«Ναυάγιο» του Κολοσσού στο Ρέθυμνο!

Μας λείπει και μάλιστα πολύ… Δεν χρειάστηκε παρά μόνο ένα παιχνίδι για να φανεί και με το παραπάνω η απουσία του Μάλκολμ Γκρίφιν στον Κολοσσό! Οι «θαλασσί» … «ναυάγησαν» στην κυριολεξία στο Ρέθυμνο, χάνοντας με κατεβασμένα τα χέρια από το Ρέθυμνο με 89-61, το οποίο μάλιστα προηγήθηκε ακόμη και με +31 λίγο πριν από το τέλος του αγώνα. Οι 17 πόντοι που πετύχαινε ανά παιχνίδι ο Αμερικανός και η εν γένει παρουσία του, ήταν στοιχεία που έγιναν ορατά στο «Μελίνα Μερκούρη», αφού οι τρεις «άσοι» που είχε στη διάθεσή του ο Άρης Λυκογιάννης (Ούεαρ, Σταμάτης, Παπαδάκης) είχαν (όλοι μαζί) 1/14 προσπάθειες! Όπως είναι εύλογο, ο Κολοσσός πρέπει ΑΜΕΣΑ να βρει τον αντικαταστάτη του Γκρίφιν, προκειμένου να εκμεταλλευθεί το βατό πρόγραμμα του β’ γύρου και να τερματίσει όσο το δυνατόν πιο ψηλά. Σε μία από τις χειρότερες φετινές του στιγμές ο Κολοσσός έδειξε να χάνει την αγωνιστική του «ταυτότητα» χωρίς τον Μάλκολμ Γκρίφιν και παίζοντας χωρίς συγκέντρωση, αποτέλεσε εύκολη λεία για το Ρέθυμνο.
Ο Κολοσσός ήταν κακός και στην άμυνα και στην επίθεση. Είναι χαρακτηριστικό ότι δέχθηκε 8/17 τρίποντα, δείχνοντας να χάνει την αγωνιστική του ισορροπία κυρίως στην περιφέρεια. Οι «θαλασσί» δέχθηκαν πάρα πολλά τρίποντα και μετά τα μέσα της δεύτερης περιόδου έχασαν την επαφή τους με το σκορ. Οι Ροδίτες ξεκίνησαν με τον Ούεαρ στη θέση του Γκρίφιν στον «άσο», ενώ οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν 5-2 και 8-4 με τον Άρμστεντ. Με τρίποντο του Σχίζα ο Κολοσσός μείωσαν σε 8-7 για να ακολουθήσουν συνεχόμενα τρίποντα για τους Κρητικούς με αποτέλεσμα το σκορ να γίνει 17-7 στο 5’. Ο Κολοσσός αντέδρασε και με συνεχόμενους πόντους του Χάρις μείωσε σε 20-17 (9’) και πλησίασε στον πόντο (20-19), πριν ο Γκουντγουιν διαμορφώσει το 22-19 του α’ δεκαλέπτου.
Στη β’ περίοδο ο Κολοσσός με πόντους του Τζόουνς όχι μόνο κατάφερε να ισοφαρίσει αλλά πέρασε μπροστά για πρώτη φορά με 24-26. Το γεγονός αυτό δεν κράτησε πολύ, αφού η ομάδα του Νίκου Βετούλα αντέδρασε αμέσως (29-26), και μάλιστα ξέφυγε με +7 (35-28 στο 17’) με προσπάθεια του Κώττα. Οι αμυντικές αδυναμίες των φιλοξενούμενων συνεχίστηκαν και με τρίποντο του Γιαννόπουλου το σκορ έγινε 38-32, ενώ το ημίχρονο τελείωσε με 43-34 με τρίποντο του Μούντι. Ο Κολοσσός αν και έλεγξε τα ριμπάουντ, δέχθηκε 24 πόντους έξω από τα 6.75, με συνέπεια να βρεθεί στο -9 από το Ρέθυμνο.
ΠΛΗΡΗΣ ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΗ
Στο β’ ημίχρονο τα πράγματα πήγαν από το κακό στο χειρότερο για την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη, που παραδόθηκε στις ορέξεις των γηπεδούχων, που απέκτησαν γρήγορα καλή ψυχολογία, ξέφυγαν στο σκορ και πήραν άνετα τη νίκη. Η ομάδα του Νίκου Βετούλα ανέβασε στροφές και ξέφυγε με +12 (48-36), όμως τα χειρότερα ήρθαν στη συνέχεια για τον Κολοσσό. Οι «γηπεδούχοι» μεγάλωσαν κι άλλο τη ψαλίδα (53-38 στο 24’ και 60-41 στο 27’), ενώ η διαφορά ξέφυγε για τα καλά, με τους Ροδίτες να ζορίζονται να πετύχουν καλάθι. Το 65-41 στο 29’ (!!!) φανερώνει πλήρως την εικόνα του αγώνα στο γ’ δεκάλεπτο με το Ρέθυμνο να είναι το απόλυτο κυρίαρχο μέσα στο παρκέ.
Το «ναυάγιο» του Κολοσσού ήταν συνεχές, με το Ρέθυμνο να κάνει το 70-45 στο 32’ και να αγγίζει το +30 (76-47 στο 34’ και το 80-51 στο 37’). Με προσπάθεια του Μούντι το σκορ έγινε 82-51 (38’), που ήταν και η μέγιστη τιμή στην αναμέτρηση του Ρεθύμνου, με τον Κολοσσό απλά να μειώνει στο τελικό σκορ. Οι γηπεδούχοι είχαν πολυφωνία στο σκοράρισμα, περισσότερες λύσεις και εκμεταλλεύθηκαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την απώλεια των Ροδιτών. Μούντι, Γκούντγουιν, Άρμστεντ και Ντάνιελς πέτυχαν διψήφιο αριθμό πόντων και λίγο έλλειψε να τους ακολουθήσουν οι Γιαννόπουλος και Μόρισον. Από τον Κολοσσό καλύτερος ήταν ο Τζόουνς (πέτυχε 11 από τους 13 πόντους του στο α’ ημίχρονο) και προσπάθησε αρκετά ο Σχίζας. Ο Γιάννης Γεωργαλλής επέστρεψε στους αγώνες μετά από τρία χαμένα παιχνίδια, λόγω τραυματισμού.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 22-19, 43-34(ημ.), 65-43, 89-61
Διαιτητές: Καρακατσούνης- Γεωργιάδης- Παφίλης
ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Άρμστεντ 11(1), Ντάνιελς 10(1), Γκούντγουιν 14(1), Κώττας 7(1), Χριστοδούλου 3, Μούντι 18(4), Στεφανίδης 2, Δραγάτης, Θεοδωρίδης, Λι 6, Γιαννόπουλος 9(3), Μόρισον 9(1).
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Ούεαρ 6, Χάρις 14(2), Τζόουνς 13, Σχίζας 9(1), Γεωργαλλής, Μπιλλής, Αγγελάκος 3(1), Σταμάτης, Μπρέι 6, Παπαδάκης, Τσαλμπούρης 2, Ράιτ 8.
*Στα υπόλοιπα αποτελέσματα: Γ.Σ. Κύμης- Γ.Σ. Λαυρίου 94-81, Τρίκαλα- Α.Ε.Κ. 71-82 και Πανιώνιος- Γ.Σ.Λ./Φάρος 74-66.