Ήττα και προβληματισμός στην Α.Ε. Δικαίου!

Μετά από μία πολύ κακή εμφάνιση, η Α.Ε. Δικαίου ηττήθηκε στην Κω από τη Νίκη Αμαρουσίου με 67-57. Η κωακή ομάδα ηττήθηκε δίκαια από τη Νίκη, στο πρώτο από τα τρία συνεχόμενα εντός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα. Η Α.Ε. Δικαίου, που δεν έχει παιχνίδι μέσα στη ρακέτα, τα «έσπασε» στην κυριολεξία έξω από τα 6,75, όπου επέμενε χωρίς επιτυχία και δεν κατάφερε να βρει ποτέ ρυθμό στο παιχνίδι της. Από την αρχή του αγώνα η Νίκη Αμαρουσίου έλεγξε το ρυθμό και προηγήθηκε 2-9 (3’) και 10-16 (8’), για να πλησιάσουν οι Κώοι σε 13-16. Οι παίκτες της Α.Ε. Δικαίου ήταν εκνευριστικά άστοχοι, με τους ψηλούς της Νίκης να κερδίζουν κατά κράτος τη μάχη μέσα στη ρακέτα. Στο β’ δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι είχαν σταθερά το προβάδισμα (16-20 στο 12’ και 21-24 στο 17’), με το ρυθμό του αγώνα να είναι πολύ χαμηλός.
Στο β’ ημίχρονο και συγκεκριμένα στο γ’ δεκάλεπτο η Νίκη Αμαρουσίου έκανε ότι έπρεπε για να φτάσει εύκολα στη νίκη. Με ομαδικό πνεύμα και παίζοντας μέσα στη ρακέτα, οι Αθηναίοι ξέφυγαν 28-40 (25’), με τη διαφορά να φτάνει ακόμη και τους 19 πόντους (33-52) με επιμέρους σκορ 12-24! Στην τελευταία περίοδο οι Κώοι αντέδρασαν αλλά ήταν ήδη αργά. Το σκορ έγινε 40-53 (33’) και 49-63 (37’), αλλά το νερό είχε μπει στο αυλάκι και η Νίκη Αμαρουσίου πήρε δίκαια τη νίκη. Η Α.Ε. Δικαίου έχει τρομερό πρόβλημα μέσα στη ρακέτα και όταν δεν μπαίνουν τα μακρινά σουτ, δύσκολα θα μπορεί να κερδίσει…
Τα δεκάλεπτα ήταν: 13-16, 21-28(ημ.), 33-52, 57-67
Διαιτητές: Νικολάου- Τσατταλιού
Α.Ε. ΔΙΚΑΙΟΥ (Τζομάκας): Βάση 2, Δρόσος Μ. 3(1), Τρύπας 12(1), Τριτσάρης 8(1), Παρβαντώνης 8(2), Χατζησταμάτης 16(1), Δρόσος Π. 1, Λάμπρου 4, Καραθωμάς, Χατζηγιακουμής 3(1), Καλής.
ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ: Πετρίδης, Βαφιάς 18(2), Χατζηχαραλάμπους 8(2), Γεωργακόπουλος 10, Κυπριτζόγλου 16(2), Τσιάτσιος 1, Δέλλιος 14, Μαυρομανωλάκης.

Ο Α.Ο. Μυκόνου κέρδισε πολύ δύσκολα στο ντέρμπι κορυφής τον Α.Ο. Πεύκης και απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής στον 3ο όμιλο της Γ’ Εθνικής. Πολύ μεγάλη νίκη πέτυχε η Νίκη Αμαρουσίου στην Κω επί της Α.Ε. Δικαίου, που βρίσκεται πλέον στην 9η θέση. Ο Α.Ο.Κ. Χαλανδρίου συνεχίζει την ανοδική του πορεία κερδίζοντας τον Α.Ο. Ερμιονίδας, ενώ η Αγία Παρασκευή επικράτησε της Ελευθερίας Μοσχάτου και ο Α.Σ. Πέρα εκτός έδρας του Ποσειδώνα Λουτρακίου. Την προσεχή Τετάρτη, η Αγία Παρασκευή θα υποδεχθεί τον ουραγό Τήρων Αγίων Θεοδώρων σε εξ αναβολής παιχνίδι.