Με προορισμό την πρωτεύουσα αναχωρούν σήμερα ακτοπλοϊκώς οι Μικτές ομάδες Παίδων και Νέων Δωδεκανήσου, καθώς το Σάββατο στη Χαλκίδα, ξεκινάει η Α’ φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Προεπιλογής Εθνικών Ομάδων, με τα συγκροτήματα του νομού μας να συμμετέχουν στον 10ο όμιλο.

Αντίπαλοι στην πρώτη αυτή φάση του θεσμού, θα είναι οι αντίστοιχες ομάδες από τις ΕΠΣ Κυκλάδων, Λέσβου, Σάμου και Χίου, με το τουρνουά να ολοκληρώνεται την ερχόμενη Πέμπτη. Η ομάδα Παίδων Δωδεκανήσου θα αγωνίζεται στις 13.00, ενώ η Νέων θα δίνει τα παιχνίδια της στις 15.00.

Υπεύθυνος της αποστολής είναι ο πρόεδρος της επιτροπής Καλλιέργειας και Ανάπτυξης, κ. Μιχάλης Αδαμάκης, ενώ την επιλογή των ποδοσφαιριστών έκαναν οι ενωσιακοί προπονητές κ. Γιάννης Σιφωνιός (Παίδες) και Θεόδωρος Θεοδώρου (Νέοι), οι οποίοι έχουν προετοιμάσει κατάλληλα τους παίκτες τους για τα επερχόμενα ματς.

Οι Μικτές μας ομάδες διαθέτουν και φέτος πολλά ταλέντα στις τάξεις τους και σίγουρα οι σκάουτερ που θα βρεθούν στα γήπεδα της Χαλκίδας, στα οποία θα διεξαχθεί το τουρνουά του 10ου ομίλου θα έχουν αρκετή «δουλειά».

Οι άνθρωποι της ΕΠΣΔ και οι προπονητές των ομάδων μας είναι επίσης αισιόδοξοι ότι η «εξαγωγή» ταλέντων θα συνεχισθεί και φέτος, καθώς η δουλειά που γίνεται στις ακαδημίες του νομού μας έχει αρχίσει και αποδίδει «καρπούς» τα τελευταία χρόνια, με χαρακτηριστικά παραδείγματα τις μετεγγραφές πολλών νεαρών παικτών σε ομάδες εθνικών κατηγοριών.

Οι αποστολές των Μικτών ομάδων Δωδεκανήσου είναι οι ακόλουθες:

ΜΙΚΤΗ ΠΑΙΔΩΝ (Γιάννης Σιφωνιός):

Παράσχος Καλανδρώνης (Ρόδος), Θεόδωρος Φουκάρας, Αλέξανδρος Αρετόγλου (Ιππότες), Ηρακλής Αντωνίου, Μάριος Ζούνης, Δημήτριος Μαγιόγλου, Εμμανουήλ Χατζηδημητρίου (Ατρόμητοι), Μιχαήλ Πιστόλας, Σάββας Τζουανάκης, Σίμος Καραμανώλης, Μιχαήλ Φλάγκος (Διγενής), Νικήτας Νικολής, Δημοσθένης Κοντός (Ηρακλής Λάρδου), Γεώργιος Αλαβέρας (Ιάλυσος), Άγγελος Αρίφι (Κλεάνθης), Εμμανουήλ Αυγουστάκης (Αρένα), Χαράλαμπος Μπίλλης (Νικαγόρας), Ιωάννης Λάντζιος (ΟΑ Κω)

ΜΙΚΤΗ ΝΕΩΝ (Θεόδωρος Θεοδώρου):

Γεώργιος Λιβισιανός, Γεώργιος Αναστασιάδης, Αντώνης Διακογεωργίου (Κλεόβουλος), Χρήστος Βισβύκης, Βασίλης Κουρούνας, Δημοσθένης Κόρλος, Γεώργιος Κανάρης (Διαγόρας), Γεώργιος Καλλιώρας (Διγενής), Νικόλαος Κρεκούκιας, Άγγελος Φιλιππάκου (Εθνικός Αρχίπολης), Χριστόφορος Γανωτάκης, Παναγιώτης Τρέχας, Ροντιάν Κουντούρη  (Ρόδος), Αλέξανδρος Λώλης (Δόξα Καρδάμαινας), Άγγελος Κανάνης (ΠΑΟ Κω), Παναγιώτης Δασκαλάκης (Ανταγόρας), Γεώργιος Σβύνος (Πολυβώτης Νισύρου), Αντώνης Τριμάτης (ΑΟ Δικαίου)

Το πρόγραμμα των Μικτών μας στη Χαλκίδα:

1η Αγωνιστική- Σάββατο 25/10/2014
Ενωσιακό Εύβοιας: ΕΠΣ Κυκλάδων -ΕΠΣ Δωδεκανήσου
2η Αγωνιστική-Κυριακή 26/10/2014
Δεν αγωνίζεται η Ε.Π.Σ. Δωδεκανήσου
3η Αγωνιστική-Δευτέρα 27/10/2014
Ενωσιακό Εύβοιας: ΕΠΣ Δωδεκανήσου-ΕΠΣ Λέσβου
4η Αγωνιστική-Τρίτη 28/10/2014
Δεν αγωνίζεται η Ε.Π.Σ. Δωδεκανήσου
5η Αγωνιστική-Τετάρτη 29/10/2014
Ενωσιακό Εύβοιας: ΕΠΣ Δωδεκανήσου-ΕΠΣ Σάμου
6η Αγωνιστική-Πέμπτη 30/10/2014
Ενωσιακό Ευβοίας: ΕΠΣ Χίου -ΕΠΣ Δωδεκανήσου

Σχολιασμός άρθρου

ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ