«Χρυσός» και στους Νέους ο Τοτολίδης, μετάλλια για Ντέτσικα, Μαγκούλια

Απόλυτα επιτυχημένα ολοκληρώθηκε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ23 (Νέοι Άνδρες-Νέες Γυναίκες) στην πόλη της Λάρισας με τέσσερις αθλητές και αθλήτριες να πιάνουν τα όρια για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23 και δύο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20, στο διήμερο της δράσης.

Ο ΑΓΣ Ιωαννίνων, που ήταν πρώτος και στο πρωτάθλημα Εφηβων-Νεανίδων, ήταν ο πρωταθλητής στους Νέους άνδρες, ενώ ο ΓΣ Κηφισιάς που πέρυσι είχε κυριαρχήσει, κράτησε την πρωτιά στις Νέες γυναίκες.

Από Δωδεκανησιακής πλευράς, ο εξαιρετικός Ηλίας Τοτολίδης του ΑΓΕΣ Κάμειρος έκανε το… νταμπλ στα 110 μέτρα με εμπόδια, καθώς μετά τη νίκη του την προηγούμενη εβδομάδα στην Κατερίνη και στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων-Νεανίδων, επικράτησε και στη Λάρισα και ανέβηκε το ψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Πολύ καλή παρουσία είχε για ακόμη μια εβδομάδα ο Γιάννης Ντέτσικας του ΑΟ Σταματίου στα 400 μέτρα, ο οποίος κατέκτησε τη δεύτερη θέση και το αργυρό μετάλλιο και ενώ την προηγούμενη εβδομάδα είχε στεφθεί πρωταθλητής στους αγώνες Κ20. Δεύτερη και «ασημένια» ήταν και η Μαρία Μαγκούλια της Ένωσης Καζώνης-Κάλυμνος 2000 στη σφαιροβολία, επίσης πρωταθλήτρια Ελλάδας στις Νεανίδες.

Αναλυτικά οι θέσεις των Δωδεκανήσιων αθλητών στους τελικούς των αγωνισμάτων τους: