Περίπατος στην Καβάλα και τώρα… Προμηθέας!

Σε ρυθμούς προπόνησης ο Κολοσσός πέρασε από την Καβάλα και κερδίζοντας με 81-43 την τοπική ομάδα, πήρε το εισιτήριο της πρόκρισης για την επόμενη αγωνιστική της β’ φάσης του κυπέλλου Ελλάδας, όπου θα φιλοξενήσει την Κυριακή τον Προμηθέα Πάτρας (κέρδισε στη δεύτερη παράταση και μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι τον Γ.Σ. Λαυρίου με 83-79) με… έπαθλο την πρόκριση και το παιχνίδι της 4ης Οκτωβρίου κόντρα στον Παναθηναϊκό. Η Ε.Κ. Καβάλας ξεκίνησε καλύτερα στην Καλαμίτσα και «αιφνιδίασε» τον Κολοσσό (5-0 στο 1’), αλλά οι «θαλασσί» συνήλθαν γρήγορα και προσπέρασαν (5-8 στο 3’)… Οι γηπεδούχοι ήταν απειλητικοί μέχρι και στα μέσα της περιόδου (10-11 στο 4’), αλλά οι Ροδίτες είχαν την ποιότητα και τις λύσεις και έκαναν το 12-20 (6’). Για πρώτη φορά η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (14-24 στο 8’), για να κλείσει το δεκάλεπτο με 20-26. Στο β’ δεκάλεπτο, ο ρυθμός έπεσε με τις δύο ομάδες να σκοράρουν με το σταγονόμετρο (23-29 στο 15’). Πάντως, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη είχε τον τρόπο να διατηρεί μία σημαντική διαφορά (23-32 στο 16’).
Με όπλο πάντως την άμυνα, ο Κολοσσός ανέβασε στροφές μετά τα μέσα της β’ περιόδου και ξέφυγε με +12 (23-35), ενώ το σερί έφτασε το 0-11 και το σκορ έγινε 23-40 (18’). Το ημίχρονο τελικά έκλεισε με 28-42 και τον Κολοσσό να βάζει τις βάσεις για τη νίκη- πρόκριση. Στο γ’ δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ξανά τις λύσεις και με όπλο τη διαφορά ποιότητας αλλά και την καλή άμυνα έκαναν το 35-55 (27’), δίνοντας οριστικά τέλος στο παιχνίδι. Όπως είναι εύλογο, ο Άρης Λυκογιάννης (όπως και στη συνάντηση με τον Αμύντα) έτσι και χθες, έκανε διάφορες δοκιμές σε σχήματα και plays, είδε αυτά που ήθελε. Το γ’ δεκάλεπτο έληξε με 38-64 με επιμέρους σκορ 10-22, οπότε το τελευταίο «κομμάτι» του αγώνα αποτέλεσε καθαρά τυπική διαδικασία. Στο φινάλε η ψαλίδα… άνοιξε στους 30 πόντους (38-68), έφτασε το +34 (41-75 στο 38’) και έκλεισε στους 38 πόντους (43-81), με τον Κολοσσό να συνεχίζει την καλή του παρουσία μέχρι στιγμής στα επίσημα παιχνίδια του. Την προσεχή Κυριακή, ο Κολοσσός θα φιλοξενήσει τον Προμηθέα Πάτρας στο πρώτο εντός έδρας επίσημο παιχνίδι της χρονιάς και ο νικητής θα υποδεχθεί τον Παναθηναϊκό 4 Οκτωβρίου. Οι «θαλασσί» είχαν πολυφωνία στο σκοράρισμα και τους Τζόουνς, Γκρίφιν και Χάρις να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων. Από την Καβάλα προσπάθησαν περισσότερο οι Ερεμπενάγκμπε και Μιχάλογλου. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι γηπεδούχοι πέτυχαν 20 πόντους στο α’ δεκάλεπτο και… 23 συνολικά στα επόμενα τρία!
Τα δεκάλεπτα ήταν: 20-26, 28-42 (ημ.), 38-64, 43-81
Διαιτητές: Συμεωνίδης- Ταρενίδης- Ευφραιμίδης
Ε.Κ. ΚΑΒΑΛΑΣ (Καραπιπερίδης): Ερεμπενάγκμπε 15(2), Χονδρόπουλος, Καπινιάρης 6, Καραθανάσης 3(1), Αθανασιάδης 2, Παντόπουλος, Κουμλελής 4, Πιεβάλιτσα, Μιχάλογλου 10(2), Παπάς 3(1), Πρασίνης.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Γκρίφιν 11, Σχίζας 8, Χάρις 10(2), Τζόουνς 12, Πρόστραν 7(1), Σταμάτης 8(1), Γεωργαλής 5(1), Μπρέι 7(2), Μπιλλής 2, Αγγελάκος, Παπαδάκης 2, Ράιτ 9.