Ευρωπαϊκό Φεστιβάλ Νεότητας: «Ασημένιος» με ατομικό ρεκόρ ο Παύλος Κριαράς

Ένα ακόμη μετάλλιο κατέκτησε η χώρα μας στο Ευρωπαϊκό Ολυμπιακό Φεστιβάλ Νεότητας, στη Μπάνκσα Μπίστριτσα της Σλοβακίας.
Ο Παύλος Κριαράς του ΑΓΕΣ Κάμειρος με μία εξαιρετική εμφάνιση ξεπέρασε τα 4,90μ. στο άλμα επί κοντώ και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο για τη χώρα μας, το τρίτο της στη διοργάνωση, μετά τα χρυσά του Γκάρτσιου στο τριπλούν και της Παναγιώτου στο επί κοντώ.
Ο αθλητής του Κώστα Τσαταλού, ο οποίος αγωνίστηκε και στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, βελτίωσε το ατομικό του ρεκόρ, το οποίο ήταν 4,85μ. από τη διοργάνωση της Ιερουσαλήμ, αποδεικνύοντας σε ακόμα ένα αγώνα ότι το μέλλον του ανήκει.
Ο νεαρός Ρόδιος πρωταθλητής έδειξε πως είναι αθλητής μεγάλων αγώνων, και πως στο μέλλον θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει ακόμη καλύτερες επιδόσεις.
Αξίζει να σημειώσουμε ότι ο Παύλος Κριαράς μετά τα 4,90μ. δοκίμασε δίχως επιτυχία στα 5,00μέτρα. Νικητής του αγώνα ήταν ο Ίλιο Φίλτζένς (Βέλγιο) με 4,95μ. και τρίτος ο Νορβηγός Καρλ Κρίστιαν Πόχλακ με 4,90 μέτρα.
ΑΓΕΣ Κάμειρος: «Περηφάνια για τον Παύλο»
Με αφορμή την επιτυχία του Παύλου Κριαρά στο Ευρωπαϊκό Ολυμπιακό Φεστιβάλ Νεότητας, ο ΑΓΕΣ Κάμειρος εξέδωσε ανακοίνωση, αναφέροντας τα ακόλουθα:
«Πόσο περήφανοι είμαστε για τον πρωταθλητή μας Παύλο Κριαρά για την εξαιρετική του εμφάνιση στην Ολυμπιάδα Νέων που του χάρισε το ασημένιο μετάλλιο με νέο ατομικό ρεκόρ 4,90μ.!
Έκλεισε την αθλητική χρονιά με εκπληκτικό τρόπο και μόνο χαρά και περηφάνια για αυτόν και τον προπονητή του Κώστα Τσαταλό αξίζει να αισθάνονται, όπως και όλοι εμείς στον σύλλογό μας!».