Ήττα Κολοσσού από ΠΑΟΚ!

Το κακό α’ δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τον Κολοσσό στην Πυλαία, προκειμένου να ηττηθεί με σκορ 77-72 από τον Π.Α.Ο.Κ., στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής για τη Basket League. Οι «θαλασσί» δεν ξεκίνησαν καλά χθες στην Πυλαία, με αποτέλεσμα να αρκεστούν σε ρόλο… κυνηγού στο σκορ, με αποτέλεσμα ο «δικέφαλος» του βορρά να παίρνει τη νίκη και να συνεχίζει την εξαιρετική παράδοση που έχει (9 στα 9) όταν υποδέχεται τους Ροδίτες. Πάντως οι «θαλασσί» έγιναν απειλητικοί στο τελευταίο πεντάλεπτο, αλλά η ψυχραιμία του πρώην Αμερικανού του Κολοσσού στις βολές, χάρισε ουσιαστικά τη νίκη στον Π.Α.Ο.Κ.
Υπνωτισμένος μπήκε στο «παλατάκι» του Π.Α.Ο.Κ. ο Κολοσσός με αποτέλεσμα να βρεθεί από νωρίς πίσω στο σκορ και να αρκεστεί σε ρόλο κυνηγού στο σκορ. Με πολύ κακή άμυνα, οι Ροδίτες έδωσαν το δικαίωμα στον «δικέφαλο» να κάνει το 6-2 στο 2’ (με τέσσερις πόντους του Μαργαρίτη), ενώ οι γηπεδούχοι πετούσαν φωτιές στην επίθεση (11-5). Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη μείωσε με τους Χάγκινς και Ουότερς (11-9), αλλά οι Θεσσαλονικείς πάτησαν γκάζι και έτρεξαν σερί 10-0, κάνοντας το 21-9 στο 7’. Ο Π.Α.Ο.Κ. έλεγξε απόλυτα το ρυθμό του αγώνα στο α’ δεκάλεπτο (21-12 στο 87’ και 27-17 στο 10’) με τον Κολοσσό να έχει πολλά αμυντικά προβλήματα και με τους «ασπρόμαυρους» 10/12 δίποντα!
Το σκηνικό του αγώνα άλλαξε εντελώς στη συνέχεια, ειδικά όταν ο Π.Α.Ο.Κ. ξέφυγε ακόμη και με +17 (36-19 στο 12’). Με πολυφωνία στο σκοράρισμα και βελτιώνοντας την άμυνα τους, οι Ροδίτες μετέτρεψαν το 38-22 σε 40-31 (18’) με τρίποντο του Σκοτ, ενώ με τρίποντο του Τσάμη λίγο πριν το τέλος πήγαν στα αποδυτήρια με -8 (45-37). Τη μεγαλύτερη ζημιά στον Κολοσσό στο α’ ημίχρονο έκαναν οι Όντουμ (11π), Βον (8π) και Μαργαρίτης (7π)…
Στη συνέχεια και συγκεκριμένα στο γ’ δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι ως προς την εξέλιξη του αγώνα με τον Π.Α.Ο.Κ. να κρατάει σταθερά μία διαφορά από 8-12 πόντους… Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου είχε σταθερά το προβάδισμα και έβρισκε λύσεις (53-43 και 56-45), ενώ όσες φορές δοκίμαστε να μειώσει ο Κολοσσός (60-53 με δύο βολές του Ουότερς), πάντα ο Π.Α.Ο.Κ. είχε έτοιμη την απάντηση και έτσι το γ’ δεκάλεπτο τελείωσε με 64-53 με προσπάθειες των Σαλούστρου και Λάνγκφορντ. Στην τελευταία περίοδο, ο Π.Α.Ο.Κ. ξέφυγε με 69-53 (34’) και ουσιαστικά «καθάρισε» την υπόθεση-νίκη παρά τη φιλότιμη προσπάθεια των «θαλασσί» (69-57). Ο ρυθμός του αγώνα είχε πέσει κατακόρυφα με τις δύο ομάδες να δίνουν βαρύτητα στην άμυνα τους, ενώ ο «δικέφαλος» πήγε σε αργές επιθέσεις, παίζοντας και με το χρόνο. Μάλιστα με γκολ-φάουλ του Τσάμη ο Κολοσσός έγινε πιο απειλητικός (69-60 στο 36’), αναγκάζοντας το Σούλη Μαρκόπουλο να πάρει τάιμ-άουτ. Οι Ροδίτες έφτασαν το επιμέρους σκορ στο 0-9 (69-62), αλλά οι δύο βολές του Λάνγκφορντ έκαναν το σκορ 71-62. Ο Τσάμης ανησύχησε ακόμη περισσότερο τον Π.Α.Ο.Κ. (71-65, 1.36 πριν το τέλος), ενώ η αστοχία των γηπεδούχων έβαλε για τα καλά τον Κολοσσό μέσα στο παιχνίδι. Μάλιστα μόλις 39’’ πριν το τέλος ο Σκοτ με γκολ-φάουλ έκανε το 71-68, αλλά η ψυχραιμία του Λάνγκφορντ στις βολές (4/4 στα πιο κρίσιμα σημεία) ουσιαστικά έγειρε την πλάστιγγα προς το μέρος του Π.Α.Ο.Κ.. Ο πρώην Αμερικανός του Κολοσσού έκανε το 73-68 (στα 20’’) και το 75-70 (στα 14’’), ο Ουότερς απάντησε στα 12’’ με τον ίδιο τρόπο (75-72), για να διαμορφώσει το τελικό σκορ με 2/2 βολές ο Κάρτερ.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 27-17, 45-37(ημ.), 64-53, 77-72
Διαιτητές: Πηλοΐδης- Μητσόπουλος- Γεωργιάδης
Π.Α.Ο.Κ. (Μαρκόπουλος) Λάνγκφορντ 20(1), Λιάπης, Κάρτερ 8, Τσόχλας 3(1), Δέδας 5(1), Μαργαρίτης 7(1), Όντουμ 14(2), Βον 12, Σιναντίνοβιτς, Χαριτόπουλος 4, Σαλούστρος 4.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Τολιόπουλος 4, Λαρεντζάκης 8, Ουότερς 10, Μανωλόπουλος, Σμιθ 8, Στεφανίδης 4, Λίντεν 2, Σκοτ 8, Τσάμης 14(2), Χάγκινς 7, Ρόμπινσον 7(1).