Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου Κ23: Η βαθμολογία των συλλόγων μας και ντάμπλ από Μαγκούλια και Ντέτσικα

Με τη διεξαγωγή των αγωνισμάτων σκυταλοδρομίας 4Χ100 και 4Χ400μ. που έγιναν τη Δευτέρα 27 Ιουνίου στο Καυτανζόγλειο στάδιο της Θεσσαλονίκης ολοκληρώθηκε και η βαθμολογία της κατηγορίας Κ23.
Να σημειώσουμε ότι το πρωτάθλημα της κατηγορίας (εκτός των σκυταλοδρομιών) πραγματοποιήθηκε το σαββατοκύριακο 25 και 26 Ιουνίου στο Καυτανζόγλειο παράλληλα με αυτό Ανδρών – Γυναικών.
Στους Άνδρες Κ23, ο Α.Ο. Ρόδου Ε.Μ. Σταματίου κατέλαβε την 41η θέση με 14 βαθμούς, ενώ στις Γυναίκες Κ23, ο Α.Ο. Ρόδου Ε.Μ. Σταματίου κατετάγη 16ος με 34 βαθμούς και η Ένωση Καζώνης- Κάλυμνος κατέκτησε την 45η θέση με 13 βαθμούς.
Για την ιστορία, ο Γ.Σ. Κηφισιάς αναδείχθηκε πρωταθλητής στην κατηγορία Ανδρών Κ23 με 90 βαθμούς και δεύτερος με ένα βαθμό διαφορά ο Γ.Σ. Ελευθέριος Βενιζέλος με 89 βαθμούς, ενώ στην τρίτη θέση είναι ο Πανελλήνιος με 66 βαθμούς.
Στις Γυναίκες Κ23 το πρωτάθλημα μοιράστηκαν ο Α.Γ.Σ. Ιωαννίνων και ο Γ.Σ. Σέρρες ’93 που συγκέντρωσαν 68 βαθμούς και τρίτος ήταν ο ΑΠΣ Πυγμή Ευόσμου με 65 βαθμούς.
Ο απόηχος…
Το πρωτάθλημα της κατηγορίας Κ23 ή Νέων Ανδρών και Νέων Γυναικών για αθλήτριες και αθλητές 20 έως 22 ετών θεωρείται μια «κλειστή» κατηγορία από πλευράς επιδόσεων αλλά και μια κατηγορία που τροφοδοτεί την μεγαλύτερη των Ανδρών/Γυναικών και τροφοδοτείται από τη μικρότερη την Κ20, με τους αθλητές και τις αθλήτριες να έχουν δικαίωμα να αγωνίζονται και στα αντίστοιχα πρωταθλήματα και να στέφονται πρωταθλητές.
Εντυπωσιακή ήταν η παρουσία των Νέων στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της Θεσσαλονίκης που έγινε παράλληλα με αυτό Ανδρών/Γυναικών.
Σημειώθηκαν εντυπωσιακές επιδόσεις ενώ αθλητές και αθλήτριες της κατηγορίας Νέων κατέκτησαν το πρωτάθλημα και στις δύο κατηγορίες δείχνοντας τη δυναμική των νέων αθλητριών και αθλητών που αποτελεί πια μια ανεξάντλητη δεξαμενή ταλέντων έτοιμους να πρωταγωνιστήσουν στο εγγύς μέλλον.
Συνολικά έντεκα αθλήτριες και αθλητές της κατηγορίας ήταν πρωταθλητές και στις δύο κατηγορίες. Μεταξύ αυτών που έκαναν το… ντάμπλ ήταν ο Ρόδιος 400αρης Γιάννης Ντέτσικας του Α.Ο. Ρόδου Ε.Μ. Σταματίου και η Καλύμνια σφαιροβόλος Μαρία Μαγκούλια της Ένωσης Καζώνης- Κάλυμνος.
Αναλυτικά οι αθλητές και οι αθλήτριες:
Άνδρες
200μ., 20.84: Γιάννης Γρανιτσιώτης (Γιαν Παλάσκας)
400μ., 46.92: Γιάννης Ντέτσικας (Α.Ο. Ρόδου Ε.Μ. Σταματίου)
1.500μ., 3.51.44: Πέτρος Παπαϊωάννου (Πανελλήνιος Γ.Σ.)
Σφύροβολία, 78,95μ. (ρεκόρ αγώνων Νέων): Χρήστος Φραντζεσκάκης (Γ.Σ. Ελ Βενιζέλος, 3 χρονιές νικητής και στις δύο κατηγορίες 20-22)
Ακοντισμός, 73,64μ.: Δημήτρης Τσίτσος (Γ.Σ. Ελ. Βενιζέλος)