Ο Μπλερ κέρδισε μόνος του τον Γ.Σ. Δωδεκάνησος!

Την ήττα με σκορ 73-54 γνώρισε ο Γ.Σ. Δωδεκάνησος στην Αθήνα από τον Άτλαντα για την Α1 Κατηγορία στο μπάσκετ με αμαξίδιο. Ο Αμερικανός αθλητής Μπλερ ήταν στην κυριολεξία μία ΟΜΑΔΑ μόνος του, πετυχαίνοντας 53 πόντους. Έκανε πράγματα και θαύματα στο παρκέ, σκόραρε όπου και όπως ήθελε και οδήγησε τους Αθηναίους στη νίκη, στο παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής για την Α1 Κατηγορία στο μπάσκετ με αμαξίδιο. Η ροδίτικη ομάδα έπαιξε καλά μόνο στο α’ δεκάλεπτο, άντεξε μέχρι το ημίχρονο και στη συνέχεια ηττήθηκε εύκολα από τον… Μπλερ. Όσο απίθανο κι αν ακούγεται ο Μπλερ πέτυχε μόνος του έναν πόντο λιγότερο απ’ ότι ολόκληρος ο Γ.Σ. Δωδεκάνησος σε μία ακόμη «μαγική» παράσταση
Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για τους Ροδίτες που προηγήθηκαν με 2-7, ενώ άντεξαν στο… προσπέρασμα του Άτλαντα (10-9) και ξέφυγαν με τους Χαμαντί και Γκιουρκάν με +8 (12-20). Όλα λειτούργησαν άψογα για τον Γ.Σ.Δ. στο α’ δεκάλεπτο, παρά τις προσπάθειες του Μπλερ. Στη συνέχεια η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην… Οι Αθηναίοι βελτίωσαν την άμυνα τους ο Μπλερ σκόραρε κατά ριπάς και το σκορ έγινε 23-24 με σερί 9-2. Οι Ροδίτες ξέφυγαν με 25-30, αλλά ο Άτλας Αθηνών κατάφεραν να προηγηθούν με 31-30 στο ημίχρονο.
Στο β’ ημίχρονο ο Άτλας ήταν απόλυτος κυρίαρχος και με τον Μπλερ να «κόβει και να ράβει», ξέφυγε στο σκορ και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα. Το σκορ έγινε 39-34 και 43-36 (25’), με την ομάδα μας να έχει πολλά αμυντικά θέματα. Το γ’ δεκάλεπτο τελείωσε με +9 (55-46), ενώ στο φινάλε οι γηπεδούχοι επέβαλαν πλήρως το ρυθμό τους. Η διαφορά έγινε διψήφια, η ψαλίδα, με τη μέγιστη τιμή να είναι το +23 73-50 στο 38’ και τον Άτλαντα Αθηνών να κερδίζει με +19, χάρη στον ΑΠΙΘΑΝΟ Μπλερ που πέτυχε 55 από τους 73 πόντους της ομάδας του.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 14-22, 31-30(ημ.), 55-46, 73-54
Διαιτητές: Ξυλάς- Ζακεστίδης
ΑΤΛΑΣ ΑΘΗΝΩΝ (Aνδριανοπούλου): Ντικουμάνα, Ross 4, Blair 53(2), Ντομγκιόνι 2, Ράσα 8, Βατικιώτης, Γκοτζαράι 2, Ζαφειρόπουλος, Ζώης, Κωνσταντινόπουλος 4,
Γ.Σ. ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΣ (Μποσγανάς): Λουκάς 2, Χατζηκαντής 8, Μιχαήλου, Χαμαντί 20, Λυκοπάντης 2, Hennagir 4, Χατζηδημητρίου Μ. 4, Μαλωνάς, Γκιουρκάν 14.