Επέστρεψαν στην κορυφή τα Πηγάδια!

Τα Πηγάδια κατέκτησαν τον φετινό τίτλο στο Ποσειδώνιο Κύπελλο Καρπάθου που διεξήχθη τον τελευταίο έναν μήνα στο νησί, καθώς επικράτησαν στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης, του Απόλλωνα Βωλάδος με σκορ 2-1.

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, τα Πηγάδια πήραν τη νίκη και πανηγύρισαν την επιτυχία τους στο κατάμεστο Δημοτικό γήπεδο της Μαραθάς στην Κάρπαθο.  Τα Πηγάδια άνοιξαν το σκορ στο 35ο λεπτό με τον Καζηλιέρη, ωστόσο η «απάντηση» για τον Απόλλωνα ήταν άμεση και με δυνατό σουτ του Μάριου Χαλκιά, ο Απόλλωνας ισοφάρισε. Στο 81’ η ομάδα της Βωλάδας στάθηκε άτυχη, αφού το σουτ του Σταυριανού χτύπησε στο δοκάρι, ενώ αμέσως μετά η «χρυσή» αλλαγή των Πηγαδίων, ο Θανάσης Ρουσάκης έκανε το 2-1.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Απόλλωνας είχε και δεύτερο δοκάρι στο 84’, ενώ στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Κοσμάς και η ομάδα της Βωλάδας έπαιξε με 10 παίκτες για ελάχιστα δευτερόλεπτα. Δοκάρι είχαν και τα Πηγάδια στο 27′ με κεφαλιά του Διακόπουλου.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Δημήτρης Ατσικνούδας με βοηθούς τους Σταμάτη Αντωνά και Αντώνη Παπαβασιλείου.

Α.Σ. Πηγάδια (Β. Διακόπουλος): Γαλάνης, Καουκακης, Χριστόπουλος. Γ. Σπανός, Καραμηνάς, Διακόπουλος, Μανωλάκης, Χαλκιας (62′ Νασόπουλος), Καζηλιέρης, Φελουζής (62′ Ρουσάκης), Μ. Σπανός
Απόλλων Βωλαδος (Γιοβαν Μιχαήλοβιτς): Μαργαριτης, Κοσμας, Ρισιωτης, Σακελλάρης, Κ. Σταυριανός Κ. (54′ Βογιατζιδάκης), Χριστοδουλάκης, Μαντιναος, Μανολιος, Βαρδαούλης, Χαλκιας, Φ. Σταυριανός

*Πριν από το παιχνίδι βραβεύθηκε για το ήθος του ο ποδοσφαιριστής του Άρη Όθους Τάσος Λέου.
*Τον τελικό παρακολούθησε και ο έπαρχος Καρπάθου- Κάσου Γιάννης Μηνατσής.