Λύγισε στις λεπτομέρειες η Α.Ε. Δικαίου!

Την ήττα με σκορ 92-88 γνώρισε η Α.Ε. Δικαίου από την Αγία Παρασκευή, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής για τον 3ο όμιλο της Γ’ Εθνικής. Η κωακή ομάδα είχε τεράστια αμυντικά προβλήματα στο παιχνίδι, στο τέλος όμως προσπάθησε να «κλέψει» τη νίκη, ενώ δικαιούται να διαμαρτύρεται για τη διαιτησία των Τσαΐρίδη και Πηλίδη με πιο χαρακτηριστική φάση στο τέλος (με το σκορ 86-83), όταν έγινε φάουλ στον Τρύπα, το οποίο δεν δόθηκε, ενώ ο έμπειρος παίκτης χρεώθηκε με τεχνική ποινή. Πλέον τα πράγματα είναι ξεκάθαρα για την Α.Ε. Δικαίου… Είτε θα πρέπει να κερδίσει την τελευταία αγωνιστική στο Μαρούσι την τοπική Νίκη είτε να χάσει κάποιο από τα δύο σημαντικά παιχνίδια στην έδρα του ο Α.Ο. Ερμιονίδας. Έτσι, θα καταφέρει να παραμείνει στη Γ’ Εθνική… Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Γιάννης Παπούλης δεν χρησιμοποίησε καθόλου τον Κώστα Χαρίση, που ήταν στην αποστολή της ομάδας. Στο παιχνίδι, το α’ δεκάλεπτο μέχρι και το 8’ ήταν ισορροπημένο, με την Αγία Παρασκευή να προηγείται με 7-5 και 13-10, ενώ οι Κώοι ήταν κοντά στο σκορ μέχρι και το 7’ (16-15). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές με τον Παπά, έκαναν το 19-15 και έκλεισαν το α’ δεκάλεπτο με 24-16.
Στη συνέχεια η Αγία Παρασκευή ήταν πολύ καλύτερη και ξέφυγε με +14 (30-16 στο 13’), με τους Κώους να πλησιάζουν σε 30-21 (14’). Από κει και πέρα χάθηκε η επαφή με το σκορ, με την Αγία Παρασκευή να ξεφεύγει με 36-21 (15’) και 44-26, που ήταν και η μεγαλύτερη τιμή στο α’ ημίχρονο. Η ομάδα του Γιάννη Παπούλη πάντως πλησίασε και μείωσε σε 46-34 στο ημίχρονο.
Στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι, με τους Αθηναίοτυς να κάνουν το σκορ 51-40 και 63-48, ελέγχοντας πλήρως το ρυθμό του αγώνα, αφού βρήκαν λύσεις στην επίθεση, με την άμυνα της Α.Ε. Δικαίου να μπάζει από παντού. Το γ’ δεκάλεπτο τελείωσε με 66-52, ενώ στο φινάλε οι Κώοι έκαναν την ύστατη προσπάθεια να αλλάξουν τα δεδομένα. Με πόντους του Τρύοα μείωσαν σε 84-80 (38’), όμως ο Φωτητζόγλου με 2/2 βολές διαμόρφωσε το 86-80. Ο Τρύπας με τρίποντο μείωσε σε 86-83 (39’), η Αγία Παρασκευή αστόχησε σε τρίποντο, ενώ στα 19’ δεν δόθηκε φάουλ πάνω στον παίκτη της Α.Ε. Δικαίου, ο οποίος χρεώθηκε και με τεχνική ποινή. Η Αγία Παρασκευή κράτησε την υπέρ της διαφορά και πήρε τη νίκη γοήτρου.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 24-16, 46-34(ημ.), 66-52, 92-88
Διαιτητές: Τσαϊρίδης- Πηλίδης
ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (Χατζηπανηγύρης): Άρχος 5(1), Φωτητζόγλου 11(1), Μουλάς 10(1), Αγόρης 9(3), Ζερβός 15(1), Δριγκόγιας 7(2), Παπάς 23(4), Παρασκευοπουλος 12,
Α.Ε. ΔΙΚΑΙΟΥ (Παπούλης): Βάση 9(2), Δρόσος Ζ. 6(2), Τρύπας 14(4), Τριτσάρης 13(1), Χατζηγιακουμής 14(3), Δρόσος Π., Λάμπρου 14, Καραθωμάς 12, Χατζησταμάτης 6, Χλαπάνης.