Α.Ε. Βαθύλλου/Πανσαμιακού- ΓΑΣ Ιάλυσος: 0-1: Επέστρεψαν και μαθηματικά στην Γ’ Εθνική οι «τοξοβόλοι»

Ο ΓΑΣ Ιάλυσος επιβλήθηκε εκτός έδρας της Α.Ε. Βαθύλλου/Πανσαμιακού με σκορ 1-0 στο παιχνίδι της 6ης αγωνιστικής των μπαράζ ανόδου και εξασφάλισε και μαθηματικά την επιστροφή του στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας.
Οι «τοξοβόλοι» ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα στο να κατακτήσουν το «τρίποντο».
Πλέον η αναμέτρηση της 7ης και τελευταίας αγωνιστικής των μπαράζ με αντίπαλο τον Άρη Πετρούπολης στο «Οικονομίδειο» αποτελεί τυπική διαδικασία.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΓΑΣ Ιάλυσος να έχει τον πλήρη έλεγχο της μεσαίας γραμμής και την κατοχή της μπάλας, με την ομάδα του Πέτρου Ρουτζιέρη να προσπαθεί να επιβάλει τον ρυθμό της.
Η πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση ήταν για τους γηπεδούχους, με το σουτ του Θύμιου να σταματά στον Ανδρούτσο και στο οριζόντιο δοκάρι των «τοξοβόλων» πριν καταλήξει κόρνερ.
Η ευκαιρία της Α.Ε. Βαθύλλου/Πανσαμιακού… ξύπνησε τους πρωταθλητές Δωδεκανήσου που πίεσαν για να ανοίξουν το σκορ.
Αρχικά στο 22ο λεπτό η κεφαλιά του Τερζίου πέρασε λίγο έξω από το δοκάρι των γηπεδούχων, ενώ στο 27ο λεπτό η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ρούσσου σταμάτησε στον τερματοφύλακα Μαρίνο.
Τελικά στο 31ο λεπτό, οι «τοξοβόλοι» έκαναν το 1-0 με πλασέ του Χατζησάββα έπειτα από ωραία πάσα του Ρούσσου, με το πρώτο σαρανταπεντάλεπτο να ολοκληρώνεται χωρίς άλλη ευκαιρία για τις δύο ομάδες.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΓΑΣ Ιάλυσος είχε και πάλι τον έλεγχο της αναμέτρησης, διατηρώντας χωρίς προβλήματα το υπέρ του αποτέλεσμα.
Οι «τοξοβόλοι» προσπάθησαν να διευρύνουν το προβάδισμα τους, ωστόσο ο γκολκίπερ των γηπεδούχων Μαρίνος απέκρουσε τις προσπάθειες του Ιντρίζι στο 60ο λεπτό και του Μπάρδου στο 62ο λεπτό.
Το παιχνίδι ήταν διαδικαστικό στα τελευταία λεπτά, με τον ΓΑΣ Ιάλυσος να κατακτά την νίκη.
15ο λεπτό. Αντεπίθεση για τους γηπεδούχους, ο Θύμιος έκανε το σουτ από καλή θέση, ο Ανδρούτσος απέκρουσε, η μπάλα βρήκε και στο οριζόντιο δοκάρι και κατέληξε κόρνερ.
22ο λεπτό. Σέντρα του Ρεκλείτη από τα αριστερά, στην πορεία της μπάλας βρέθηκε ο Τερζίου, με την κεφαλιά του να καταλήγει λίγο έξω από το κάθετο δοκάρι του Μαρίνου.
27ο λεπτό. Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Ρούσσο λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή των γηπεδούχων, ο Μαρίνος με πολύ καλή απόκρουση έστειλε την μπάλα κόρνερ.
31ο λεπτό, γκολ. Ωραία πάσα του Ρούσου στον Χατζησάββα, ο δεύτερο από θέση τετ α τετ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μαρίνου κάνοντας το 1-0 για τον ΓΑΣ Ιάλυσος.
48ο λεπτό. Ο Μπάρδος με το στήθος έστρωσε την μπάλα στον Ρούσσου, όμως το σουτ του τελευταίου, από το ύψος της μεγάλης περιοχής, κατέληξε άουτ.
60ο λεπτό. Καλό σουτ του Ιντρίζι, μπλόκαρε την μπάλα χωρίς πρόβλημα ο Μαρίνος.
62ο λεπτό. Ο Μπάρδος από ευνοϊκή θέση έκανε το πλασέ με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να απομακρύνει την μπάλα με τα πόδια.
Α.Ε. Βαθύλλου/Πανσαμιακού: Μαρίνος, Πασχαλής (70ο Γεωργιάδης), Μπορμπότης, Χατζηπαναγιώτης Ε., Παπαδόπουλος, Άκουλι, Θύμιος (55ο Πρένι), Σιδέρης, Παπαχρήστου, Γιαννούλης, Αλμέτα (70ο Χατζηπαναγιώτης Π.).
ΓΑΣ Ιάλυσος: Ανδρούτσος, Γκέζος, Πατσίλης, Τερζίου, Θεοδοσίου, Ρεκλείτης, Ρούσσος, Σπαχιού (65ο Παγκράτης), Χατζησάββας, Ιντρίζι, Μπάρδος.