Πρόκριση στην εκπνοή για τον Διαγόρα!

Με ”λυτρωτή” τον Ρουγκάλα στην εκπνοή, ο Διαγόρας κέρδισε 1-0 τον Άρη Σούδας στα Περιβόλια των Χανίων και προκρίθηκε στην 4η φάση του κυπέλλου Ελλάδας. Ο δυναμικός αμυντικός με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Τσιαντούλα στο 90ο λεπτό, πέτυχε το μοναδικό γκολ που έκρινε το παιχνίδι στην Κρήτη και χάρισε το εισιτήριο της πρόκρισης στους ”κυανέρυθρους”. Η ομάδα του Σάκη Θεοδοσιάδη πήρε αυτό που ήθελε στο πρώτο επίσημο ματς της χρονιάς και συνεχίζει στο θεσμό του κυπέλλου Ελλάδας…
ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ (από το athlitiko.gr)
4′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Διαγόρα με τον Πίσπα από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή να πλασάρει άουτ.
5′ Απαντά ο Αρης από σουτ του Παπαθανασίου που κοντράρει ο Τσίτας με προβολή προσπάθησε να σκοράρει αλλά μπλόκαρε ο Σκαφίδας.
6′ Σουτ του Παπαδάκη κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.
17′ Σέντρα του Ροκάκη γυριστό σουτ του Τσίτα μπλοκάρει ο Σκαφίδας.
31′ Νέα ευκαιρία για τον Αρη από μπαλιά του Ροκάκη ο Παπαδάκης σουτάρει μέσα από την περιοχή και ο Σκαφίδας αποκρούει.
38′ Σουτ του Πίσπα ψηλά πάνω από την εστία.
43′ Σουτ του Ζούνη άουτ.
51′ Εκπληκτική κούρσα του Παπαδάκη που αποφεύγει δύο παίκτες και σουτάρει για να αποκρούσει ο Σκαφίδας.
55′ Μπαλιά του Μουμίν σουτ του Κουϊρουκίδη ψηλά άουτ.
57′ Ατομική προσπάθεια του Πίσπα και σουτ από πλάγια θέση κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.
61′ Μεγάλη ευκαιρία από κόρνερ του Πίσπα ο Ζούνης εξ επαφής με κεφαλιά στέλνει την μπάλα άουτ.
64′ Από διώξιμο του Βασιλάκη ο Τσίτας εξαιρετικά κατέβασε την μπάλα και την πέρασε στον Παπαθανασίου που από κοντά υπό την πίεση του Ρουγκάλα δεν μπόρεσε να τη στείλει προς την εστία με τον Σκαφίδα να μπλοκάρει.
72′ Πάσα του Τσιαντούλα ο Πίσπας από πλάγια θέση πήγε να αιφνιδιάσει τον Καλαμαρίδη που μπλόκαρε.
90′ Φάουλ του Ρουγκάλα απέκρουσε ο Καλαμαρίδης.
90′ ΓΚΟΛ: Από κόρνερ του Τσιαντούλα ο Ρουγκάλας με κεφαλιά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

ΑΡΗΣ ΣΟΥΔΑΣ (Νίκος Μαναρώλης): Καλαμαρίδης, Κοκκινάκης (76′ Τσίγκας), Στεφανίδης, Βασιλάκης, Βαρδάκης (87′ Μπακογιάννης), Κυτράκης, Παπαθανασίου, Μαθιουδάκης, Τσίτας, Παπαδάκης (79′ λ.τρ. Σελάμης), Ροκάκης (87′ Αναστασόπουλος).
Π.Α.Ε. ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Σάκης Θεοδοσιάδης): Σκαφίδας, Νογκουέιρα (46′ Τσιαντούλας), Τάτσης (60′ Σάιμπερτ), Ρουγκάλας, Σινγκ, Γιώργου, Παπαδόπουλος (46′ Μουμίν), Πίσπας (83′ Ντος Σάντος), Κουϊρουκίδης, Ζούνης, Λαμπίρης (83′ Μπούμπας).