“Λύγισε” στο τέλος ο Διαγόρας!

Φυσιολογική ήττα σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι γνώρισε χθες ο Γ.Σ. Διαγόρας. Οι «κυανέρυθροι» δεν άντεξαν μέχρι το τέλος και ηττήθηκαν με 3-1 στο Παγκρήτιο από τον Εργοτέλη, στην πρεμιέρα των πλέι-οφ της Super League 2. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν δύο πέναλτι (αστόχησαν στο ένα) και πήραν το «τρίποντο» απέναντι στο «γηραιό», ο οποίος με την παρουσία του στα πλέι-οφ έχει πετύχει και τους δύο στόχους του. Τα γκολ για τους γηπεδούχους που άλλαξαν τη ροή του αγώνα σημειώθηκαν στο 82’ και στο 89’, με τον Διαγόρα να μην αντέχει μέχρι το τέλος.
ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ
2’: Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Εργοτέλη.. Λάθος πάσα του Ρουγκάλα, ο Κόνραντ μπήκε στην περιοχή, έκανε το πλασέ, ωστόσο ο Μπίντσης έδιωξε με δυσκολία.
4’: Ο Κατσούρι γύρισε τη μπάλα, ο Κόνραντ την άφησε για τον Κοκκίνη και ο τελευταίος με πλασέ από κοντά έκανε το 1-0 για τους Κρητικούς.
9’: Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Διαγόρα… Κάθετη πάσα του Μασούρα στο Σανδραβέλη, ο οποίος έκανε το διαγώνιο σουτ και έστειλε τη μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Κατσιμήτρου
21’: Ο Διαγόρας ζήτησε πέναλτι για τράβηγμα στον Δημήτρουλα
24’: Εξαιρετική συνεργασία του Μπαστακού με τον Αλάεθ, ο πρώτος από κοντά με πλασέ ισοφάρισε σε 1-1 για τον Διαγόρα.
27’: Μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους που θα γινόταν…viral. Ο Κατσιμήτρος έκανε το ελεύθερο, ο Μπίντσης δεν έκανε σωστή εκτίμηση η μπάλα πέρασε από πάνω του και κατέληξε στο δοκάρι.
40’: Εκτέλεση φάουλ του Μπουρσέλη, μπλόκαρε ο Μπίντσης
60’: Μεγάλη ευκαιρία για τον Εργοτέλη… Γύρισμα του Κατσούρι, ο Μπουρσέλης έκανε το κοντινό πλασέ και έδιωξε με δυσκολία ο Μπίντσης
72’: Ο Εργοτέλης κέρδισε πέναλτι (ο Αθανασίου ανέτρεψε τον Σερβιλάκη), αλλά ο Μανουσάκης έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Μεγάλη ευκαιρία για τους Κρητικούς να πάρουν προβάδισμα στο σκορ.
74’: Ο Κουατένγκ σκόραρε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ
76’: Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Διαγόρα. Πολύ δυνατό σουτ του Τσιαντούλα, η μπάλα κόντραρε στους αμυντικούς και κατέληξε κόρνερ. Ο Κοντοχρήστος το εκτέλεσε, ο Κωστούλας πήρε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ.
80’: Ο Κουατένγκ γύρισε τη μπάλα, πλασέ του Μανουσάκη η μπάλα άουτ
81’: Ο Κουατένγκ πλάσαρε και ο Μπίντσης έδιωξε με το πόδι
82’: Κενό στην άμυνα του Διαγόρα, ο Μανουσάκης σούταρε δυνατά και έκανε το 2-1.
89: Δεύτερο πέναλτι κέρδισε ο Εργοτέλης… Ο Κόνραντ δεν αστόχησε και διαμόρφωσε το 3-1 για τους Κρητικούς.
Γ.Σ. ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Κατσούρι (66’ Ντουμάνης), Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Σερβιλάκης (46’ Ποζατζίδης), Πέιος, Τσέλιος (62’ ‘’Απι), Μπουρσέλης, Κοκκίνης (66’ Κουάτενγκ), Κωστανάσιος (46’ Μανουσάκης), Κόνραντ.
Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Σάκης Θεοδοσιάδης): Μπίντσης, Σανδραβέλης (46’ Γεωργίου), Ρουγκάλας, Κωστούλας, Μανωλάκης (70’ Κοντοχρήστος), Μασούρας (59’ Αθανασίου), Νάτσης, Λινάρδος (59’ Τσιαντούλας), Αλάεθ (46’ Σμυρλής), Δημήτρουλας, Μπαστακός.