Οι πρώτες “κούπες” της χρονιάς!

Οι γυναίκες του Ροδίων Άθλησις κατέκτησαν το κύπελλο Δωδεκανήσου, αφού επικράτησαν στο τάι-μπρέικ (3-2) μετά από έναν συγκλονιστικό σε εξέλιξη τελικό της Τελχινίδας. Στο κατάμεστο «Ροδίων Παιδεία», η ομάδα του Νίκου Μακρή κέρδισε στις… λεπτομέρειες το πέμπτο σετ και πανηγύρισε την κατάκτηση της «κούπας», έχοντας μάλιστα κάνει στον ημιτελικό τη μεγάλη ανατροπή με τον Διαγόρα. Το Ροδίων Άθλησις προηγήθηκε με 0-1 στα σετ, για να ισοφαρίσει σχετικά άνετα η Τελχινίδα σε 1-1. Και πάλι η ομάδα του Νίκου Μακρή πήρε κεφάλι στα σετ (1-2), με τα κορίτσια του Νίκου Τσιντομηνά να απαντούν και να κάνουν το 2-2 στα σετ. Στο τέλος «έσπασαν» καρδιές, με το Ροδίων Άθλησις να παίρνει τη νίκη και μαζί το τρόπαιο του κυπελλούχου Δωδεκανήσου.
Τα σετ: 21-25 (27’), 25-17 (25’), 13-25 (22’), 25-20 (27’), 14-16 (27’)
Ρ.Σ.Φ.Π. ΤΕΛΧΙΝΙΣ (Νίκος Τσιντομηνάς): Κουφομανώλη, Μίχου, Σουρδή, Στρατάκη, Τερζίου, Μουρούτη, Ραπατζίκου, Σουσάτι, Βάρτζια, Γκιζέττη, Καλιοζή, Ζωγράφη, Κακλαμάνου.
ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ (Νίκος Μακρής): Αμορανίτη Ε., Γενημανώλη, Ευθυμίου, Μαστοράκη, Νουρεδίν, Σκαρτσίλη, Τουλουμτζίδου, Αμορανίτη Ν., Γιακουμάκη, Μαλούκου, Μαστρογιάννη, Ντέμο, Τζανουδάκη, Φραντζή.
ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ
ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ- Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ 3-2
Τα σετ: 18-25 (22’), 21-25 (30’), 26-24 (32’), 25-18 (27’), 15-9 (22’)
ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ (Νίκος Μακρής): Αμορανίτη Ε., Γενημανώλη, Ευθυμίου Α., Μαστοράκη, Νουρεδίν, Σκαρτσίλη, Αμορανίτη Ν., Γιακουμάκη, Μαλούκου, Μαστρογιάννη, Ντέμο, Τζανουδάκη, Φραντζή.
Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Νίκος Τρατσέλας): Αγγελοκωνσταντή, Βαρβεράκη, Καβουνίδη, Κυπριώτη Ε., Γιακουμάκη, Ευσταθίου, Κυπριώτη Ρ., Μαμαλίγκα, Μολοπόδη, Προβατοπούλου, Φιλίππου, Τάκο.
Ρ.Σ.Φ.Π. ΤΕΛΧΙΝΙΣ- Π.Α.Ο.Κ. ΡΟΔΟΥ 3-1
Τα σετ: 23-25 (27’), 25-13 (23’), 25-10 (24’), 25-22 (32’)
Ρ.Σ.Φ.Π. ΤΕΛΧΙΝΙΣ (Νίκος Τσιντομηνάς): Βάρτζια, Γκιζέττη, Καλιοζή, Ζωγράφη, Κακλαμάνου, Μίχου, Σούρδη, Στρατάκη, Τερζίου, Μουρούτη, Ραπατζίκου, Σουσάρι, Κουφομανώλη.
Π.Α.Ο.Κ. ΡΟΔΟΥ (Παναγιώτης Δικαστόπουλος): Μοστράτου, Φραντζέσκου, Αθανασοπούλου, Παπαμελετίου, Μηλοπούλου, Γιαλλουράκη, Αμερικάνου, Μαργαρίτη, Παπαϊωάννου, Ζωάννου, Γακοπούλου, Γιαννέλη, Κλαδίτη, Πολυτάνου.
«ΈΣΠΑΣΑΝ ΚΑΡΔΙΕΣ» ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΑΝΔΡΕΣ
Μετά από έναν συγκλονιστικό τελικό που κρίθηκε στις λεπτομέρειες η Τελχινίδα κέρδισε με 3-2 σετ τον Φοίνικα και κατέκτησε το κύπελλο Δωδεκανήσου. Η ομάδα του Νίκου Τσιντομηνά βρέθηκε δύο φορές πίσω στα σετ, αλλά κατάφερε να πάρει το τρόπαιο στο κατάμεστο «Ροδίων Παιδεία». Η ομάδα του Νίκου Αντωνιάδη πήρε εύκολα το πρώτο σετ, η Τελχινίδα ισοφάρισε επίσης με τον ίδιο τρόπο για να γίνει το 1-1. Στο 3ο σετ, ο Α.Ε.Σ.Π. Φοίνικας δεν συνάντησε δυσκολίες και έκανε το 2-1 και στο 4ο, προηγήθηκε με 24-23, αλλά τελικά το έχασε με 27-25. Στο τάι-μπρέικ, η Τελχινίδα είχε πιο καθαρό μυαλό, ήταν πιο ψύχραιμη και πήρε το κύπελλο Δωδεκανήσου.
Τα σετ: 25-13 (22’), 18-25 (22’), 25-15 (20’), 25-27 (37’), 13-15 (20’)
Α.Ε.Σ.Π. ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νίκος Αντωνιάδης): Ανθής, Γιακουμάρος, Καραθεοδώρου, Κουκιάς, Μαμαλίγκας, Λουκαΐδης, Πχαμ Β., Πχαμ Τ., Ρουσέττος, Σαμπάνης Δ., Σαμπάκης Α., Χάνι.
Ρ.Σ.Φ.Π. ΤΕΛΧΙΝΙΣ (Νίκος Τσιντομηνάς): Βιτζηλαίος, Καζαντζάνης, Καφαντάρης, Σαρικάς, Σπυρόπουλος, Φλεβάρης, Γκιζέττης, Καλιοζής, Μπαλής, Σωτηρίου, Χαριστής, Αρμενάι.
Ρ.Σ.Φ.Π. ΤΕΛΧΙΝΙΣ- ΗΛΙΟΣ ΙΑΛΥΣΟΥ 3-0
Την πρόκριση της στον τελικό του ανδρικού κυπέλλου πανηγύρισε η Τελχινίδα, η οποία κέρδισε εύκολα και σε λιγότερα από μία ώρα (59 λεπτά) τον Ήλιο Ιαλυσού με 3-0.
Τα σετ: 17-25 (22’), 17-25 (20’), 9-25 (17’)
Α.Ε.Σ.Π. ΦΟΙΝΙΚΑΣ- Α.Π.Σ. ΦΛΟΓΑ 3-0
Στον τελικό του κυπέλλου ανδρών προκρίθηκε ο Α.Ε.Σ.Π. Φοίνικας, ο οποίος κέρδισε εύκολα τον Α.Π.Σ. Φλόγα με 3-0. Η ομάδα του Νίκου Αντωνιάδη δυσκολεύτηκε μόνο στο δεύτερο σετ, αλλά πήρε αυτό που ήθελε, δηλαδή το εισιτήριο της πρόκρισης.
Τα σετ: 25-5 (17’), 25-22 (22’), 25-15 (22’)
ΝΙΚΕΣ ΓΙΑ ΤΕΛΧΙΝΙΔΑ ΚΑΙ ΦΟΙΝΙΚΑ ΣΤΙΣ ΝΕΑΝΙΔΕΣ
Το 3 στα 3 και μάλιστα άνετα έκαναν οι νεανίδες της Τελχινίδας που κέρδισαν τον Ήλιο Ιαλυσού με 3-0 σετ. Σε λιγότερο από μία ώρα (54 λεπτά για την ακρίβεια), η ομάδα του Νίκου Τσιντομηνά, πήρε τη νίκη και διατήρησε το αήττητο της στο πρωτάθλημα των νεανίδων, αφού μεταξύ των δύο ομάδων υπήρχε μεγάλη διαφορά δυναμικότητας.
Τα σετ: 25-5 (20’), 25-11 (19’), 25-7 (15’)
Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα των νεανίδων πέτυχε και μάλιστα εύκολα ο Α.Ε.Σ.Π. Φοίνικας, ο οποίος στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής κέρδισε με 3-0 σετ τη Ρόδο, στο κλειστό γυμναστήριο της Κρεμαστής. Τα κορίτσια του Φοίνικα δεν συνάντησαν ιδιαίτερες δυσκολίες και στα τρία σετ και πανηγύρισαν τη νίκη, στην έδρα τους. Για τη Ρόδο αυτή ήταν η δεύτερη ήττα της στο πρωτάθλημα.
Τα σετ: 25-13 (27’), 25-15 (22’), 25-15 (18’)