Καλωσόρισες Γ’ Εθνική

Το εισιτήριο της επιστροφής της στις Εθνικές Κατηγορίες «σφράγισε» η ομάδα της Ρόδου , μετά από την νίκη της με σκορ 3-0 επί του Ποσειδώνα Καρδαμύλων στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των αγώνων μπαράζ για την άνοδο στην Γ’ Εθνική Κατηγορία.
Τα «ελάφια» του Σάββα Ορφανίδη, είχαν σε μεγάλη ημέρα τον Γιώργο Δελαπόρτα που πέτυχε και τα τρία γκολ, εξασφαλίζοντας και μαθηματικά τον προβιβασμό τους.
Η Ρόδος ήταν καλύτερη σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, έχοντας την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής.
Οι «πράσινοι» της πόλης μας δημιούργησαν ευκαιρίες για να σκοράρουν στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο δεν τις εκμεταλλεύτηκαν και έτσι το πρώτο σαρανταπεντάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 0-0.
Στο δεύτερο ημίχρονο η Ρόδος, και με τις αλλαγές που έκανε ο Σάββας Ορφανίδης, έγινε πιο ουσιαστική στην τελική προσπάθεια, με τον Γιώργο Δελαπόρτα να παίρνει το «όπλο» του, σκοράροντας τρεις φορές στο 55ο , 65ο και 86ο λεπτό και διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.
Τα γκολ
55ο λεπτό, ο Γιώργος Δελαπόρτας με απευθείας εκτέλεση κόρνερ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μπάχα, κάνοντας το 1-0 για την Ρόδο.
65ο λεπτό, ο Γιώργος Δελαπόρτας έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή του Ποσειδώνα και με ψύχραιμο σουτ έκανε το 2-0 για την Ρόδο.
86ο λεπτό, ο Γιώργος Δελαπόρτας με εκπληκτικό ψηλοκρεμαστό πλασέ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, πετυχαίνοντας το τρίο προσωπικό του τέρμα, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0 για την Ρόδο.
Ρόδος: Κεφάλας, Καντιμοίρης, Καλημέρης (46ο Αρχοντούλης), Αξιώτης, Νικήτας, Ιμεραλιλάι, Δελαπόρτας, Ορφανίδης (69ο Καμπούρης), Θεοδοσίου, Ευγενικός, Παυλίδης (75ο Παυλίδης)
Ποσειδώνας Καρδαμύλων: Μπάχας, Λοΐζος, Νιάκας, Μπακογιώργης, Γιοβανάκης ( 75ο Καραμπουρνιώτης), Μελέκος, Δημητρακάκης (65ο Γαλάνης), Σταματελόπουλος, Ντεμίρι, Λάγκωνας (84ο Σημαδόπουλος), Μελιτζάνης.