Έσωσε τον βαθμό στα «χασομέρια» ο μαχητής Ιάλυσος

Μεγάλο κρίμα θα ήταν για τον Ιάλυσο αν δεν έφευγε έστω και με το ελάχιστο κέρδος από το σημερινό παιχνίδι του «Οικονομίδειου» με την Καλλιθέα, για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Football League.
Το τελικό 1-1 ήρθε ως αποτέλεσμα της μίας και μοναδικής λανθασμένης αμυντικής αντίδρασης των γηπεδούχων στο 63’, αλλά και της επιμονής τους να κυνηγήσουν το γκολ της ισοφάρισης, κάτι που κατάφεραν στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.
Στο πρώτο ημίχρονο, οι «ερυθροκίτρινοι» του Βαγγέλη Χαντέ διατήρησαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, ήταν πιο επιθετικοί και κατέγραψαν την καλύτερη από τις μετρημένες στα δάχτυλα, εκατέρωθεν καλές στιγμές (η έλλειψη ρυθμού ήταν φανερή και στις δύο πλευρές του γηπέδου) στο 22’, όταν μετά από δυνατό διαγώνιο σουτ του Ρούσσου έξω από τη μεγάλη περιοχή, ο Χατζησάββας δεν πρόλαβε για λίγα εκατοστά να αγγίξει την μπάλα με προβολή και να τη στείλει στα δίχτυα από κοντά.
Στην επανάληψη η Καλλιθέα εμφανίστηκε βελτιωμένη και πιο διεκδικητική και παρότι δεν δημιούργησε τη μεγάλη φάση, βρήκε το γκολ στο 63’, σε μία στιγμή αδράνειας των γηπεδούχων.
Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Μαρουκάκης «σημάδεψε» από κοντά το οριζόντιο δοκάρι, ο Σταύρου κέρδισε την επαναφορά και «έγραψε» το 0-1 με κεφαλιά.
Παρότι η άσχημη εξέλιξη του αγώνα επηρέασε την ψυχολογία των γηπεδούχων και «χάλασε» το μυαλό τους, η πίστη τους στην ανατροπή δεν χάθηκε.
Στο τελευταίο από τα επτά λεπτά των καθυστερήσεων, ο Χατηζησάββας ισοφάρισε σε 1-1 με υπέροχη κεφαλιά από το πρώτο δοκάρι, μετά από καλοχτυπημένο κόρνερ του Χριστόπουλου και έσωσε για λογαριασμό του Ιάλυσου τον βαθμό της ισοπαλίας, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.
Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Μπουρνέλης από τη Μακεδονία, με βοηθούς τους συντοπίτες του Νταβέλα και Φράγιο.