Ήττα-σοκ του Κολοσσού στη Νίκαια!

Πολύ μακριά από τον καλό του εαυτό για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι ο Κολοσσός κατάφερε να χάσει από τον Ιωνικό Νικαίας με 86-84, στο εξ αναβολής παιχνίδι της 17ης αγωνιστικής για τη Basket League. Οι «θαλασσί» χθες ηττήθηκαν από μία ομάδα με τεράστια διοικητικά προβλήματα, που ήταν τελευταία, παρουσιάστηκε με οκτώ μόλις παίκτες, εκ των οποίων οι δύο είναι ξένοι! Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη υποτίμησε τον Ιωνικό, έπαιξε άμυνα με… μάτια και γνώρισε τη Τρίτη συνεχόμενη ήττα της στη Basket League,
Δεν ήταν καλός στο α’ ημίχρονο ο Κολοσσός, ο οποίος πήρε… αψήφιστα τον Ιωνικό Νικαίας και συνάντησε πολλές δυσκολίες, έχοντας κυρίως αμυντικά θέματα και μάλιστα σοβαρά. Αν και οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν στο Δ.Α.Κ. Πλάτων με οκτώ παίκτες, βρήκαν λύσεις με τους Γκιουζέλη, Χάμιλτον και Αρσενόπουλο και έφεραν σε δύσκολη τους «θαλασσί», που δεν ήταν συγκεντρωμένοι στην άμυνα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 7-4 με τον Γκιουζέλη στο 4’, για να απαντήσει με δύο «κολλητά» τρίποντα ο Ουίλιαμς (7-10 στο 5’). Μάλιστα με τον Αμερικανό να σκοράρει ξανά, ο Κολοσσός ξέφυγε με +5 (12-17), αλλά στη συνέχεια η απάντηση ήταν εντυπωσιακή για τους Νικαιώτες. Με τρία συνεχόμενα τρίποντα (δύο ο Αρσενόπουλος και ένα ο Χάμιλτον) και δίποντο του πρώτου, ο Ιωνικός έκανε σερί 11-0 και προηγήθηκε 23-17 (9’) για να λήξει το α’ δεκάλεπτο με 24-19.
Στη συνέχεια ο Κολοσσός συνήλθε μετά το 26-19 και με τους Τιλί και Φλόιντ πέρασε μπροστά 26-27 (13’). Ο Ιωνικός είχε πάθος στο παιχνίδι του και έκανε το σκορ 34-30 (14’), με τους «θαλασσί» να βρίσκουν λύσεις και να παίρνουν τα ηνία (38-40 με γκολ-φάουλ του Φλόιντ). Μέχρι το τέλος του, το α’ ημίχρονο κύλησε πόντο-πόντο με τον Κολοσσό να πηγαίνει στα αποδυτήρια με την ελάχιστη διαφορά (45-46), έχοντας κορυφαίους τους Μίλερ και Ουίλιαμς.
Στο β’ ημίχρονο το παιχνίδι συνέχισε να έχει πολύ γρήγορο ρυθμό, με τον Κολοσσό να έχει περισσότερες λύσεις και την ποιότητα για να αποκτήσει ένα μικρό «μαξιλαράκι» ασφαλείας. Με τον Ξανθόπουλο το σκορ έγινε 53-59 (23’), ενώ ο Ιωνικός πλησίασε σε 56-59 και με τρίποντο του Τζόλου σε 64-68. Οι Ροδίτες με τους Μαργαρίτη και Φλόιντ βρήκαν λύσεις και έκλεισαν το γ’ δεκάλεπτο με +8 (64-72).
Στο τελευταίο… κομμάτι του αγώνα ο Ιωνικός Νικαίας ξεκίνησε με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Τζόλου και το σκορ έγινε 70-72 (32’), αναγκάζοντας τον Ηλία Καντζούρη να ζητήσει τάιμ-άουτ. Ο Κολοσσός είχε πολλά θέματα απέναντι στον πιο παθιασμένο Ιωνικό Νικαίας, ο οποίος μετέτρεψε το 75-78, σε 79-78 με τρίποντο του Χάμιλτον στο 37’, ενώ ο Κολοβέρος έκανε το σκορ 81-78. Ο Μαργαρίτης μείωσε σε 81-80 και ο Γκιουζέλης έκανε το 83-80, για να απαντήσει ο Τιλί (83-82 στο 38’). Με τρίποντο ο Αθηναίοι έδωσε πνοή τεσσάρων πόντων στην ομάδα του (86-82), ενώ ο Ιωνικός έχασε κι άλλη ευκαιρία να ξεφύγει περισσότερο, αλλά η μπάλα έμεινε στα χέρια του Αρσενόπουλου. Στα 35’’ ο Φλόιντ μείωσε σε 86-84, και στα 11’’ ο Αθηναίου έκανε κακή επιλογή. Στην τελευταία επίθεση και συγκεκριμένα στην εκπνοή ο Ουίλιαμς αστόχησε σε τρίποντο και ο Ιωνικός πήρε την απίστευτη νίκη. Ο Κολοσσός προηγήθηκε με +8 στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά δεν ήταν καλός, δεν είχε πάθος και ο ψυχωμένος Ιωνικός έφτασε δίκαια στη νίκη… Επόμενος αντίπαλος το Λαύριο, την προσεχή Κυριακή.!
Τα δεκάλεπτα ήταν: 24-19, 45-46(ημ.), 64-72, 86-84
Διαιτητές: Κορομηλάς- Τσολάκος- Δαρλαμήτσος
ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Τσίκληρας): Μουσταφά 5, Χάμιλτον 24(3), Κολοβέρος 4, Αθηναίου 14(2), Γκιουζέλης 17(2), Χατζηκυριάκος, Τζόλος 12(4), Αρσενόπουλος 10(2).
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Καντζούρης): Ξανθόπουλος 6(2), Μομίροφ 12(2), Ουίλιαμς 14(2), Μαργαρίτης , Μίλερ 17, Τιλί 11, Φλόιντ 13, Χατζηδάκης, Σλαφτσάκης, Ποτ 4.