Νέα βαριά ήττα του Ιπποκράτη!

Ένα γύρο χωρίς νίκη στην Α2 Κατηγορία συμπλήρωσε ο Ιπποκράτης Κω, ο οποίος έχασε εύκολα (79-43) και από την Ε.Φ.Α.Ο. Ζωγράφου. Η ομάδα του Πέτρου Αργυρίου προσπάθησε κυρίως στο β’ δεκάλεπτο, αλλά κατέρρευσε στην επανάληψη και η παρουσία της στο β’ γύρο έχει καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Ιπποκράτης ολοκλήρωσε τον α’ γύρο χάνοντας και στα 10 παιχνίδια, δεν έχει ελπίδες παραμονής και βηττήθηκε εύκολα στου Ζωγράφου από μία ομάδα που παλεύει για να σωθεί. Με κορυφαία την Στεργιοπούλου, οι Αθηναίες ξέφυγαν με το καλημέρα 7-0 (2’), πιέζοντας σε όλο το γήπεδο και αναγκάζοντας σε πολλά λάθη τον Ιπποκράτη. Η διαφορά έφτασε ακόμη και σε διψήφιο αριθμό (15-5 στο 5’) και η ψαλίδα άνοιξε στο +15 (21-6 στο 7’), με την Ε.Φ.Α.Ο.Ζ. να κάνει ότι θέλει στο παρκέ, ενώ το α’ δεκάλεπτο τελείωσε με 25-14.
Στο β’ δεκάλεπτο, ο Ιπποκράτης έδειξε σημεία ζωής και ισορρόπησε το παιχνίδι μειώνοντας σε 25-16 και 31-24 (15’). Στο τελευταίο τρίλεπτο η αθηναϊκή ομάδα ανέβασε στροφές και έκανε το σκορ 42-29, που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου. Στο β’ ημίχρονο η εικόνα του Ιπποκράτη ήταν αποκαρδιωτική… Η Ε.Φ.Α.Ο.Ζ. επέβαλε πλήρως το ρυθμό της και ξέφυγε αρχικά με 46-29 (22’), ενώ… εξαφανίστηκε (53-33 στο 27’). Με νέο σερί το σκορ έγινε 59-33 και το γ’ δεκάλεπτο έκλεισε με +30 (63-33), με επιμέρους σκορ 21-4. Ο Ιπποκράτης με το ζόρι άλλαζε πάσες, έκανε πολλά λάθη και το παιχνίδι τελείωσε, αφού η Ε.Φ.Α.Ο.Ζ. ήταν κυρίαρχη στο παρκέ. Η τελευταία περίοδος ήταν τυπική, με το σκορ να γίνει και 71-35 (33’) για να τελειώσει με 79-43 και επιμέρους σκορ 37-14(!) στο β’ ημίχρονο για τις Αθηναίες.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 25-14, 42-29(ημ.), 63-33, 79-43
Διαιτητές: Σάλτας- Τσαούση
Ε.Φ.Α.Ο. ΖΩΓΡΑΦΟΥ (Σκαρλάτος): Μάνου 12(3), Δερμιτζάκη 9(1), Τσάτση 1, Αντωνιάδου 8, Χόνι, Νίτσογλου 9, Στεργιοπούλου 25(3), Ψαρρού 3(1), Πατσιατζή, Κριμιτζά 6, Μπαχ, Καλαϊτζιδακη 6(2).
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Αργυρίου): Γκοτζάι 10, Μιλίκοβιτς 2, Πατμίου 3, Κιαπόκα 2, Καλυμνιονάρη 4, Σβύνου 5, Χρυσάκη 14, Κουντουριώτη 3(1), Ψαρού.