Πανελληνίου Πρωταθλήματος Πίστας Εφήβων/ Παίδων και Νεανίδων/ Κορασίδων: Τα αποτελέσματα των Δωδεκανήσιων

Ολοκληρώθηκε στο ΟΑΚΑ το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Πίστας Εφήβων/ Παίδων και Νεανίδων/ Κορασίδων, με την συμμετοχή παιδιών από τα Δωδεκάνησα.
Οι αθλητές και οι αθλήτριες της έλαμψαν με την παρουσία τους, αφού η Ειρήνη Παπαδημητρίου- Σταμπόρη αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Κορασίδων, ενώ η Μαρία Αντωνίου κατέκτησε την 2η θέση.
Στους Παίδες ο Τιμόθεος Σιφουνιός αναδείχθηκε πρωταθλητής, ενώ στην 3η θέση τερμάτισε ο Σωτήρης Κουφός.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα των παιδιών της Δωδεκανήσου:
Κορασίδες
1η Ειρήνη Παπαδημητρίου- Σταμπόρη του Ροδήλιου
2η Μαρία Αντωνίου του Έλαφου
11η Ελένη Νίκανδρου του Έλαφου
Παίδες
1ος Τιμόθεος- Μιχάλης Σιφουνιός του Κωακού Ο.Π.
3ος Σωτήρης Κουφός του Ροδήλιου
14ος Αντώνης Γρηγοριάδης του Κωακού Ο.Π.
Νεανίδες
6η Βασιλική Γρηγοριάδου του Κωακού Ο.Π.
Έφηβοι
5ος Ανδρέας Κορνέζος του Π.Ο. Κω
Τέλος, στη σχετική ανακοίνωση που εξέδωσε η Ελληνική Ομοσπονδία Ποδηλασίας αναφέρονται τα εξής:
«Απίστευτες μάχες και πολλές αγωνιστικές συγκινήσεις έζησαν όλοι όσοι βρέθηκαν στο Ολυμπιακό Ποδηλατοδρόμιο του ΟΑΚΑ, κατά την πρώτη μέρα διεξαγωγής του Πανελληνίου πρωταθλήματος Πίστας, Εφήβων, Νεανίδων, Παίδων, Κορασίδων. Ο αγώνας του Ομνιουμ είναι το πιο πρόσφατο αγώνισμα ποδηλασίας πίστας που συμπεριλήφθηκε στο Ολυμπιακό πρόγραμμα, καθώς διεξήχθη στους Αγώνες του Λονδίνου το 2012. Αποτελείται από τέσσερα αγωνίσματα και αποτελεί μια πραγματική δοκιμασία για το σύνολο των δεξιοτήτων των ποδηλατών, καθώς απαιτεί καλές ικανότητες στο σπριντ, την αντοχή και την ομαδική ποδηλασία σε γκρουπ, στο οποίο αγωνίστηκαν οι αθλητές και αθλήτριες των σωματείων της ΕΟΠ.
Πρωταθλητές και Πρωταθλήτριες Ελλάδος αναδείχθηκαν οι:
Με 4 επιβλητικές νίκες στην κατηγορία Κορασίδων σε 4 αγωνίσματα, η Ειρήνη Παπαδημητρίου- Σταμπόρη του Ροδήλιου ανακηρύχθηκε Πρωταθλήτρια Ελλάδος Όμνιουμ 2023 με 190 πόντους, αφήνοντας στην 2η την Μαρία Αντωνίου του Έλαφου Ρόδου με 109 πόντους και 3η την Αναστασία Κοντολέων του ΠΔΣ Οδυσσέας με 99 πόντους.
Μεγάλη επιτυχία για το νεαρό Τιμόθεο Σιφουνιό του Κωακού Ομίλου Ποδηλασίας, ο οποίος κατέκτησε την πρώτη θέση και τον τίτλο του Πρωταθλητή Ελλάδας στο Όμνιουμ Παίδων με 138 πόντους. Ο ταλαντούχος ποδηλάτης είχε εξαιρετική παρουσία και έκοψε πρώτος το νήμα, αφήνοντας στην 2η θέση του βάθρου τον Μητρόπουλο Βλάσιο της ΑΕΚ Τριπόλεως που συγκέντρωσε 120 πόντους και στην 3η τον Κουφό Σωτήρη από την ομάδα του Ροδήλιου ο οποίος συγκέντρωσε 118 πόντους.
Στην κατηγορία των Εφήβων ο Αλέξανδρος Πολυδερόπουλος του Π.Ο. Πατρών είναι ο νέος Πρωταθλητής Ελλάδας στο Όμνιουμ ο οποίος πάλεψε πολύ δυνατά με τους άλλους δύο ταλαντούχους ποδηλάτες , όπως ο 2ος Μάνθος Νικόλαος του Π.Γ.Σ. Λάρισας, ο οποίος συγκέντρωσε 131 πόντους και ο Σπύρος Θεοχάρης από τον ΑΠΟ Κορωπίου που τερμάτισε και ανέβηκε στο 3ο σκαλί του βάθρου των νικητών συγκεντρώνοντας 129 πόντους.
Στις Νεανίδες είχαμε μια πολύ δυνατή εμφάνιση από την αθλήτρια του Π.Ο. Πατρών Δέσποινα Τουρλή, η οποία τρέχει για πρώτη χρονιά στην κατηγορία των Νεανίδων και τερμάτισε στην 1η θέση με 149 πόντους και στέφθηκε Πρωταθλήτρια Ελλάδας, με 2η την αθλήτρια του Π.Γ.Σ. Λάρισας Κόκκαλη Βασιλική που συγκέντρωσε 135 πόντους και 3η την πάντα δυναμική και ταλαντούχα Φαρφαρά Κωσταντίνα η οποία συγκέντρωσε 114 πόντους».