Φιλική ήττα με κακή εικόνα από Κολοσσό!

Τη φιλική ήττα με σκορ 84-68 από τον Άρη γνώρισε ο Κολοσσός στο ”Αλεξάνδρειο”. Οι ”θαλασσί” παρουσίασαν κακή εικόνα και μάλιστα βρέθηκαν να χάνουν ακόμη και με διαφορά 26 πόντων στο 31′ (73-47). Ο Ηλίας Καντζούρης έχει να διορθώσει πολλά και σημαντικά πράγματα για την ομάδα του και αυτό πρέπει να γίνει άμεσα, διότι σε λίγες μέρες ξεκινάει το νέο πρωτάθλημα της Basket League. Μετά το αρχικό 4-9, με δύο τρίποντα του Γουίλιαμς ο Άρης προσπέρασε με 10-9. Ο Κολοσσός προηγήθηκε εκ νέου με 10-14, όμως με σερί 7-0 οι «κιτρινόμαυροι» ξαναπήραν τα ηνία (17-14) και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο 24-22. Στη δεύτερη περίοδο η άμυνα του Άρη δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να σκοράρουν και με σερί 9-0 η διαφορά ανέβηκε στους 17 πόντους (42-25), πριν το 45-33 του ημιχρόνου.
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κολοσσός μείωσε στους 10 πόντους (53-43), όμως ακολούθησε ένα επιμέρους 15-2 του Άρη για να γίνει το σκορ 68-45, ενώ η περίοδος έληξε στο 71-47 με τρίποντο του Πουλιανίτη. Ο Άρης έφτασε τη διαφορά στο μέγιστο σημείο της (73-47). Ακολούθησε ένα σερί 0-12 των φιλοξενούμενων οι οποίοι μείωσαν σε 73-59, όμως ο Άρης βρήκε λύσεις με κύριο εκφραστή τον Κάουαν JR και κράτησε τη διαφορά ως το τέλος. Για τον Κολοσσό δεν έπαιξε ο Τάι Λόσον, ενώ με τον Άρη δεν αγωνίστηκαν οι Χάνλαν και Σχίζας, με τους Θεσσαλονικείς να παίζουν με τέσσερις ξένους.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 24-22, 45-33(ημ.), 71-47, 84-68
ΑΡΗΣ (Γιάννης Καστρίτης): Τζούστον 11, Κάουαν JR 16(2), Σιδηροηλίας 5, Πουλιανίτης 4(1), Πετανίδης, Λόκετ 7, Νετζήπογλου 4, Γουίλιαμς 22(6), Κώττας 9, Σταμάτης 6(2).
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Ηλίας Καντζούρης): Ξανθόπουλος 2, Μέσιτσεκ 15, Πράπας, Μομίροφ 10(2), Γουίλιαμς 12(3), Μαργαρίτης 3, Μπιλλής, Μίλερ 7, Τιλί 16(3), Χατζηδάκης 1, Σλαφτσάκης 2.