Στις λεπτομέρειες έχασε ο Κολοσσός!

Προσπάθησε φιλότιμα και έπεσε… μαχόμενος στο Ο.Α.Κ.Α. ο Κολοσσός, ο οποίος έχασε με 77-67 από τον Παναθηναϊκό, στο σημερινό παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής. Ο Κολοσσός είχε δύο πρόσωπα, ενα πολύ κακό στο α’ δεκάλεπτο όταν βρέθηκε να χάνει ακόμη και με διαφορά 22 πόντων και ένα εξαιρετικό στα υπόλοιπα τρία, απειλώντας τον Παναθηναϊκό μέσα στο σπίτι του. Οι «θαλασσί» όχι μόνο άλλαξαν τη ροή του αγώνα αλλά στο τέλος ηττήθηκαν στις λεπτομέρειες από το «τριφύλλι». Οι Ροδίτες πήγαν το παιχνίδι στο ρυθμό που ήθελαν μετά το α’ δεκάλεπτο και με κορυφαίο τον Σταρκς, δημιούργησαν πολλά προβλήματα στον Παναθηναϊκό.
Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου ξεκίνησε το παιχνίδι, έχοντας στη βασική πεντάδα του Ο.Α.Κ.Α. από ξένους αθλητές μόνο τον Σταρκς, ενώ ο Τιγκ δεν ήταν καν στην αποστολή. Η εικόνα του Κολοσσού στο α’ δεκάλεπτο ήταν άκρως απογοητευτική, αφού δεν έκανε τίποτα σωστά. Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν δυνατά με τον Πονίτκα (4-0 στο 2’) και ξέφυγαν γρήγορα στο σκορ με τον Παπαγιάννη (10-2 στο 3’). Οι «θαλασσί» έκαναν μόνο λάθη και ο Παναθηναϊκός με νέο σερί 7-0, ξέφυγε 17-2(5’). Ο Παπαγιάννης έκανε ότι ήθελε μέσα στη ρακέτα και οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με +2- (24-4 στο 7’), ελέγχοντας πλήρως το ρυθμό του αγώνα (29-8 και 32-10 στο 9’). Με Σταρκς και Μορέιρα, ο Κολοσσός μείωσε σε 32-15 στο α’ δεκάλεπτο, παρουσιάζοντας όμως ένα κακό πρόσωπο.
Στο β’ δεκάλεπτο η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου βελτιώθηκε σημαντικά και ισορρόπησε την κατάσταση μετά το -17 του α’ ημιχρόνου. Με τον Σταρκς να δίνει λύσεις, οι Ροδίτες παρουσίασαν ένα καλύτερο αμυντικό πρόσωπο και δεν άφησαν ουσιαστικά τον Παναθηναϊκό να μεγαλώσει τη ψαλίδα. Το σκορ έγινε 38-21 και 40-22, με τον Παναθηναϊκό να πετυχαίνει μόλις 8 πόντους σε έξι λεπτά. Με δύο συνεχόμενα τρίποντα, το «τριφύλλι» έκανε το σκορ 46-22 για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο 48-27 με επιμέρους σκορ 16-14 και τον Κολοσσό να παίζει σαφέστατα καλύτερη άμυνα στο διάστημα αυτό.
Στο β’ ημίχρονο, οι Ροδίτες βελτίωσαν κι άλλο την απόδοση τους και ήταν κυρίαρχοι στο γ’ δεκάλεπτο. Αρχικά μείωσαν σε 52-34 με τους Σταρκς και Γιαννόπουλο στο 24’. Η διαφορά έπεσε στους 17 πόντους (54-37 στο 25’), με τον Κολοσσό να ρίχνει το ρυθμό του αγώνα και αναγκάζοντας τον Ράντονιτς να ζητήσει τάιμ-άουτ. Με τρίποντο του Γιαννόπουλου και καλάθι του Κατσίβελη το σκορ έγινε 56-42 (27’), ενώ το σερί μεγάλωσε για τον Κολοσσό, που μείωσε με τρίποντο του Μπαρσέλο σε 56-45 (29’). Συνολικά οι «θαλασσί»… έτρεξαν σερί 0-11 και μείωσαν σε 56-48, κάνοντας επιμέρους σκορ στο γ’ δεκάλεπτο 8-21(!) απέναντι στον τραγικό στο διάστημα αυτό Παναθηναϊκό.
Στην τελευταία περίοδο ο μαχητής Κολοσσός έκανε ντέρμπι το παιχνίδι. Αν και ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 62-50, στη συνέχεια οι Ροδίτες πλησίασαν σε 62-54 και 64-59 με τρίποντο του Κατσίβελη (36.30’). Ο Ουίλιαμς έκανε το σκορ 66-59 (3.15’ πριν το τέλος), με τον Σταρκς να πλησιάζει σε 66-62 (2.39’ πριν τη λήξη). Ο Λι με τρίποντο (μετά από επιθετικό του Παπαγιάννη) έκανε το 69-62 (38’) για να απαντήσει ο Μορέιρα, μειώνοντας σε 69-65. Μάλιστα, στο 1.32’ πριν το τέλος ο Γιαννόπουλος αστόχησε σε τρίποντο για να κάνει ο Παπαγιάννης το 71-66 (1.15’ πριν τη λήξη). Ο Μορέιρα μείωσε σε 71-67 (39’) για να «καθαρίσει» το παιχνίδι ο Γιώργος Καλαϊτζάκης με τρίποντο στα 44’ (74-67) και να διαμορφώσει το τελικό αποτέεσμα ο Πονίτκα (77-67).
Τα δεκάλεπτα ήταν: 32-13, 48-27(ημ.), 56-48, 77-67
Διαιτητές: Ζαχαρής- Ξενικάκης- Μαρτινάκος
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Καλαϊτζάκης Π. 8(2), Ουόλτερς 2, Λι 10(2), Παπαγιάννης 13(1), Μποχωρίδης 2, Ουίλιαμς 7(1), Καλαϊτζάκης Γ. 9(1), Σαμοντούροφ 1, Πονίτκα 15(1), Μαντζούκας 8(2), Γκουντάιτις 2.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Παπαθεοδώρου): Σταρκς 25(2), Μορέιρα 13, Χρυσικόπουλος 2, Όσμπορν, Μπιλλής, Μπαρσέλο 5(1), Χατζηδάκης 2, Κατσίβελης 9(2), Γιαννόπουλος 11(3), Στεφάνοβιτς.