Χρυσό μετάλλιο η Ρεμπούλη στο Μαρκόπουλο

Με μεγάλη συμμετοχή αθλητών όλων των κατηγοριών έγινε την Κυριακή στο Μαρκόπουλο το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα σε Ανώμαλο έδαφος.

Η αύξηση στις συμμετοχές ξεπέρασε το  20% σε σχέση με πέρυσι, όχι μόνο στις μεγάλες κατηγορίες, αλλά και στις μικρές, γεγονός που δείχνει τη διάθεση των σωματείων για προτροπή των αθλητών στη συγκεκριμένη διοργάνωση. Το πρωτάθλημα παρακολούθησε ο πρόεδρος του ΣΕΓΑΣ  Κώστας Παναγόπουλος, ο γενικός γραμματέας Βασίλης Σεβαστής, ο αντιπρόεδρος Γιάννης Σταματόπολος, καθώς και άλλα μέλη του διοικητικού συμβουλίου.

Η Ομοσπονδία ανακοίνωσε ότι θα στείλει ομάδα 14 αθλητών-τριών στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα δρόμου σε ανώμαλο έδαφος που θα γίνει στην πόλη Τσούπριγια της Σερβίας.

Την καλή αγωνιστική της κατάσταση επιβεβαίωσε για μία ακόμη φορά φέτος η Ράνια Ρεμπούλη του ΓΣ Νέων Λέρου. Η πρωταθλήτρια του μαραθωνίου ήταν νικήτρια στις γυναίκες τερματίζοντας σε 27.20 αρκετά μπροστά από την Παναγιώτα Βλαχάκη (27.56) και την Ελευθερία Πετρουλάκη (28.48). Η πρωταθλήτρια μας τέθηκε επικεφαλής από την αρχή της κούρσας και χωρίς να απειληθεί σε ολόκληρη τη διάρκεια της κούρσας κατέκτησε το πρωτάθλημα στην κατηγορία γυναικών.

«Ήταν μια άνετη επικράτηση χωρίς προβλήματα. Ο προγραμματισμός από εδώ και πέρα είναι να κάνω έναν Ημιμαραθώνιο, ενώ θα πάρω μέρος και σε αρκετούς αγώνες 10χλμ. και 5χλ. με αποκορύφωμα το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στα Μέγαρα. Μεγάλος στόχος της χρονιάς είναι οι Ολυμπιακοί Αγώνες», είπε η Ράνια Ρεμπούλη μετά τον αγώνα.

Όσον αφορά τις υπόλοιπες δωδεκανησιακές συμμετοχές, οι θέσεις που κατέλαβαν οι αθλητές μας ήταν οι εξής: