Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ημιμαραθωνίου: Στην 9η θέση ο Μιχάλης Χατζηιωάννου

Την Κυριακή στο Ολυμπιακό κωπηλατοδρόμιο στον Σχινιά, έγινε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ημιμαραθωνίου δρόμου Ανδρών- Γυναικών, με την συμμετοχή του Μιχάλη Χατζηιωάννου του ΑΓΕΣ Κάμειρος.
Ο 31χρονος Συμιακός δρομέας, καταβάλλοντας κάθε δυνατή προσπάθεια, κατάφερε να τερματίσει στην 9η θέση στους Άνδρες με χρόνο 1 ώρα 13 λεπτά και 24 δευτερόλεπτα.
Από εκεί και πέρα, όπως και το 2019 έτσι και φέτος, ο Παναγιώτης Καραΐσκος (ΠΓΣ) αναδείχθηκε πρωταθλητής στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ημιμαραθωνίου δρόμου επιβεβαιώνοντας τη σταθερά ανοδική πορεία του στα τελευταία χρόνια στους δρόμους μεγάλων αποστάσεων. Ο αθλητής του Σταύρου Καρρέ από την αρχή του αγώνα επέλεξε να πάρει τα ηνία και να δώσει το ρυθμό στους αντιπάλους του.
Μαζί του στα πρώτα χιλιόμετρα ήταν ο Χριστόφορος Μερούσης (Φ.Ο. Βροντάδων) και λίγο πιο πίσω ο Γιώργος Τάσσης (Α.Ο. Τρίτων Χαλκίδας), που ωστόσο δεν κατάφερε να τερματίσει τον αγώνα του, αφού είχε κάποιες ενοχλήσεις και εγκατέλειψε λίγα χιλιόμετρα πριν τον τερματισμό. Ο Γιάννης Ζερβάκης (Α.Ο. Τρίτων Χαλκίδας) ήταν αυτός που είχε τις περισσότερες δυνάμεις στο τέλος και κατάφερε από την τέταρτη θέση, όπου ήταν στο μεγαλύτερο μέρος της διαδρομής να ανέβει στην δεύτερη θέση τερματίζοντας σε 1 ώρα 10.50. Η τριάδα των νικητών έκλεισε με τον Χριστόφορο Μερούση, που διένυσε την απόσταση σε 1.11.07 και πρόσθεσε μία ακόμη καλή παρουσία στο πλούσιο βιογραφικό του.
Η Κατερίνα Ασημακοπούλου (Α.Ο. Μυκόνου) επέστρεψε στην κορυφή μιας πανελλήνιας διοργάνωσης, ένα χρόνο από την κατάκτηση της δεύτερης θέσης στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Μαραθωνίου. Η αθλήτρια του Νίκου Πολιά επέστρεψε στα τελευταία χρόνια στην αγωνιστική δράση με στόχο να διεκδικήσει καλές επιδόσεις στον μαραθώνιο. Η 38χρονη τερμάτισε σε 1.19.20 και βελτίωσε το ατομικό της ρεκόρ, ενώ άφησε πίσω της την Μοσχούλα Μανούσου- Παρασκευοπούλου (Γ.Σ. Κηφισιάς) με 1.20.18, την αθλήτρια που προηγούνταν στο μεγαλύτερο μέρος της διαδρομής. Η τριάδα των νικητριών έκλεισε με την Παναγιώτα Βλαχάκη (ΓΑΣ Ιλισσός), που τερμάτισε σε 1ώρα 24.42.