Μόνοι πρώτοι και αήττητοι!

Έχουν πάρει φόρα και δεν σταματούν… Οι Άγιοι Θεόδωροι Αρχαγγέλου επικράτησαν με 74-58 του Ιβίσκου στο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής και διατήρησαν το αήττητο τους, παραμένοντας χωρίς παρέα στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Α’ Κατηγορίας (όμιλος Ρόδου). Μετά τα μέσα της πρώτης περιόδου, οι Αρχαγγελίτες ανέβασαν στροφές, εκμεταλλεύθηκαν στο έπακρο τα λάθη του Ιβίσκου στην οργάνωση και έκαναν το 11 στα 11, οδηγώντας την κούρσα του βαθμολογικού πίνακα. Έχοντας περισσότερες λύσεις και με κορυφαίους τους Βογιατζή και Σκορδάλη, οι Άγιοι Θεόδωροι πήραν τη νίκη. Στο α’ δεκάλεπτο, η ομάδα του Παντελή Μισσού ήταν καλύτερη και παίζοντας έξυπνα κατάφερε να έχει το προβάδισμα. Στη β’ περίοδο, όμως οι γηπεδούχοι επέβαλαν το ρυθμό τους και με επιμέρους σκορ 22-10, πήγαν στα αποδυτήρια με +7 (32-25). Στην «επανάληψη», οι Άγιοι Θεόδωροι ξέφυγαν στο σκορ, με τον Ιβίσκο να επιστρέφει 55-46 (34’), αλλά χωρίς να μπορέσει να κάνει κάτι καλύτερο… Οι Άγιοι Θεόδωροι πέτυχαν 10 τρίποντα, έπαιξαν καλή άμυνα και με την παρουσία των φιλάθλων τους πήραν ακόμη μία νίκη στο πρωτάθλημα, συνεχίζοντας την πορεία τους προς τον τίτλο και την άνοδο στις εθνικές κατηγορίες.
*Το παιχνίδι ξ εκίνησε με καθυστέρηση περίπου 40 λεπτών, αφού καθυστέρησε να τελειώσει ο αγώνας βόλεϊ των ανδρών ανάμεσα στον Κλεάνθη Παραδεισίου και τον Διαγόρα.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 10-15, 32-25(ημ.), 51-37, 74-58
Διαιτητές: Νικηφορίδης- Κουνελλές
ΑΓΙΟΙ ΘΕΟΔΩΡΟΙ (Παπακώστας): Βογιατζής 24(2), Ξυπολιτάς, Βλαχοδήμος 9(2), Αυγενικού 2, Σιώκος 3(1), Σκορδάλης 17(3), Κούρος 7, Γκογκίδης 12(2).
Α.Σ.Κ. ΙΒΙΣΚΟΣ (Μισσού): Μητσού 4, Μπιλλιάς 4, Τσαλίκης, Λιβιεράτος 19(2), Μαρουλλάκης Ι. 15(3), Καραγιάννης 4(1), Φυλτζανίδης, Δούβαλης 7(1), Μαρουλλάκης Γ. 2, Μαρινάκης 2.