Α’ Κατηγορία Δωδεκανήσου: Νίκες για Αστέρα Παστίδας και Ευκλή

Με δύο παιχνίδι που διεξήχθησαν την Τρίτη ολοκληρώθηκε η 5η αγωνιστική στον 2ο όμιλο του πρωταθλήματος της Α’ Κατηγορίας Δωδεκανήσου. Ο Αστέρας Παστίδας επιβλήθηκε της Δόξα Καρδάμαινας και ο Ευκλής της Α.Ε. Κω.
Ο Αστέρας Παστίδας δεν συνάντησε ιδιαίτερες δυσκολίες, απέναντι στην Δόξα Καρδάμαινας επικρατώντας με σκορ 5-1.
Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Μιχάλη Πολιά ήταν ο Σταύρος Κουγιός που πέτυχε δύο γκολ (8ο και 87ο λεπτό) ενώ τα υπόλοιπα τέρματα των νικητών σημείωσαν ο Άγγελος Καρδούλιας στο 10ο λεπτό, ο Αντώνης Αθανασίου στο 45ο λεπτό και ο Μιχάλης Λιαμής στο 85ο λεπτό.
Το γκολ των φιλοξενούμενων, σημείωσε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Μανώλης Χατζηφούντας στο 73ο λεπτό.
Με το συγκεκριμένο «τρίποντο» οι Παστιδενοί επέστρεψαν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.
Από εκεί και πέρα, βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε ο Ευκλής που επιβλήθηκε στο γήπεδο του Αγίου Σουλά της Α.Ε. Κω με σκορ 4-2.
Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 36ο λεπτό με τον Μαραγκουδάκη και έκαναν το 2-0 με τον Κυπαρισσά στο 45ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και έφτασαν στην ισοφάριση με τέρματα του Φυτά στο 55ο λεπτό και του Χασμπάλα στο 63ο λεπτό.
Οι ποδοσφαιριστές του Ευκλή ανέβασαν την απόδοσή τους στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης κατακτώντας την νίκη με τον Μαραγκουδάκη με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 80ο λεπτό να κάνει το 3-2 και τον Μπερετούλη στο 88ο λεπτό να διαμορφώνει το τελικό 4-2.