Τα μετάλλια του Κένταυρου στη Χαλκίδα

Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις σε εθνικό επίπεδο με τα σημαντικά αποτελέσματα – δώρα που επεφύλαξαν οι αθλητές του Α.Σ. Κένταυρος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Μικρών Κατηγοριών και τον Πανελλήνιο Αγώνα 18m. Μάλιστα, ο σύλλογος εξέδωσε και σχετική ανακοίνωση για τις επιτυχίες και την παρουσία των αθλητών του στη διοργάνωση: «Με 4 μετάλλια και πολλές εμπειρίες επέστρεψε η αποστολή από τη Χαλκίδα όπου και διεξήχθη το διήμερο 14-15 Δεκεμβρίου το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Μικρών Κατηγοριών και πανελλήνιος αγώνας. Η αποστολή αποτελούνταν από  17 άτομα (10 αθλητές και 7 γονείς) με προπονητή τον Σάββα Κηπουρό. Το διήμερο αυτό συμμετείχαν περίπου 300 αθλητές και αθλήτριες από όλη την Ελλάδα, με τον ΚΕΝΤΑΥΡΟ Ρόδου μοναδικό από το Νότιο Αιγαίο. Συγκεκριμένα το Σάββατο τον Κηπουρό Σάββα στην 1η θέση στην Κατηγορία Β’ Ανδρών Ολυμπιακού Τόξου. Στην ίδια κατηγορία είχαμε για πρώτη φορά την συμμετοχή του κ. Γιαννά Ιωάννη όπου κατέλαβε την 14η θέση. Στην Κατηγορία Β’ Εφήβων Ολυμπιακού Τόξου είχαμε  τον Γεραβέλη Παύλο που κατέλαβε την 1η θέση και εξασφάλισε τον άνοδο του στην Α’ κατηγορία Εφήβων. Στην ίδια Κατηγορία ο Κόνιαρης Δημήτρης κατέβαλε την 2η θέση όπου και αυτός πήρε την άνοδο για την Α’ Κατηγορία Εφήβων. Στην Κατηγορία Α’ Εφήβων Ολυμπιακού Τόξου ο Γιώργος Γιαννάς μετά από μία μέτρια εμφάνιση κατέλαβε την 7η θέση. Στην Κατηγορία Σύνθετου Τόξου ο Εξαδάχτυλος Γιάννης  κατέβαλε την 3η θέση στην Κατηγορία αυτή Ο Εξαδάχτυλος πήρε για πρώτη φορά μέρος σε αγώνα σύνθετου τόξου μετά την αλλαγή που έκανε από το Ολυμπιακό Τόξο. Την Κυριακή ακολούθησαν οι αγώνες των Μικρών Κατηγοριών όπου στην Κατηγορία Κορασίδων συμμετείχε η Κιαζημουσταφά Σταματίας  όπου κατέλαβε την 8η θέση. Στην Κατηγορία Παίδων ο Φαρμακίδης Βασίλης  μετά από ένα καλό 2ο ημίχρονο κατέλαβε  την 10η θέση. Στην ίδια Κατηγορία αγωνιζόταν και ο Μιτζέλος Εμμανουήλ όπου κατέλαβε την 18η θέση. Το απόγευμα της Κυριακής για πρώτη φορά είχαμε  και την συμμετοχή του Κουκιαϊνη Παντελή στην Κατηγορία Παμπαίδων Β’ που κατέλαβε την 17η θέση καθώς και πολλές εμπειρίες. Ηταν μια σημαντική, χρήσιμη και απαραίτητη εμπειρία για όλους που έδειξαν ότι βρίσκονται αγωνιστικά, σε καλό δρόμο. Σημαντικότερο όλων ήταν η αγωνιστική εμπειρία που είχαν οι μικροί και πολλά υποσχόμενοι αθλητές. Εξίσου σημαντική ήταν η εμπειρία συνολικά τις αποστολής στην όποια όλοι στάθηκαν στο ύψος τους. Η αποστολή είχε σημαντική  στήριξη  από την Blue Star Ferries που συνέβαλε για να πραγματοποιηθεί η αποστολή. Τα ο ΔΣ του συλλόγου συγχαίρει τους αθλητές και ευχαριστεί τους γονείς για την στήριξη που παρέχουν στα παιδιά και στον σύλλογο. Συγχαρητήρια και στον προπονητή Κηπουρό Σάββα, που άοκνα εκπαιδεύει και προπονεί μικρούς/ες και μεγάλους αθλητές. Ευχαριστεί επίσης  τους χορηγούς του συλλόγου FUTUREKIDS εκπαιδευτήρια πληροφορικής, το PANE DI CAPO και το ELAFOS Hotel. Με την ευκαιρία του ερχομού της νέας χρονιάς, το νέο Δ.Σ. του συλλόγου εύχεται στους αθλητές, τα μέλη και στους φίλους του συλλόγου, καλή αθλητική χρονιά με υγεία και επιτυχίες».