Δύο νίκες και μία ήττα για τον Ηρακλή 2000!

Με απολογισμό δύο νίκες και μία ήττα, ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στην προκριματική φάση του πανελλήνιου πρωταθλήματος κορασίδων, ο Ηρακλής 2000. Η ομάδα της Καρδάμαινας κέρδισε άνετα τον Α.Ο. Άνδρου (54-34) και την Ολυμπιάδα Μήθυμνας (56-40), αλλά στο χθεσινό τελικό πρόκρισης έχασε άνετα από τον ισχυρό Ο.Φ.Η. (77-30) και αποκλείστηκε από την τελική φάση του πανελλήνιου πρωταθλήματος.
ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΞΕ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΝ Ο.Φ.Η.
Δεν τα κατάφεραν οι κορασίδες του Ηρακλή 2000… Το «θαύμα» δεν έγινε στο Μετς, ο Ο.Φ.Η. ήταν σαφέστατα πολύ καλύτερος και κερδίζοντας με 77-30 τις πρωταθλήτριες Δωδεκανήσου, πήρε το εισιτήριο για το Final-6 του πανελλήνιου πρωταθλήματος, που θα διεξαχθεί στην Καισαριανή από 24 έως 28 Ιουλίου. Η ομάδα του Αποστόλη Γιασεμή προσπάθησε όσο μπορούσε για ένα δεκάλεπτο, ωστόσο η διαφορά δυναμικότητας ήταν μεγάλη και οι Κρητικές επιβεβαίωσαν την ταμπέλα του φαβορί παίρνοντας τη νίκη στο Μετς.
Ο Ο.Φ.Η. ξεκίνησε δυναμικά και προηγήθηκε 0-6 (2’), ωστόσο ο «φοβισμένος» στην αρχή Ηρακλής 2000 ανέβασε την απόδοση του και μείωσε σε 5-7 (4’), Ο Ο.Φ.Η. βρήκε λύσεις (6-13), αλλά η ομάδα της Καρδάμαινας κοίταξε στα μάτια τις Κρητικές και μείωσε σε 11-15 στο α’ δεκάλεπτο. Στη συνέχεια ο Ο.Φ.Η. έλεγξε απόλυτα το ρυθμό και πίεσε στην άμυνα του, αναγκάζοντας τον Ηρακλή 2000 να πετύχει μόλις τέσσερις πόντους στο β’ δεκάλεπτο. Είναι χαρακτηριστικό ότι με το σκορ στο 15-19 (14’), οι Κώες έχασαν αρκετές βολές και ο Ο.Φ.Η. έκανε σερί 0-9, κλείνοντας το ημίχρονο με 15-28.
Στο β’ ημίχρονο ο Ηρακλής 2000 δεν μπόρεσε να ακολουθήσει το ρυθμό του Ο.Φ.Η. και το παιχνίδι «τελείωσε» στο γ’ δεκλάλεπτο. Οι Κρητικές έκαναν το σκορ 17-31 (21’), ενώ μετέτρεψαν το 21-36 (25’) σε 21-43 (27’), βάζοντας τίτλους τέλους στο παιχνίδι και την πρόκριση. Η διαφορά έφτασε και τους 30 πόντους (21-51 στο γ’ δεκάλεπτο) και το υπόλοιπο ήταν τυπική διαδικασία. Ο Ο.Φ.Η. μεγάλωσε κι άλλο τη ψαλίδα (26-60 στο 33’, 28-65 στο 34’ και 28-73 στο 37’), με τις πρωταθλήτριες Ε.ΚΑ.Σ.Κ. να αποδεικνύουν και στο παρκέ τη διαφορά δυναμικότητας τους με τον Ηρακλή 2000.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 11-15, 15-28(ημ.), 21-51, 30-77
Διαιτητές: Αποστολίδης- Στρέμπας
ΗΡΑΚΛΗΣ 2000 (Γιασεμής): Ντόστι 3, Σακελλαρίου 5, Αντωνούρη, Διακαντώνη, Τσολερίδη, Ζάκο 2, Αγρέλλη 12(1), Καραναστάση 2, Σαρρή 6.
Ο.Φ.Η. (Ζερβάκη): Μουρτζάκη, Διαμαντάκη 34(2), Σταθοράκη, Αλιφραγκή 8, Καζάκη, Καμνάκη, Τζανετή 15(3), Σταματάκη, Μηλιάρα 20, Μελαμπιώτη, Μοσχονησιώτη, Ανυφαντάκη.
ΑΝΕΤΑ ΤΗΝ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΜΗΘΥΜΝΑΣ
Οι… κοριτσάρες του Ηρακλή 2000 από την Καρδάμαινα κέρδισαν εύκολα και την Ολυμπιάδα Μήθυμνας με 56-40, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής. Η ομάδα του Αποστόλη Γιασεμή ανέβασε αισθητά στροφές μετά το μουδιασμένο ξεκίνημα και μετέτρεψε σε παράσταση για ένα ρόλο και το παιχνίδι με τις πρωταθλήτριες της Τ.Ε. Λέσβου. Ο Ηρακλής 2000 μπήκε χαλαρά στην αναμέτρηση, με αποτέλεσμα η Ολυμπιάδα να προηγηθεί 4-10 στο 3’. Η συνέχεια όμως ήταν εντελώς διαφορετική, με τις πρωταθλήτριες Δωδεκανήσου να μειώνουν σε 8-10 (5’) και να παίρνουν το προβάδισμα (14-13 στο 8’), ενώ το α’ δεκάλεπτο τελείωσε με 18-15.
Στο β’ δεκάλεπτο ο Ηρακλής 2000 ξεκίνησε πιο… υποψιασμένος και δίνοντας βαρύτητα στην άμυνα του, άφησε χωρίς σκορ την ομάδα της Μήθυμνας για επτά λεπτά. Το σκορ έγινε 24-15 (17’) και το ημίχρονο έληξε με +7 (26-19)μ για τον Ηρακλή 2000 που ήταν ανώτερος σε όλα τα επίπεδα. Ουσιαστικά τα πάντα κρίθηκαν στο ξεκίνημα του γ’ δεκαλέπτου, με τις Κώες να κάνουν το σκορ 32-19 (22’) συνεχώς να μεγαλώνουν τη ψαλίδα (39-22 στο 26’). Η διαφορά εκτινάχθηκε στο +21 (43-22 στο 28’) για να μειώσει η Ολυμπιάδα σε 45-27 στο γ’ δεκάλεπτο.
Η τελευταία περίοδος είχε τυπική σημασία (47-29 στο 33’), με τον Ηρακλή 2000 να μην κινδυνεύει (48-32 στο 35’ και 50-32 στο 36’) και να κάνει το 2 στα 2, κερδίζοντας με +16 (56-40). Μεγάλη πρωταγωνίστρια της νίκης ήταν η Σαρρή η οποία δεν είχε αντίπαλο μέσα στη ρακέτα και σταμάτησε στους 25 πόντους, ενώ βοήθησε στο σκοράρισμα και η Αγρέλλη με 12. Οι ηττημένες βασίστηκαν σχεδόν εξ ολοκλήρου στις Ευαγγέλου και Κωστάκη.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 18-15, 26-19(ημ.), 45-27, 56-40
Διαιτητές: Λαζόγκα- Γαρίνη
ΗΡΑΚΛΗΣ 2000 (Γιασεμής): Ντόστι 3(1), Σακελλαρίου 6, Αντωνούρη, Διακαντώνη, Τσολερίδη, Ζάκο 8, Αγρέλλη 12, Καραναστάση 2, Σαρρή 25.
ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΜΗΘΥΜΝΑΣ (Καραγιάννης): Παπάζογλου, Λόγγιου, Κωστάκη 16(2), Βουρσούκη 8, Τεκέ, Ευαγγέλου 14(3), Σταυρινού 2, Κατσαρού, Βουρτζούμη, Στυλιανού.
ΠΡΕΜΙΕΡΑ ΜΕ ΝΙΚΗ ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΗΝ ΑΝΔΡΟ
Το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα έκαναν τα κορίτσια του Ηρακλή 2000 στο Μετς… Η ομάδα του Αποστόλη Γιασεμή κέρδισε με 54-34 τον Α.Ο. Άνδρου, στην πρεμιέρα του γ’ ομίλου της προκριματικής φάσης του πανελλήνιου πρωταθλήματος. Οι πρωταθλήτριες Δωδεκανήσου έπαιξαν αρκετά καλά και όταν απέβαλαν το άγχος της πρεμιέρας, κυριάρχησαν απόλυτα στο παρκέ, κερδίζοντας με +20 την αντίστοιχη ομάδα των Κυκλάδων. Ο Α.Ο. Άνδρου ήταν κοντά στο ημίχρονο, αφού σημείωσε αρκετά τυχερά τρίποντα (τέσσερα με ταμπλό), ωστόσο ο Ηρακλής 2000 βρήκε λύσεις με τις Ζάκο, Σαρρή και Αγρέλλη και ξεκίνησε με το δεξί στα παιχνίδια του γ’ ομίλου στην Αθήνα.
Το α’ δεκάλεπτο ήταν αμφίρροπο και κυρίως αναγνωριστικό για τις δύο ομάδες… Ο Α.Ο. Άνδρου προηγήθηκε για τελευταία φορά με 8-7 (6’) και στη συνέχεια ο Ηρακλής 2000 ανέβασα στροφές κλείνοντας το ημίχρονο με 10-13. Στη συνέχεια, οι πρωταθλήτριες Δωδεκανήσου ξέφυγαν 12-17 (13’) και 14-22 (16’), αλλά σταδιακά ο Α.Ο. Άνδρου κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά και να μετατρέψει το 16-24 σε 22-26 και 27-31 στο ημίχρονο.
Η συνέχεια ήταν εντελώς διαφορετική με τον Ηρακλή 2000 να κάνει ότι θέλει στο παρκέ… Καταρχήν με πιεστική άμυνα, η ομάδα της Άνδρου πέτυχε μόλις δύο πόντους στο γ’ δεκάλεπτο και η διαφορά γρήγορα έφτασε σε διψήφιο αριθμό (29-39 στο 25’). Το επιμέρους σκορ έφτασε το 2-12 και το γ’ δεκάλεπτο τελείωσε με 29-43. Η ομάδα της Καρδάμαινας θέλησε να «καθαρίσει» νωρίς το παιχνίδι και τα κατάφερε (32-48 στο 33’), ενώ το +20 (32-52) ήταν το απόλυτο επιστέγασμα των προσπαθειών των κοριτσιών του Ηρακλή 2000.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 10-13, 27-31(ημ.), 29-43, 34-54
Διαιτητές: Χρηστίδης- Λαζόγκα
Α.Ο. ΑΝΔΡΟΥ (Μουστάκας): Πέτσα 12(2), Κουλούτη 3(1) Γκουμένη 4, Γιαχούντη, Νασιοπούλου 1, Χέλμη 2, Ζαχαρώδη, Φούντα, Σπυροπούλου, Λανέ 10(2).
ΗΡΑΚΛΗΣ 2000 (Γιασεμής): Ντόστι 4, Σακελλαρίου 6, Αντωνούρη 2, Διακαντώνη, Τσολερίδη, Ζάκο 16, Αγρέλλη 11, Καραναστάση 2, Σαρρή 13.