Με θέα την 6η θέση ο Ιπποκράτης!

Ένα ημίχρονο άντεξαν οι νεανίδες του Ιπποκράτη Κω κόντρα στις Εσπερίδες, από τις οποίες ηττήθηκαν με 76-51, τερματίζοντας φυσιολογικά στην τελευταία θέση του 1ου ομίλου στο F-8 του πανελλήνιου πρωταθλήματος. Η δεδομένη διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες δεν επέτρεψε στον Ιπποκράτη να κοιτάξει στα μάτια στο β’ ημίχρονο τις Εσπερίδες, οι οποίες πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στο τουρνουά, αλλά αποκλείστηκαν από την τετράδα. Ο Ιπποκράτης Κω αύριο (13:30) θα παίξει με τον Σ.Κ. Ιωάννινα και με νίκη θα τερματίσει στην 6η θέση. Μεγάλη πρωταγωνίστρια της αναμέτρησης ήταν η Σταμούλου που πέτυχε 21 πόντους, πήρε 18 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ και είχε 3 κλεψίματα
Ο Ιπποκράτης ξεκίνησε εξαιρετικά στο Επταπύργιο και προηγήθηκε 0-5 (2’) και 6-10 (4’), με τις… απογοητευμένες Εσπερίδες (έχασαν από Παναθηναϊκό και Άρη) να βρίσκουν τα πατήματα τους και να ισοφαρίζουν σε 11-11 (6’). Οι πρωταθλήτριες Πειραιά ξέφυγαν με 19-11 (8’) για να κλείσει το α’ δεκάλεπτο με 23-16. Η ομάδα του Πέτρου Αργυρίου είχε καλή παρουσία και στο β’ δεκάλεπτο με τις Ψαρού, Μιλίκοβιτς και Γκοτζάι να βάζουν δύσκολα στις Εσπερίδες (23-21 στο 12’), οι οποίες πάτησαν το γκάζι και έκαναν το σκορ 27-21 και 33-25, για να κλείσει το ημίχρονο με 42-34.
Στο γ’ δεκάλεπτο οι Εσπερίδες μπήκαν αποφασισμένες να «τελειώσουν» το παιχνίδι (49-34 στο 25’), με τη διαφορά να φτάνει και τους 20 πόντους (56-36 στο 27’ και 60-40 το 29’). Στο τελευταίο… κομμάτι του αγώνα δεν άλλαξε κάτι, με τις πρωταθλήτριες ΕΣΚΑΝΑ να μεγαλώνουν κι άλλο τη διαφορά (69-44 στο 35’) και να φτάνουν στη νίκη απέναντι στον Ιπποκράτη που στάθηκε αξιοπρεπέστατα στο α’ ημίχρονο. Οι Εσπερίδες είχαν 10/22 τρίποντα, ο Ιπποκράτης κέρδισε στη μάχη των ριμπάουντ (η Γκοτζάι πήρε 14), αλλά έκανε 16 περισσότερα λάθη από τις Εσπερίδες.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 23-16, 42-34(ημ.), 60-42, 76-51
Διαιτητές: Λουλουδιάδης- Αγραφιώτης Γ.- Κωνσταντινέλλης
ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ (Δήμου): Στολίγκα 16(3), Αρσενιάδου 7, Μέτσο 3(1), Τσούρντου 2, Καρδιασμένου, Ντάκα 13(4), Κοσκινά 7(1), Αναστασάκου, Σταμούλου 21(1), Μαργέλου 5, Κωστάκη, Αγραφιώτη 2.
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Αργυρίου): Γκοτζάι 9, Καλάβρια 3(1), Ντερβίσι 4, Κιλιμάτου, Κιαπόκα 2, Κουντουριώτη 7, Ψαρού 15(1), Μιλίκοβιτς 11(3).
ΑΝΤΕΞΕ ΓΙΑ ΕΝΑ ΗΜΙΧΡΟΝΟ
Την ήττα με 78-47 γνώρισαν οι νεανίδες του Ιπποκράτη από τον Άρη, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής για το F-8 του πανελλήνιου πρωταθλήματος. Οι Κώες είχαν αξιοπρεπέστατη παρουσία στο α’ ημίχρονο, ωστόσο στη συνέχεια η ομάδα της Θεσσαλονίκης, ξέφυγε στο σκορ και έκανε το 2 στα 2, στο Επταπύργιο.
Αξιοπρεπή παρουσία είχε ο Ιπποκράτης Κω στο α’ ημίχρονο του αγώνα με τον Άρη… Τα κορίτσια του Πέτρου Αργυρίου προσπάθησαν φιλότιμα και έκαναν ότι καλύτερο μπορούσαν απέναντι σ’ έναν πιο δυνατό και γεμάτο αντίπαλο. Οι Κώες κοίταξαν στα μάτια τον Άρη στα πρώτα οκτώ λεπτά (5-6 στο 3’ 9-11 στο 8’). Μετά το 11-13, η ομάδα της Θεσσαλονίκης ανέβασε στροφές και ξέφυγε 11-20 με δίποντο της Καλογήρου. Στο β’ δεκάλεπτο οι «κιτρινόμαυρες» μετά το 16-23 (12’), «έτρεξαν» σερί 0-7 και ξέφυγαν 16-30 με την Εφραιμίδου, καταφέρνοντας να συντηρήσει μία διψήφια διαφορά (21-34 στο 14’). Με καλάθι της Βλάχου, ο Άρης ξέφυγε 24-40 (18’), αλλά ο Ιπποκράτης δεν τα παράτησε και πλησίασε με την Γκοτζάι σε 30-41 στο ημίχρονο. Οι πρωταθλήτριες Δωδεκανήσου είχαν πολύ θετική παρουσία στο διάστημα αυτό με κορυφαία την Τάνια Ψαρού.
Στο β’ ημίχρονο ο Άρης μπήκε δυναμικά (30-48 στο 22’), αλλά οι Κώες και πάλι ροκάνισαν τη διαφορά με τις Γκοτζάι και Κιαπόκα (36-50 στο 25’). Από κει και πέρα με αιχμή του δόρατος την Παρακεντέ, οι δευτεραθλήτριες της Θεσσαλονίκης ξέφυγαν για πρώτη φορά με +27 (36-57 στο 27’ και 38-59 στο 28’), με τη ψαλίδα να ανοίγει κι άλλο (38-62 στο 29’). Η Παρακεντέ έμοιαζε ασταμάτητη (38-64) με τον Άρη να κάνει επιμέρους σκορ 8-23 στο γ’ δεκάλεπτο επιβάλλοντας πλήρως το ρυθμό του.
Στην τελευταία περίοδο ο ρυθμός «έπεσε» με τον Άρη να κάνει το 38-68 (+30 στο 35’), αλλά με τον Ιπποκράτη να μειώνει σε 44-68. Στο φινάλε η ομάδα της Θεσσαλονίκης έκανε σερί 0-10 και το σκορ έγινε 44-78 (39’), που ήταν και η μεγαλύτερη τιμή στο παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής. Ο Άρης πήρε 20 ριμπάουντ περισσότερα (58-38), 12 ασίστ περισσότερες (17-5), 13 κλεψίματα περισσότερα (18-5). Από τον Ιπποκράτη νταμπλ-νταμπλ έκανε η Κουντουριώτη (11π, 10 ριμπ.), πρώτη σκόρερ ήταν η Ψαρού (14π), ενώ θετική παρουσία είχαν η Γκοτζάι (10π, 9 ριμπ.) και Κιαπόκα. Οι νικήτριες μοιράστηκαν το χρόνο συμμετοχής και έπαιξαν καλά μόνο στο β’ ημίχρονο.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 11-20, 30-41(ημ.), 38-64, 47-78
Διαιτητές: Δολγύρας- Μπουγλός Π.- Αβραμίδου
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Αργυρίου): Γκοτζάι 10(2), Καλάβρια 1, Ντερβίσι, Κιλιμάτου, Κιαπόκα 11, Κουντουριώτη 11(1), Ψαρού 14, Μιλίκοβιτς.
ΑΡΗΣ (Συρόπουλος): Καρβουνιάδου 6(2), Κυρπιζλίδου, Παρακεντέ 10(1), Ρίμπα 6, Τσαχτσίρα 2, Κουμαντσιώτου 6, Καλογήρου 10(1), Βλάχου Κ. 7(1), Δροσούνη 13(1), Βλάχου Μ. 8. Βαλαβάνη 2, Εφραιμίδου 8(1).