Αστέρας Βλαχιώτη- ΓΑΣ Ιάλυσος: 1-1 Έβγαλε ψυχή και… πήρε την ισοπαλία

Δείχνοντας ψυχικά αποθέματα, ο ΓΑΣ Ιάλυσος κατάφερε να αποσπάσει την ισοπαλία με σκορ 1-1 από τον Αστέρα Βλαχιώτη στο δημοτικό στάδιο Σκάλας, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Football League στον Νότιο όμιλο.
Οι «τοξοβόλοι» παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 85ο λεπτό, κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα… ίσια στο 91ο λεπτό με τον Χρήστο Χατζησάββα, προσθέτοντας ακόμα ένα βαθμό στη συλλογή τους.
Το πρώτο ημίχρονο ήταν κακό από πλευράς θεάματος και από τις δύο ομάδες, καθώς δεν βοήθησε τους ποδοσφαιριστές ο αγωνιστικός χώρος του δημοτικού σταδίου Σκάλας.
Στο 15ο λεπτό ο Αστέρας Βλαχιώτη πέτυχε γκολ, το οποίο ακυρώθηκε από τον διαιτητή της αναμέτρησης, έπειτα από υπόδειξη του βοηθού του, καθώς η μπάλα πέρασε την γραμμή του άουτ.
Στο 22ο λεπτό οι γηπεδούχοι απείλησαν, με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπρακαμόντε να περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο 26ο λεπτό η εκτέλεση φάουλ του Παπουτσογιαννόπουλου από πλευράς ΓΑΣ Ιάλυσου κατέληξε στην αγκαλιά του Παϊτέρη.
Στο 35ο λεπτό το διαγώνιο σουτ του Γκέζου πέρασε άουτ και στο 36ο λεπτό το φάουλ του Καλλέργη κατέληξε στην αγκαλιά του Ανδρούτσου, με το 0-0 να είναι το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου ανάμεσα σε Αστέρα Βλαχιώτη και ΓΑΣ Ιάλυσος.
Το δεύτερο 45λεπτό στην μεγαλύτερη διάρκειά του ήταν κακό, με λιγοστές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.
Ο Αστέρας Βλαχιώτη απείλησε στο 48ο λεπτό με την εκτέλεση φάουλ του Καλλέργη να καταλήγει άουτ, ενώ στο 53ο λεπτό η συρτή σέντρα του Γκέζου από πλευράς ΓΑΣ Ιάλυσου, αποκρούστηκε δύσκολα από τον Παϊτέρη και στο 56ο λεπτό, η κεφαλιά του Γιώργου, μετά από εκτέλεση φάουλ του Παπουτσογιαννόπουλου, πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι των γηπεδούχων.
Όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα ολοκληρωνόταν με λευκή ισοπαλία, ωστόσο τα τελευταία λεπτά ήταν συναρπαστικά.
Στο 85ο λεπτό, ο Αστέρας Βλαχιώτη έκανε το 1-0 με τον Παπουτζίδη να εκμεταλλεύεται την αδράνεια της άμυνας των «τοξοβόλων».
Οι ποδοσφαιριστές του Βαγγέλη Χαντέ δεν παράτησαν το παιχνίδι και έφτασαν στην ισοφάριση στο 91ο λεπτό, με τον Χατζησάββα να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, μετά από σέντρα του Χριστόπουλου, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.
Τα γκολ
85ο λεπτό. Εκτέλεση φάουλ του Μπρακαμόντε λίγο μπροστά από την μεσαία γραμμή, η άμυνα του ΓΑΣ Ιάλυσος αδράνησε και ο Παπουτζίδης με κοντινή κεφαλιά πέτυχε το 1-0 για τους γηπεδούχους.
91ο λεπτό. Ο Χριστόπουλος που πέρασε νωρίτερα ως αλλαγή στο ματς, έκανε την σέντρα στην μεγάλη περιοχή, ο Χατζησάββας κοντρόλαρε εξαιρετικά και με σουτ ισοφάρισε σε 1-1 για τον ΓΑΣ Ιάλυσος.
Αστέρας Βλαχιώτη (Γιώργος Βαζάκας): Παϊτέρης, Κουρτέσης (73ο Ευαγγελιδάκης), Πρίκας, Κορνέζος, Μάγκας, Νικολάου, Μάρτσεβ (77ο Βερνάρδος), Σκεντεράι Λ., Παλιάτσος (77ο Πατσαρούχας), Μπρακαμόντε, Καλλέργης (77ο Παπουτζίδης).
ΓΑΣ Ιάλυσος (Βαγγέλης Χαντές): Ανδρούτσος, Γκέζος, Μπουσάι (61ο Σκεντεράι Α.), Καρπαθάκης, Καντούτσης (88ο Χριστόπουλος), Τερζίου, Παπουτσογιαννόπουλος, Μανιώτης, Σταθόπουλος (61ο Χατζησάββας), Μαστραντωνάκης (84ο Παπαδόπουλος), Γιώργου.