Α’ Κατηγορία: Νίκες για Κλεόβουλο και Α.Ο. Πυλίου

Με την διεξαγωγή δύο αναμετρήσεων συνεχίστηκε η 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ Κατηγορίας, με τους Κλεόβουλο και Α.Ο. Πυλίου να προσθέτουν ακόμα ένα «τρίποντο» στην συλλογή τους.
Οι Λινδιακοί του Δημήτρη Δογιάμα επικράτησαν εντός έδρας της Α.Ε. Λέρου με σκορ 4-1, ενώ οι Κώοι του Δημήτρη Χρυσόπουλου επιβλήθηκαν στο γήπεδο Παραδεισίου, του τοπικού Κλεάνθη με σκορ 5-1.
Ο Α.Ο. Πυλίου έφτασε τους 42 βαθμούς και βρίσκεται στην 2η θέση του πίνακα, μόλις έναν βαθμό πίσω από τον πρωτοπόρο Ηρακλή Μαριτσών, ενώ ο Κλεόβουλος βρίσκεται στην 10η θέση του πίνακα, ισοβαθμώντας με τον Ποσειδώνα Καρπάθου στους 22 πόντους.
Ο Α.Ο. Πυλίου είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης από το πρώτο λεπτό και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους γηπεδούχους «ροσονέρι».
Οι «βυσσινί» άνοιξαν το σκορ στο 25ο λεπτό με τον Γιώργο Γεωργιάδη, με τον Χρήστο Δρόσο στο 42ο λεπτό να κάνει το 2-0 που ήταν και το αποτέλεσμα που πρώτου ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Δημήτρη Χρυσόπουλου συνέχισε να κυριαρχεί μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Στο 47ο λεπτό ο Γιάννης Στεφανίδης ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0, με τον Στέλιο Ποζατζίδη στο 51ο λεπτό να μειώνει σε 3-1 για τον Κλεάνθη.
Ο Γιάννης Στεφανίδης με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 70ο λεπτό έκανε το 4-1, με το τελικό 5-1 να διαμορφώνεται στο 81ο λεπτό από τον Γιώργο Κεφαλιανό.
Ο Κλεόβουλος ήταν καλύτερος από την Α.Ε. Λέρου σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης και ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στο 9ο λεπτό με τον Αντώνη Διακογεωργίου, με τον Παναγιώτη Νικηταρά στο 17ο λεπτό να κάνει το 2-0 που ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 52ο λεπτό ο Παναγιώτης Νικηταράς με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 για τον Κλεόβουλο, με τον Σίμο Γιατσιάτσο στο 70ο λεπτό να κάνει το 4-0.
Η Α.Ε. Λέρου το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 4-1 με τον Μάριο Φουντή στο 78ο λεπτό.