“Ζωντανή” για την κορυφή η Ρόδος!

Τεράστια νίκη με ανατροπή στην… ανατροπή για τη Ρόδο! Οι «πράσινοι» κέρδισαν με 3-2 την Καλλιθέα και έμειναν «ζωντανοί» για την κατάκτηση της πρώτης θέσης. Σ’ ένα εξαιρετικό παιχνίδι (στο β’ ημίχρονο) με πολλές διακυμάνσεις, συναισθήματα και… ανατροπές, η ομάδα του Κώστα Βελιτζέλου πήρε τη νίκη και την Τετάρτη θα υποδεχθεί την Ένωση Ασπροπύργου σε εξ αναβολής ματς. Σε διάστημα έξι λεπτών σημειώθηκαν τέσσερα γκολ, με το 1-0 να γίνεται 1-2 και μετά από λίγο…3-2, σ’ ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι.
ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ
2’: Μεγάλη ευκαιρία για τη Ρόδο. Ο Δελαπόρτας εκτέλεσε κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Αρναρέλλη, ο οποίος έκανε το πλασέ στην κίνηση και η μπάλα βρήκε την εξωτερική πλευρά των διχτύων
13’: Ατομική προσπάθεια του Τσίπρα, ο οποίος έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ
23’: Σουτ του Δελαπόρτα, η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ
35’: Μακρινό σουτ από τον Παπαγγελή, με διπλή προσπάθεια αποκρούει ο Πίτκας
42’: Πολύ καλό γυριστό σουτ του Σερέντιουκ, αποκρούει δύσκολα ο Πάντος
47’: Πάσα του Αρναρέλλη στον Σερέντιουκ, ο οποίος έκανε την προβολή με τη μπάλα να περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
48’: Κάθετη πάσα του Δελαπόρτα στον Νικολόπουλο, αυτός έδωσε στον Αρναρέλλη ο οποίος από κοντά έκανε το 1-0 για τη Ρόδο
72’: Κόρνερ του Στούπη, η μπάλα έφτασε στον Κρητικό που έκανε το ψηλοκρέμαστο σουτ, το οποίο έδιωξε ο Πίτκας
76’: Μακρινό σουτ του Στούπη, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι, ο Τσιντώνης πήρε το «ριμπάουντ» και έκανε το 1-1 για την Καλλιθέα
78’: Απίστευτη ανατροπή από την Καλλιθέα και…1-2! Μακρινό δυνατό σουτ του Τσιντώνη και η μπάλα στα δίχτυα του Πίτκα.
79’: Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τη Ρόδο. Ο Τσίπρας πέρασε και τον αντίπαλο τερματοφύλακα, όμως ο Κρητικός έδιωξε πάνω στη γραμμή.
80’: Ο Δελαπόρτας έκλεψε τη μπάλα έξω από την περιοχή και απέναντι στον Πάντο πλάσαρε σωστά και έκανε το 2-2.
82’: Ο Ρεβυθόπουλος μπήκε στην περιοχή από δεξιά, έκανε τη σέντρα και ο Λίχτι με προβολή κάνει την ανατροπή για τη Ρόδο και το σκορ 3-2.
*Ο προπονητής της Ρόδου Κώστας Βελιτζέλος σήμερα το πρωί «έχασε» τον πατέρα του και πριν από την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή
ΡΟΔΟΣ (Κώστας Βελιτζέλος): Πίτκας, Καψάλης, Πεχλιβανόπουλος, Χιούσι, Μπαξεβάνος, Δελαπόρτας (87’ Μακρυδημήτρης), Μαρτσάκης (78’ Ρεβυθόπουλος), Νικολόπουλος (76’ Σουλάι), Τσίπρας, Αρναρέλλης, Σερέντιουκ (76’ Λίχτι).
ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Γιάννης Τάτσης): Πάντος, Καλύβας, Κρητικός, Καντέ, Τσιντώνης, Μουσταφίδης (58’ Παντελίδης), Σταύρου, Μαρουκάκης (20’ λ.τ. Καββαδίας), Χοτζάλι (58’ Καραγιάννης), Παπαγγελής, Στούπης (84’ Βασιλειάδης)