Έπεσε με ψηλά το κεφάλι…

Πάλεψε φιλότιμα, κοίταξε στα μάτια μία ομάδα με… τετραπλάσιο μπάτζετ, αλλά δεν κατάφερε να την κερδίσει. Ο Κολοσσός ηττήθηκε με 72-65 από την Α.Ε.Κ. και μετά από τρεις συνεχόμενες νίκες, επέστρεψε στις ήττες, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Basket League. Οι «θαλασσί» για 32 λεπτά είχαν το προβάδισμα στο σκορ, αλλά η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα πέτυχε 32 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο, παίρνοντας τη νίκη στο «Βενετόκλειο» και κάνοντας ένα σημαντικό βήμα για την είσοδο της στην τετράδα. Με οδηγό τον εκπληκτικό Χέρστον στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη, ωστόσο ο Κολοσσός πάλεψε μέχρι το τέλος και λίγο έλειψε να συνεχίσει το νικηφόρο του σερί. Τα πολλά φάουλ με τα οποία χρεώθηκαν από την αρχή του αγώνα οι Ροδίτες (η Α.Ε.Κ. εκτέλεσε 29 βολές έναντι 15 του Κολοσσού), η απουσία του Άγγελου Τσάμη και η καλή παρουσία των φιλοξενούμενων στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν στοιχεία που έγειραν τα πλάστιγγα προς το μέρος τους.
Εκπληκτική παρουσία είχε ο Κολοσσός σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του α’ ημιχρόνου… Είναι χαρακτηριστικό ότι οι «θαλασσί» προηγήθηκαν ακόμη και με +14 (31-17), ωστόσο ένα μπλακ-άουτ προς το τέλος του ημιχρόνου, είχε ως αποτέλεσμα η Α.Ε.Κ. να κάνει σερί 2-10 και να μειώσει στο 33-27. Το ξεκίνημα για τους «θαλασσί» ήταν πολύ καλό παρά το γεγονός ότι οι διαιτητές τα έβλεπαν όλα υπέρ της Α.Ε.Κ. Είναι χαρακτηριστικό ότι από το 3ο λεπτό, ο Κολοσσός είχε συμπληρώσει πέντε φάουλ, με τους γηπεδούχους να φορτώνονται με πολλά και ειδικά ο Μανωλόπουλος ο οποίος από το 16’ είχε τέσσερα. Η «Ένωση» σκόραρε μόνο με βολές και με το πρώτο καλάθι εντός παιδιάς, μείωσε σε 8-7. Οι Ουότερς και Σκοτ όμως ήταν ζεστοί (16-10 στο 9’) για να λήξει το πρώτο δεκάλεπτο με 19-13 μετά από τρίποντα των Ντελινινκάιτις και Λίντεν. Στο διάστημα αυτή η Α.Ε.Κ. είχε 8/12 βολές και ο Κολοσσός μόλις μία εύστοχη.
Η πολύ καλή άμυνα των Ροδιτών είχε ως αποτέλεσμα, την… εκνευριστική αστοχία της Α.Ε.Κ…. Το 21-17 έγινε 31-17 (16’), με τον Κολοσσό να παίζει εξαιρετικό μπάσκετ σε άμυνα και επίθεση. Με πόντους από τους Ουιλμπέκιν και Σαρικόπουλο, οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν σε 32-25 και 33-27, εκμεταλλευόμενοι κυρίως την αφλογιστία του Κολοσσού στο τελευταίο δίλεπτο του α’ ημιχρόνου.
Στο β’ ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ καλά στο παρκέ και με πόντους του Χάγκινς ξέφυγαν με 41-30 (23’)… Οι «κιτρινόμαυροι» όμως απάντησαν γρήγορα και πιέζοντας στην άμυνα έκαναν σερί 0-8, μειώνοντας με εντυπωσιακό κάρφωμα του Χέρστον σε 41-38 (25’). Το γεγονός αυτό ανάγκασε τον Άρη Λυκογιάννη να καλέσει τάιμ-άουτ, με τους Ροδίτες να έχουν πρόβλημα με τα φάουλ, αφού οι Μανωλόπουλος και Λαρεντζάκης είχαν από τέσσερα, ενώ δεν χρησιμοποιήθηκε ο Άγγελος Τσάμης. Ο Κολοσσός πάντως βρήκε λύσεις και κατάφερε να ξεφύγει με +10 (50-40 στο 29’), έχοντας πολυφωνία στο σκοράρισμα.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Α.Ε.Κ. ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της, πίεσε στην άμυνα και πετυχαίνοντας 32 πόντους έφερε τούμπα το παιχνίδι, παρά το γεγονός ότι ο Ίνγκλις αποχώρησε τραυματίας. Αρχικά ο Ντελινινκάιτις και στη συνέχεια ο Χέρστον «σκότωσαν» τον Κολοσσό, ενώ σημαντικό ρόλο έπαιξε η ψυχραιμία του Μιλόσεβιτς από τη γραμμή των βολών, αφού είχε 4/4 στα πιο κρίσιμα σημεία. Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου αποβλήθηκε με πέντε φάουλ ο Ρόμπινσον… Η Α.Ε.Κ. σε διάστημα δυόμισι λεπτών μείωσε σε 50-48, ενώ πήρε το προβάδισμα (53-54) με καλάθι του Χέρστον (35’)… Από κει και πέρα το παιχνίδι κύλησε πόντο-πόντο, με τους Ροδίτες να προηγούνται 61-59 με γκολ-φάουλ του Στεφανίδη στο 37’. Ο Χέρστον ισοφάρισε (61-61), για να απαντήσει ο Χάγκινς (63-61) και να δώσει το προβάδισμα στους «θαλασσί». Ο Χέρστον με τρίποντο έκανε το 63-64, ενώ ο Σαρικόπουλος έκανε το 63-66, μόλις 1.32’ πριν το τέλος. Ο Ουότερς αστόχησε σε δίπτοντο, αλλά ο Ντελινινκάιτις τον μιμήθηκε στα 50’’. Ο Ουότερς με 2/2 βολές μείωσε σε 65-66 (στα 43’’), όμως ο Μιλόσεβιτς με 2/2 βολκές έκανε το 65-68. Στην πιο κρίσιμη φάση ο Ουότερς έκανε λάθος (στα 17’’) και ο Μιλόσεβιτς ξανά με 2/2 βολές έγειρε την πλάστιγγα προς το μέρος της Α.Ε.Κ. (65-70). Ο Ουότερς έκανε νέο λάθος και ο Μενσά- Μπονσού διαμόρφωσε το τελικό 65-72, το οποίο πανηγυρίστηκε δεόντως από τους 100 περίπου φίλους της «Ένωσης».
*Η Α.Ε.Κ. εκτέλεσε σχεδόν τις διπλάσιες βολές (29 έναντι 15 του Κολοσσού), με τα φάουλ να είναι 29-18 υπέρ των Ροδιτών.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 19-13, 33-27(ημ.), 50-40, 65-72
Διαιτητές: Σχινάς- Ψαριανός- Ξενικάκης
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Τολιόπουλος, Λαρεντζάκης 6, Ουότερς 16(1), Μανωλόπουλος 6(2), Σμιθ 4, Στεφανίδης 3, Λίντεν 9(3), Σκοτ 8(2), Χάγκινς 11, Ρόμπινσον 2.
Α.Ε.Κ. (Σάκοτα): Ουιλμπέκιν 9(1), Ντελινινκάιτις 12(2), Σάκοτα 2, Χέρστον 19(1), Σαρικόπουλος 7, Αθηναίου, Μιλόσεβιτς 6, Μενσά- Μπονσού 9, Ίνγκλις 8(1).
*Τα υπόλοιπα χθεσινά αποτελέσματα: Α.Ε.Ν. Κηφισιάς- Τρίκαλα 81-72, Πανελευσινιακός- Π.Α.Ο.Κ. 58-69, Άρης- Πανιώνιος 67-63 και Απόλλων Πάτρας- Ρέθυμνο 56-71