Βόλεϊ: Ήττες για Φοίνικα και Τελχινίδα στην φάση των «16»

Με το… αριστερό ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στην φάση των «16» του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Βόλεϊ Παίδων και Κορασίδων, οι πρωταθλητές Δωδεκανήσου Φοίνικας και Τελχινίδα.
Στους Παίδες ο Φοίνικας ηττήθηκε με 3-0 σετ από τον Παναθηναϊκό και στις Κορασίδες η Τελχινίδα ηττήθηκε με το ίδιο σκορ από τον Ολυμπιακό.
Αναλυτικά τα παιχνίδια της 1ης αγωνιστικής:
ΑΕΣΠ Φοίνικας- Παναθηναϊκός: 0-3
Την ήττα με 3-0 σετ γνώρισαν οι Παίδες του Φοίνικα από τον Παναθηναϊκό, στην πρεμιέρα της φάσης των «16» του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος. Οι Ροδίτες κοίταξαν στα μάτια τους «πράσινους» και μάλιστα το 1ο σετ το έχασαν στις λεπτομέρειες, αγχώνοντας το «τριφύλλι» στον «Τάφο του Ινδού». Παρά το κακό ξεκίνημα (1-5), ο Φοίνικας… ξεθάρρεψε και μείωσε σε 5-7, ενώ ισοφάρισε 12-12. Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 15-18 και 20-23, με τον Φοίνικα να μειώνει σε 23-24 και τελικά να χάνει το 1ο σετ με 23-25. Στο 2ο σετ και πάλι οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 1-5, αλλά η ομάδα του Γιώργου Σταυρόπουλου προσπέρασε (8-6). Από κει και πέρα ο Παναθηναϊκός ανέβασε την απόδοση και μετέτρεψε το 9-11 σε 11-19, παίρνοντας το 2ο σετ με 16-25. Στο 3ο σετ, παρά την προσπάθεια των Παίδων του Φοίνικα (9-13 και 12-17), το «τριφύλλι» ξέφυγε με 14-21 και πήρε το σετ με 17-25 και μαζί τη νίκη στην πρεμιέρα των αγώνων για τη φάση των «16». Αξίζει να σημειωθεί ότι στην τελευταία φάση του αγώνα τραυματίστηκε ο πασαδόρος του Φοίνικα Αλέξανδρος Τζουμάκας.
Τα σετ: 23-25 (30’), 16-25 (20’), 17-25 (20’)
Διαιτητές: Ράντσιου- Κατσάρας
ΑΕΣΠ Φοίνικας (Γιώργος Σταυρόπουλος): Γιακουμής, Λούλλας, Παπανικόλας, Ποδιώτης, Τσιρώνης, Ζαφειράκης, Μαμαλίγκας, Παπασάββας, Τζουμάκας, Χατζηκαλημέρης.
Παναθηναϊκός (Μαρκάκης): Μούλος, Σερεμέτης, Αρνάος, Κορδάλης Η., Βελεγρίνος, Κωτσάκης, Τραπεζουντίδης, Κορδάλης Ν., Μαρκάκης, Σερεμέτης, Ζαφειρόπουλος, Μαρκάκης, Αρώνας, Αυτζιόγλου.
Στο άλλο παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής ο Ιωνικός Νικαίας επιβλήθηκε της Καλαμάτας ‘80 με 3-1 σετ ((19-25, 25-21, 10-25, 21-25)
Ολυμπιακός- ΡΣΦΠ Τεχλινίς: 3-0
Την ήττα με 3-0 σετ γνώρισαν οι Κορασίδες της Τελχινίδας από τον Ολυμπιακό, στην πρεμιέρα της φάσης των «16». Οι «ερυθρόλευκες» ήταν καλύτερες και στα τρία σετ από τις πρωταθλήτριες Δωδεκανήσου και κέρδισαν εύκολα και τα τρία σετ στο κλειστό γυμναστήριο «Μ. Μερκούρη». Η ομάδα του Νίκου Τσιντομηνά προσπάθησε περισσότερο στο πρώτο σετ, αλλά η διαφορά δυναμικότητας ήταν τέτοια που δεν επέτρεψε κάτι περισσότερο στην Τελχινίδα.
Τα σετ: 25-15 (22’), 25-7 (17’), 25-12 (20’)
Διαιτητές: Μαρκάτης- Μαύρος
Ολυμπιακός (Σπύρος Σαραντίτης): Δημητρίου, Λιάλιου, Δαγρέ, Στύλιου, Ελευθεριάδου, Παπαθανασίου, Μαραβέλια, Κτενά, Σκλαβενίτη, Τριανταφύλλου, Ζαφειρίου Β., Ζαφειρίου Π.
ΡΣΦΠ Τελχινίς (Νίκος Τσιντομηνάς): Θαρρενάκη, Μπεκίρογλου, Τσιλιμίγκα, Γκιζέττη, Σκαρτσίλη, Ζντράβα, Ευσταθίου, Χατζηδάκη, Μαθιουδάκη, Γκίκα.
Στο άλλο παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής ο Φοίβος Μελλισίων επιβλήθηκε της Παναχαϊκής με 3-0 σετ (25-14, 25-19, 25-22).