Πιο ουσιαστικός ο Φοίβος

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου εξασφάλισε ο Φοίβος Κρεμαστής ο οποίος κέρδισε χθες στο γήπεδο του με 2 – 0 τον Άρη Αρχαγγέλου. Η υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένη με τους φιλοξενούμενους πάντως να χάνουν μια πολύ σημαντική ευκαιρία στο 5’ όπου αν μετατρεπόταν σε γκολ ίσως να μπορούσε να αλλάξει τη ροή του αγώνα. Και οι Φοίβος πάντως δημιούργησε φάσεις στο πρώτο ημίχρονο και θα μπορούσε να είχε σκοράρει σε κάποια από αυτές. Το σκηνικό δεν διαφοροποιήθηκε και πολύ στην επανάληψη με τους γηπεδούχους πάντως να δείχνουν σαφώς πιο ουσιαστικοί και να μετατρέπουν σε γκολ τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν «κλειδώνοντας» τη νίκη.
Το φιλμ του αγώνα
Μόλις στο 1’, ο Αγγελόπουλος έκανε τη σέντρα και ο Νίκος Ορφανίδης σούταρε από καλό σημείο μέσα στην περιοχή αλλά έστειλε τη μπάλα να περάσει άουτ. Ήταν μια καλή στιγμή για τους γηπεδούχους. Λίγο αργότερα (στο 5’), ο Άρης έχασε μια πολύ σημαντική ευκαιρία όταν ο Μπαϊρακτάρης έκανε σέντρα και ο Παπαοικονόμου έκανε το σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή αλλά ο Λουτριώτης κατάφερε να αποκρούσει εντυπωσιακά.
Στο 38’ ο Δελαπόρτας εξαπέλυσε το σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή αλλά ο Χρυσανθής κατάφερε να διώξει τη μπάλα σε κόρνερ. Δυο λεπτά αργότερα (στο 40’), ο Δελαπόρτας επιχείρησε νέο σουτ με καλές προϋποθέσεις όμως και πάλι δεν μπόρεσε να βρει τον στόχο καθώς η μπάλα πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι και κατέληξε άουτ.
Το σκορ άνοιξε στο 50’. Ο Αξιώτης εκτέλεσε το φάουλ και ο Τζιβίλογλου με κεφαλιά μέσα από την καρδιά της άμυνας του Άρη έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1 – 0. Ο ίδιος παίκτης πέτυχε και δεύτερο γκολ δέκα λεπτά αργότερα. Ήταν το 60’ ΄]όταν επιχείρησε το σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή στέλνοντας τη μπάλα στη δεξιά γωνιά του Χρυσανθή (2 – 0). Αυτό το γκολ ουσιαστικά «σφράγισε» τη νίκη πρόκριση των γηπεδούχων. Μάλιστα ο Φοίβος από εκεί και πέρα θα μπορούσε να είχε πετύχει και ένα μεγαλύτερο σκορ. Στο 69’ από σέντρα του Γκινή, ο Αξιώτης εντελώς μόνος πλάσαρε, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Στο 86’ ο Γκινής έκανε το πλασέ από πολύ καλό σημείο μέσα στην μικρή περιοχή αλλά έστειλε τη μπάλα να περάσει άουτ. Ήταν μια κλασική ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Στο 90’ ο Παπαοικονόμου έκανε το σουτ άλλα έστειλε τη μπάλα άουτ.
Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο Λευτέρης Χαρισμανίδης (Στέργος Γιακουμνάκης, Τσιγαράς). Παράπονα για την φάση του πρώτου γκολ έχει ο προπονητής του Άρη Μιχάλης Χαρίτος καθώς θεωρεί ότι το φάουλ που εκτέλεσαν οι γηπεδούχοι πριν ο Τζιβίλογλου κάνει την κεφαλιά, δεν ήταν.
Οι συνθέσεις των ομάδων:
ΦΟΙΒΟΣ: Λουτριώτης, Γεωργατζιάς, Θεοδοσίου, Κακαζούκης (46’ Μπιλιάς), Δημητρόπουλος (70’ λ.τ. Αθανασίου), Τζιβίλογλου, Γκινής, Δελαπόρτας, Αξιώτης, Νίκος Ορφανίδης, Αγγελόπουλος (80’ Πεταυράκης)
ΑΡΗΣ: Χρυσανθής, Μ. Κωστάκης, Πομπού (70’ Κολιάδης), Σταμούλης, Κοτσίκος, Χατζηνικόλας (19’ λ.τ. Ζαρκαδούλας), Κοντόγιαννος, Κολιοκώστας, Μπαϊρακτάρης (65’ Π. Κωστάκης), Παπαοικονόμου, Μάλιος