Κυρίαρχη η Ρόδος, κέρδισε με 3-0 τον Διαγόρα!

Θρίαμβος της Ρόδου στο παραδοσιακό ντέρμπι του νησιού με τον Διαγόρα… Οι ”πράσινοι” κέρδισαν με 3-0 τους ”κυανέρυθρους”, διατήρησαν το αήττητο τους και ανέβηκαν στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα στον όμιλο νότου της Super League 2. Η Ρόδος ήταν καλύτερη, είχε την ουσία και κατάφερε σε διάστημα πέντε λεπτών να πετύχει δύο γκολ (21′ και 26′) με τον Σταματελόπουλο, ενώ στο 88′ ο νεοεισελθών Μαρτσάκης διαμόρφωσε το τελικό 3-0 για την ομάδα του Σωτήρη Αντωνίου.
Ο Διαγόρας ήταν αυτός που ξεκίνησε πιο δυναμικά και δημιούργησε τις προϋποθέσεις για να πετύχει κάποιο γκολ. Ο «γηραιός» μπήκε πολύ καλά στο δημοτικό στάδιο και έχασε δύο καλές ευκαιρίες, αλλά μετά το πρώτο 15λεπτό η Ρόδος ανέβασε στροφές και χωρίς ουσιαστικά να έχει δημιουργήσει κάποια φάση (εκτός από το λάθος του Λαμπίρη και το σουτ του Μαρσελίνιο) κατάφερε να προηγηθεί με το πέναλτι που κέρδισε ο Σταματελόπουλος και μετέτρεψε σε γκολ ο ίδιος. Μάλιστα πέντε λεπτά αργότερα ο παίκτης της Ρόδου πέτυχε και δεύτερο γκολ, με τα «ελάφια» να είναι πλέον καλύτερα και να ελέγχουν το ματς μέχρι το τέλος του α’ ημιχρόνου.
Στη συνέχεια η ομάδα του Σάκη Θεοδοσιάδη προσπάθησε να γίνει απειλητικό χωρίς όμως αποτέλεσμα, αφού η Ρόδος έκλεισε καλά τους διαδρόμους και ο Θεοδωράκης «καθάρισε» όλες τις φάσεις. Ο Διαγόρας είχε μία ανούσια υπεροχή με τη Ρόδο να κρατάει εύκολα και να πανηγυρίζει τη σημαντική νίκη και για βαθμολογικούς και για ψυχολογικούς λόγους, αλλά και για το πρεστίζ στο κλασικό ντέρμπι του νησιού. Λίγο πριν το τέλος του αγώνα ο Μαρτσάκης διαμόρφωσε το τελικό 3-0 για τη Ρόδο…
ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ
2’: Γύρισμα του Τάτση στον Τσιαντούλα, αυτός πάσαρε στον Κουιρουκίδη, ο οποίος από πλεονεκτική θέση έχασε μεγάλη ευκαιρία για τον Διαγόρα
5’: Μετά από κόρνερ απομάκρυναν οι αμυντικοί, σουτ του Τσιαντούλα, έδιωξε σε κόρνερ ο Θεοδωράκης
8’: Σοβαρό Λάθος του Λαμπίρη, ο Μαρσελίνιο σούταρε ψηλά άουτ από καλή θέση
20’: Η Ρόδος κέρδισε πέναλτι… Ο Γιώργου ανέτρεψε καθαρά τον Σταματελόπουλο και ο Πουλόπουλος έδειξε αμέσως την άσπρη βούλα.
21’: ΓΚΟΛ Η ΡΟΔΟΣ ΚΑΙ 1-0… Ο Σταματελόπουλος ήταν εύστοχος από την άσπρη βούλα και άνοιξε το σκορ για την ομάδα του
22’: Λάθος κοντρόλ του Μπίντση, παραλίγο να κλέψει ο Αδαμάκης
26’:ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΡΟΔΟ ΚΑΙ 2-0… Κόρνερ του Μαρσελίνιο, κεφαλιά του Σταματελόπουλου και νέο γκολ για τους «πράσινους», που πανηγυρίζουν το 2-0!
30’: Εκτέλεση κόρνερ του Μαρσελίνιο, απομάκρυνε δύσκολα σε κόρνερ ο Μπίντσης
40’: Σέντρα-σουτ του Τοπάλ, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και κατέληξε άουτ
88’:ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΡΟΔΟ ΚΑΙ…3-0 Στη μοναδική φάση του β’ ημιχρόνου, ο Μαρτσάκης στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα έκανε το σλάλομ, έκανε εξαιρετικό σουτ έξω από την περιοχή και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μπίντση.
ΡΟΔΟΣ (Σωτήρης Αντωνίου): Θεοδωράκης, Καραγεώργης, Μαρσελίνιο (58’ Σουλάι), Μακρυδημήτρης, Σαάντο (88’ Χιούσι), Μίγγος, Μαρκόφσκι (88’ Μαρτσάκης), Καψαλής, Ν’ Ντιαγέ, Σταματελόπουλος (71’ Νικολόπουλος), Αδαμάκης.
Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Σάκης Θεοδοσιάδης): Μπίντσης, Τοπάλ, Σινγκ, Τσιαντούλας (75’ Νογκουέιρα), Ρουγκάλας, Τάτσης (46’ Ζούνης), Πίσπας (68’ Παραστατίδης), Λαμπίρης (46’ Μπαστιάνος), Κουιρουκίδης, Μουμίν, Γιώργου (86’ Σάιμπερτ).