν το τέλος). Οι Λιούις και Τουντζιαράκης έκαναν το 89-82 (στο 1.24’), για να μειώσει ο Κάρτερ με δίποντο και ο Πίνκστον με μία βολή (89-85 στα 50’’). Με δύο βολές ο Ουάσιγκτον έκανε το 91-85 στα 27’’ για να μειώσει ο Μαυροειδής στα 21’’ με μία βολή στο τελικό 91-86. Στα τελευταία 10’’ ο Κολοσσός αστόχησε σε τρία τρίποντα, αλλά τουλάχιστον κράτησε το +7 με το οποίο είχε κερδίσει στο παιχνίδι του α’ γύρου.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 24-27, 49-41(ημ.), 70-64, 91-86
Διαιτητές: Κορομηλάς- Συμεωνίδης- Ζαχαρής
Γ.Σ. ΚΥΜΗΣ (Κουτσός): Σαγκς 15(1), Λιούις 19(4), Τουντζιαράκης 11, Ουάσιγκτον 25(4), Καρινιάουσκας 14, Τσιάρας, Πουλιανίτης, Ουίλιαμς 2, Μαραγκός 5, Μητσιμπόνας.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Νεραντζάκης): Λι, Μπράουνινγκ 22(1), Κάρτερ 9(1), Δημάκος 14(1), Γεωργαλλής, Ντιγκς 3(1), Αγγελάκος, Γεωργάκης 4, Τσούπκοβιτς 2, Μαυροειδής 14, Παπαδάκης, Πίνκστον 18(1).
*Στα υπόλοιπα παιχνίδια: Άρης- Πανιώνιος 79-56 και Χολαργός- Περιστέρι 75-76 (με buzzer beater τρίποντο του Βασιλόπουλου στην εκπνοή)