Ήττα στις λεπτομέρειες για τον Κολοσσό!

Στις λεπτομέρειες ηττήθηκε ο Κολοσσός στο Περιστέρι με 88-78… Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου προσπάθησε φιλότιμα, κοίταξε στα μάτια τη φιλόδοξη ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, αλλά δεν άντεξε μέχρι και το τέλος και γνώρισε την ήττα. Καλύτερο ξεκίνημα από το Περιστέρι καθώς προηγήθηκε 11-3 στα πρώτα τρία λεπτά και διατηρούσε σταθερά μία διαφορά ασφαλείας (20-13), μέχρι το 6’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Κολοσσός έβγαλε αντίδραση μέσα από την άμυνά του, αλλά και την είσοδο του Μορέιρα στο παρκέ, για την ανατροπή και το προβάδισμα (24-25), στο τέλος της πρώτης περιόδου. Ο Κόφεϊ διατηρούσε τους φιλοξενούμενους στο +3 (26-29) στην αρχή του δεύτερου δεκάλεπτου, με τον Κασελάκη να απαντά για το προβάδισμα (31-29) της ομάδας του Σπανούλη, στο 14’. Έκτοτε, ο ρυθμός του παιχνιδιού ανέβηκε ακόμη περισσότερο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι, ενώ το τέλος του πρώτου ημιχρόνου τις βρήκε με το ισόπαλο 43-43.
Πολύ δυνατό ξεκίνημα από τον Κολοσσό στο δεύτερο μέρος, με τους Ντίξον και Μορέιρα να τον στέλνουν στο +6 (47-53), στο 24’. Η απάντηση του Περιστερίου ήρθε από Κασελάκη και Μωραΐτη για την ισοφάριση (55-55), στο 26’. Στη συνέχεια, η εικόνα του ματς έμεινε ίδια, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και στο τέλος να ήταν μαζί (66-66).
Στην αρχή της τέταρτης περιόδου, οι Φρανσίσκο και Κασελάκης έσπρωξαν την ομάδα του Σπανούλη σε επιμέρους σκορ 9-2, για το +7 (75-69), στο 33’. Στη συνέχεια, το Περιστέρι bwin είχε τον έλεγχο, διατηρώντας σταθερά τη διαφορά (83-76) και παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 88-78.
Τα δεκάλεπτα: 24-25, 43-43(ημ.), 66-66, 88-78
Διαιτητές: Κάρδαρης- Μάνος- Ρίζος
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Βασίλης Σπανούλης): Μπίλαν 13, Φρανσίσκο 15(1), Κόλεμαν 2, Μωραΐτης 3, Ραντάνοφ 2, Πουλιανίτης 3(1), Ντένμον 16(1), Κασελάκης 21(4), Χουγκάζ, Χάμερ 13(1).
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Παπαθεοδώρου): Σμιθ 9(1), Μορέιρα 9, Χρυσικόπουλος 5(1), Γιανγκ 8(2), Ντίξον 13(4), Κόφεϊ 17(1), Χατζηδάκης 6, Κατσίβελης 6(1), Τιγκ 3(1), Γιαννόπουλος 2.