Κερδισμένος ο Ηρακλής Λάρδου

Ο Ηρακλής Λάρδου ήταν ο μεγάλος κερδισμένος της εμβόλιμης 25ης αγωνιστικής της Α’ κατηγορίας, καθώς με τη νίκη του στη Λίνδο κόντρα στον Κλεόβουλο και σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα, πήρε βαθιά «ανάσα» στη «μάχη» που γίνεται για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Η πρωτοπόρος Ρόδος δεν συνάντησε δυσκολίες από τον Αστέρα Μασάρων, ενώ Φοίβος και Διαγόρας μοιράστηκαν τους βαθμούς στην Κρεμαστή. Αναλυτικά:

ΑΡΗΣ ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΥ-ΚΑΛΥΜΝΙΑΚΟΣ 6-0

Εύκολο έργο είχε ο Άρης Αρχαγγέλου στο γήπεδο του κόντρα στον ελλιπή Καλυμνιακό, τον οποίο και συνέτριψε με το εντυπωσιακό 6-0, παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που ήθελαν το θετικό αποτέλεσμα. Μεγάλοι πρωταγωνιστές των «κιτρινόμαυρων» ήταν οι Μπαϊρακτάρης και Μαρκόπουλος, οι οποίοι σημείωσαν από δύο γκολ. Ο πρώτος στο 30’ και το 44’, ενώ ο δεύτερος στο 35’ και το 55’. Ενδιάμεσα, ο Λαμπριανός είχε κάνει το 3-0 για τον Άρη, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ζαρκαδούλας στο 70’.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΒΑΤΙΟΥ-ΗΡΑΚΛΗΣ ΜΑΡΙΤΣΩΝ 1-3

Με τους τρεις βαθμούς της νίκης έφυγε από το γήπεδο Βατίου ο Ηρακλής Μαριτσών που επικράτησε με 3-1 του τοπικού Διαγόρα. Ο Στεφανάκης άνοιξε το σκορ για τους Μαριτσενούς στο 19ο λεπτό, για να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του ο Αγγελόπουλος, δώδεκα λεπτά αργότερα. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν πριν το τέλος του πρώτου μέρους με το αυτογκόλ του Τσούφιου στο 41’, όμως στην επανάληψη δεν μπόρεσαν να φτάσουν στο γκολ τις ισοφάρισης και μοιραία γνώρισαν την εντός έδρας ήττα, με τον Καρίκη να πετυχαίνει στο 68’ το τελικό 1-3.

ΚΛΕΟΒΟΥΛΟΣ-ΗΡΑΚΛΗΣ ΛΑΡΔΟΥ 0-2

Μεγάλη νίκη και παράλληλα βαθιά βαθμολογική «ανάσα» πήρε ο Ηρακλής Λάρδου, που πέρασε νικηφόρα από τη Λίνδο, επικρατώντας του Κλεόβουλου με 2-0. Με αυτό το αποτέλεσμα οι Λαρδιακοί απομακρύνθηκαν από την επικίνδυνη ζώνη, όμως χρειάζονται ακόμη βαθμούς για να μπορέσουν να αισθανθούν ασφαλείς αναφορικά με την παραμονή τους στην κατηγορία. Τα «χρυσά» γκολ για τον Ηρακλή Λάρδου, που του χάρισαν και τους τρεις βαθμούς, πέτυχαν ο Ταγκάεφ στο 24ο λεπτό της συνάντησης και ο Ευαγγελίδης στο 85’.

ΚΛΕΑΝΘΗΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΠΟΛΛΩΝΩΝ 3-1

Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε ο Κλεάνθης για να νικήσει τον Απόλλωνα Απολλώνων στο Παραδείσι, κάτι το οποίο και έκανε με 3-1.. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά από το πρώτο λεπτό και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο 6’ με τον Θεοδωρακόπουλο. Στο 12΄ο Πελέκης «έγραψε» το 2-0 για τον Κλεάνθη, ενώ 3-0 σημείωσε ο Αλεξανδρίδης στο 22’. Ο Απόλλωνας κατάφερε απλά να μειώσει το σκορ σε 3-1 στο 82’ με τον Λολάκη.

ΑΕΡΑ-ΔΟΞΑ ΨΙΝΘΟΥ 4-2

«Άρωμα» Αγγλίας πήραν οι φίλοι του ποδοσφαίρου που  βρέθηκαν στ’ Αφάντου, καθώς παρακολούθησαν ένα εντυπωσιακό παιχνίδι, που ολοκληρώθηκε με την ΑΕΡΑ να επικρατεί με 4-2 της Δόξας Ψίνθου στο γειτονικό ντέρμπι. Για τους Αφαντενούς ο Μασάδο πέτυχε χατ τρικ (11’, 33’, 47’), με τον Λαουδίκο να σημειώνει το τέταρτο τέρμα τους στο 54’, ενώ για τη Δόξα σκόραρε δις ο Θεόδωρος Λυριστής (21’, 56’).

ΑΝΤΙΜΑΧΟΣ-ΑΝΤΑΓΟΡΑΣ 2-1

Ο Αντίμαχος ήταν ο νικητής στο ντέρμπι της Κω, καθώς κέρδισε με 2-1 τον Ανταγόρα στην Αντιμάχεια και τον «βύθισε» ακόμη περισσότερο στην ουρά της βαθμολογίας. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που πήραν «κεφάλι» στο σκορ στο 34’ με τον Αρκούδα, όμως στην επανάληψη, ο Αντίμαχος, με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να «γυρίσει» το ματς και  να πανηγυρίσει το «τρίποντο». Ο Παπανικολάου στο 83’ ισοφάρισε για τους γηπεδούχους, ενώ στο 91’ ο Κόκκαλης πέτυχε το νικητήριο τέρμα για την ομάδα του.

ΦΟΙΒΟΣ ΚΡΕΜΑΣΤΗΣ-ΔΙΑΓΟΡΑΣ 0-0

Ήταν το ντέρμπι της αγωνιστικής, αλλά και το μοναδικό ματς που ολοκληρώθηκε ισόπαλο και χωρίς γκολ. Φοίβος και Διαγόρας έμειναν στο 0-0 στην Κρεμαστή, σε ένα ματς που δεν χρίζει ιδιαίτερης κριτικής, καθώς οι φάσεις ήταν λιγοστές και το τελικό αποτέλεσμα δίκαιο, βάσει της εικόνας που παρουσίασαν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο.

ΑΣ ΡΟΔΟΣ-ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΑΣΑΡΩΝ 4-0

Την προέλαση της συνέχισε η Ρόδος, η οποία νίκησε με 4-0 τον Αστέρα Μασάρων στο Δημοτικό Στάδιο και οδεύει ολοταχώς προς την… φιέστα για την κατάκτηση του τίτλου. Τα «ελάφια» πραγματοποίησαν ακόμη μια καλή εμφάνιση και έφτασαν εύκολα στην επικράτηση, με τον Ευγενικό να ανοίγει το σκορ στο 6ο μόλις λεπτό. Το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, ενώ στην επανάληψη οι Παυλίδης (46’), Καντιμοίρης (55’) και Καλημέρης (62’) έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των «πρασίνων».